E-faktura dla początkujących
Elektroniczna faktura jest coraz częściej używanym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji sprzedaży. Wszystkie informacje dotyczące e-faktury zawarte są w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej.
Co to jest e-faktura?
Żeby posługiwać się e-fakturą potrzebna jest akceptacja obu stron transakcji, która może być wyrażona w dowolnej formie, zarówno pisemnej, jak i elektronicznej. Odbiorca faktury może jednak w dowolnym momencie cofnąć akceptację i wówczas wystawca musi powrócić do wersji papierowej. Cofnięcie akceptacji obowiązuje dzień po jej przekazaniu, ale okres odejścia od tej formy może być wydłużony nawet do 30 dni. Oczywiście strony transakcji w każdej chwili mogą powrócić do wystawiania elektronicznych faktur.
Akceptacja to dopiero pierwszy krok w przejściu do elektronicznego fakturowania. Kolejny, to zapewnienie autentyczności pochodzenia i integralności treści. Faktura ma autentyczne pochodzenie, kiedy odbiorca ma pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury. Integralność treści faktury sprowadza się do tego, że żadna ze stron nie ingerowała w jej treść od momentu wystawienia, oznacza to, że nie zmieniono na niej żadnych danych, które powinna zawierać.
Nie ma się czego bać – czyli wady i zalety
Niedoszłych użytkowników e-faktury najbardziej niepokoją sposoby jej zabezpieczania. Są jednak metody, które gwarantują bezpieczeństwo i autentyczność dokumentów księgowych wystawianych w ten sposób. Jednym z nich jest podpis elektroniczny.
- Kwalifikowany podpis elektroniczny to wygodne narzędzie dla wystawców e-faktur, a zarazem prosty sposób weryfikacji dokumentu dla jego odbiorcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu szybko można ocenić wiarygodność e-faktury wystawionej np. w pliku PDF – mówi Krzysztof Kaleta, lider zespołu rozwoju i wsparcia w obszarze biznesowym Korespondencja Masowa, Unizeto Technologies.
Strachem napawa również rzekomy brak kontroli nad wystawianymi e-fakturami. Również w tym przypadku obawy przedsiębiorców są mocno na wyrost, bowiem e-faktury, podobnie jak inne dokumenty księgowe, muszą być przechowywane i archiwizowane zgodnie z regulacjami prawnymi i nie ma w tej kwestii żadnej dowolności. Co więcej, archiwizowanie e-faktur na nośnikach cyfrowych pozwala zachować porządek w fakturach, a przede wszystkim zajmuje mało miejsca, ponieważ na jednej płycie DVD można zmieścić bardzo dużo plików z fakturami.
Poza tym e-faktury są ekologiczne, gdyż do ich wystawienia nie zużywamy ani grama papieru. Warto również wspomnieć o znacznych oszczędnościach, jakie przynosi firmie użytkowanie cyfrowych dokumentów księgowych.
- Korzystanie z e-faktur pozwala na wygenerowanie nawet 80 proc. oszczędności w porównaniu z kosztami wystawiania i wysyłki dokumentów papierowych. We wszystkich firmach, w których realizowaliśmy wdrożenia spotkaliśmy się z pozytywną oceną optymalizacji kosztów na jakie pozwolił system e-fakturowania – mówi mówi Krzysztof Kaleta.
Biorąc pod uwagę wszystkie te informacje warto rozważyć, czy aby na pewno musimy w naszej firmie trzymać szafy pełne segregatorów z pożółkłymi fakturami, czy może jednak lepiej przesiąść się na małe srebrne płytki.
(mak)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...