Pod górkę z innowacjami

Polscy przedsiębiorcy najczęściej chcą inwestować w innowacyjne technologie oraz produkty.
Środa
09.01.2013
Polskie firmy chcą być innowacyjne, ale zdobycie funduszy na ich wdrożenie niejednokrotnie jest poza zasięgiem.
 

Zdobycie funduszy na jakiekolwiek przedsięwzięcie nie należy do najłatwiejszych. Jeszcze trudniej jest przekonać kogoś do tego, żeby sfinansował inwestycję, której nikt jeszcze nie sprawdził, a która może okazać się totalnym fiaskiem. Nic więc dziwnego, że blisko 70 proc. polskich firm należących do sektora MŚP uważa, że zdobycie pieniędzy na wdrożenie innowacji jest trudne lub bardzo trudne – takie dane przedstawiła Agencja Rozwoju Innowacji. Mimo to po fundusze na wdrożenie innowacji zamierza sięgnąć 39,7 proc. ankietowanych przedsiębiorców. Blisko 13 proc. ankietowanych zamierza również zainwestować w wartości niematerialne i prawne, a więc wszelkiego rodzaju patenty i licencje, które usprawnią prowadzenie biznesu.

Zanim jednak pieniądze zasilą firmowe konto i pozwolą rozwijać nowatorskie projekty, przedsiębiorcy muszą o rzeczone fundusze zawalczyć. Wspomniane badania Agencji Rozwoju Innowacji mówią, że do poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania innowacji najbardziej zniechęcają przedsiębiorców skomplikowane procedury przyznawania środków. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 79 proc. ankietowanych. W pozyskiwaniu pieniędzy stopują nas również niejasne kryteria rozpatrywania wniosków (50 proc.), wysokie ryzyko niepowodzenia projektu (29,8 proc.) oraz wysokie koszty wdrożenia innowacji (25,8 proc.).

- Wzrasta świadomość faktu, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, firma może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorcy wiedzą, że bez innowacji nie będą w stanie rozwijać biznesu i zwiększać zysków – mówi Szymon Gawryszczak, prezes zarządu Agencji Rozwoju Innowacji SA.

Po kasę do Unii...

Olbrzymią rolę w procesie wdrażania innowacji w polskich przedsiębiorstwach odegrała pomoc z Unii Europejskiej. 42,4 proc. ankietowanych uważa, że najlepszym źródłem finansowania innowacji są właśnie dofinansowania z UE. Dla przedsiębiorców istotne są również zwolnienia i ulgi podatkowe (18 proc.) oraz preferencyjne kredyty i pożyczki (14,4 proc.).

- Skomplikowane i bardzo restrykcyjne procedury przez jakie muszą przejść właściciele firm, nie wszystkich jednak odstraszają. Tak duża popularność dofinansowań z funduszy UE wynika najprawdopodobniej z bezzwrotnego charakteru tego kapitału. Oczywiście przedsiębiorca w tym wypadku również musi zainwestować własne środki, lecz przeważnie większą część finansuje Unia Europejska. Nierzadko jest to nawet 70 procent budżetu całego projektu. To powoduje, że ten rodzaj kapitału zewnętrznego jest nadal bardzo popularny – mówi Szymon Gawryszczak.

Jedną z dostępnych form pomocy unijnej jest kredyt technologiczny. Można go częściowo spłacać dzięki dofinansowaniu w formie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach Działania 4.3 oraz 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. O pieniądze mogą ubiegać się firmy z sektora MŚP, które chcą wdrożyć systemy ERP, sprzęt komputerowy, serwery itp. Maksymalnie można uzyskać 4 mln zł dotacji, przy czym wkład przedsiębiorstwa musi stanowić 25 proc. całości inwestycji.

...i nie tylko

Jednak Unia Europejska nie jest jedyną instytucją, która może wspomóc przedsiębiorcę w inwestycjach w innowacje. Pieniędzy można pozyskać również z innych źródeł. Jednym z najbardziej oczywistych jest kredyt bankowy, jednak problemy z jego uzyskaniem może mieć młoda firma, która dopiero stawia pierwsze kroki na rynku.

Dlatego zamiast decydować się na kredyt warto przychylniejszym okiem spojrzeć na leasing operacyjny IT. W ten sposób możemy pozyskać dla firmy nie tylko samochody, czy nieruchomości, z czym najczęściej kojarzy się ta forma finansowania, ale również technologie, a więc oprogramowanie oraz sprzęt komputerowy. Jedną z zalet leasingu jest możliwość ujęcia czynszu, rat oraz opłat i prowizji w kosztach uzyskania przychodu, co pozwoli firmie zmniejszyć obciążenia podatkowe.

Informacji na temat środków na inwestycje w nowe technologie można szukać na stronach m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowego Systemu Usług dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Banku Gospodarstwa Krajowego, Związku Polskiego Leasingu, Związku Banków Polskich.

(mak)


Magdalena Krocz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023