Branża z kulą... u nogi
Ministerstwo Zdrowia chce zmienić zasady refundacji sprzętu i artykułów medycznych. Spowoduje to wzrost kosztów w niektórych grupach produktowych, w innych zaś - obniżki cen. Wyższa refundacja obejmie m.in. aparaty słuchowe i protezy, więcej natomiast trzeba będzie płacić za pieluchy i pieluchomajtki oraz niektóre rodzaje protez.
Wieść o planowanych zmianach poruszyła przedsiębiorców zarabiających na sprzedaży sprzętu medycznego. Lament podnieśli też dystrybutorzy, prognozując falę upadłości wśród detalistów. Czy jednak rzeczywiście branża powinna spodziewać się kłopotów?
- Naszym zadaniem jest nie stawianie oporu zmianom, tylko przystosowanie się do nich możliwie szybko. Wychodzę z założenia, że jeżeli nawet wejdą te zmiany (jeszcze nie ma decyzji), to nie są one aż tak straszne. Fakt, na niektórych zmianach może trochę stracimy, ale jest wiele, na których możemy zyskać – podkreśla Edyta Braszkowska, prezes firmy Samo Zdrowie.
Właścicielka firmy Samo Zdrowie wskazuje, że NFZ daje więcej pieniędzy na sprzęt profesjonalny dla ludzi aktywnych, którzy szukają i potrzebują artykułów wysokiej jakości, a co za tym idzie – kosztownych.
- Sprzęt dla pacjentów bez rokowań ma być w założeniu NFZ tani. Tu najwięcej obaw mają hurtownie, które będą zmuszone do obniżenia cen zakupu tak, by zmieścił się on w limicie refundacyjnym. Dla pacjenta nie będzie dużych zmian - jak ma dostać coś za darmo, to nie będzie wymagał idealnego sprzętu – zauważa.
Nieco mniej optymizmu wykazuje Jarosław Jakielaszek, właściciel Sklepów Medycznych Zdrowie.
– Trudno przewidywać, jakie mogą być konsekwencje. Skłaniam się raczej ku opinii, że regulacja utrudni nam prowadzenie działalności. Przypomnijmy sobie ustawę zmieniającą zasady refundacji leków. Wówczas część pacjentów zyskała, a część musiała pogodzić się z wyższymi cenami. Spodziewam się, że teraz będzie podobnie. Zmniejszenie marży sklepów odbije się niekorzystnie na ich rentowności.
Zdaniem Anety Fendorf, dyrektor zarządzającej w sieci Galeria Zdrowia Mobilex, zmiany w prawie dotyczące zasad refundacji sprzętu medycznego to kluczowa kwestia dla rozwoju całej branży.
- Jeśli nowe regulacje wejdą w życie we wcześniej zapowiadanym kształcie, to można spodziewać się dwojakich konsekwencji. Po pierwsze: rynek oczyści się z firm, które opierały się wyłącznie na refundacji z NFZ. Po drugie: ustawodawca poprzez obniżenie limitów spowoduje, że będziemy zmuszeni oferować gorsze produkty. Odczują to zwłaszcza ci pacjenci, którzy oczekują całkowicie refundowanych artykułów. By zrealizować swoje marże, sklepy będą musiały wybierać w hurtowniach sprzęt tańszy, czyli niższej jakości – tłumaczy.
Podkreśla też, że jej sieć nie obawia się nowego prawa, bo od dłuższego czasu stara się korzystać z różnych źródeł refundacji – innych niż NFZ.
- Staramy się współpracować z miejskimi centrami pomocy rodzinie, samorządem i fundacjami oraz sprzedawać produkty kompletnie nie związane z jakąkolwiek refundacją – mówi. - Zmiany spowodują, że trzeba będzie postawić na jakość i kompetencje w relacjach z klientami. Jeśli ktoś chce bazować tylko na refundacjach z NFZ, to szybko wypadnie z rynku.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Otwórz drzwi do własnego biznesu! W sierpniowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING" doradzamy, jaką firmę otworzyć przy budżecie 50, 100, 150 i 200 tys. zł. Znajdź pomysł na sukces i zainwestuj z głową!
Michał Tarczyński prowadzi rodzinną aptekę, a obok niej franczyzowy sklep medyczny Zdrowie. Jak łączy te biznesy?
Dwudziesta pierwsza edycja Targów Franczyza w Pałacu Kultury i Nauki przyciąga coraz więcej interesujących wystawców. Targi najlepszych pomysłów na biznes startują 19 października i potrwają trzy dni.
Maria Wilczak najpierw pracowała w sklepie medycznym, a później została jego właścicielką. Czy prowadzenie takiej placówki jest trudne?
Czy licencja na biznes musi być droga? Nie. Są koncepty, które nie zrujnują naszego budżetu. I w których możemy liczyć na wsparcie franczyzodawcy. Sprawdź w nowym numerze "Własny Biznes FRANCHISING".
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Apteka we franczyzie?
Rzeczywiście, jeśli chodzi o franczyzę aptek to teoria na niewiele sie tu przyda. Dlatego też jeśli jesteście nadal zainteresowani tym tematem to zapraszam po kontakt....
Apteka we franczyzie?
Jestem za nawet w małych nadmorskich miejscowościach...
Apteka we franczyzie?
This article you have shared here's incredible. I like and recognize work. The factors you have talked about in this specific article are helpful. I should try to seek after...
Otwarcie sklepu "medycyna chińska"
Jak sądzicie,czy u nas by się przyjął sklep z produktami,suplementami medycyny chińskiej? Mam tu na myśli różne kremy,plastry,banki... Czy nasze społeczeństwo...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
witam, ostatnio miałam dość poważy wypadek... jadąc na rowerze zderzyłem się z drugim rowerzystą... długo dochodziłem do siebie, w końcu postanowiłem skorzystać z...
Sklep z ziołami
W Greenport mają franczyzę gdzie oferują pełne wsparcie z zakresu prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego. Szkolenia wewnętrzne, wsparcie w rozwoju biznesu – wszystkie...
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)
Popyt na suplementy raczej będzie, bo społeczeństwo jest coraz grubsze no a coraz bardziej liczy się wygląd... jednocześnie trochę zwiększa się świadomość wśród...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...