Apteka dla każdego

Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji odrzuciła projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego. Oznacza to m.in., że na razie nie wejdzie w życie zasada apteki dla aptekarza, w myśl której możliwość otwarcia i prowadzenia apteki mieliby wyłącznie farmaceuci. Zadowolenia z tej decyzji nie kryją przedstawiciele organizacji pozarządowych zrzeszających przedsiębiorców z branży aptecznej, którzy od początku krytykowali zapowiadane rozwiązania.
– Wyrażamy zadowolenie z faktu, iż posłowie podzielili liczne wątpliwości związane z zapisami projektowanej nowelizacji – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNet.
Rezygnacja z pomysłu apteki dla aptekarza to również dobra wiadomość dla franczyzobiorców. Przedsiębiorcy spoza branży, którzy rozważali wejście na rynek handlu lekami, nadal mają możliwość realizacji tego pomysłu poprzez franczyzę – i nie muszą w tym celu najpierw kończyć studiów farmaceutycznych. To oznacza również, że większe pole do ekspansji i rekrutacji franczyzobiorców mają właściciele konceptów aptecznych.
– Na pewno wprowadzenie zapowiadanych zmian znacznie zaostrzyłoby konkurencję na rynku. Liczba otwarć aptek we franczyzie prawdopodobnie znacznie by spadła – uważa Paweł Jasiński, prezes sieci Apteneo.
Przypadek marki Apteneo pokazuje, jaki wpływ mają zapowiedzi zmian prawa regulującego daną branżę – nawet, jeśli ostatecznie nie mają przełożenia na ustawy. Strategia sieci Apteneo zakładała wyłącznie otwarcia placówek franczyzowych, dawca licencji nie prowadził własnych punktów. Jednak ze względu na zapowiadane ograniczenia dotyczące otwarć aptek zdecydował się uruchomić swoje placówki.
– Odeszliśmy od pierwotnych założeń i otworzyliśmy dwie własne apteki. Postanowiliśmy tak zrobić z obawy przed nowymi regulacjami. Gdyby weszły one w życie, to nie mielibyśmy już takiej możliwości, ponieważ nie jesteśmy farmaceutami. Z drugiej strony wcale nie wiadomo, czy ustawodawca nie powróci do tej koncepcji i rzeczywiście za jakiś czas idea aptek dla aptekarzy nie wejdzie w życie – tłumaczy franczyzodawca.
Pod szyldem Apteneo działa obecnie ponad 30 aptek. Franczyzodawcy w 2016 roku chciał podpisać 30 umów franczyzowych, ale ostatecznie plan udało się zrealizować w nieco ponad połowie. W tym roku zarząd sieci chciałby utrzymać dynamikę rozwoju z ubiegłych miesięcy.
– W najbliższych dwóch miesiącach planujemy otwarcia dwóch, trzech nowych aptek – mówi Paweł Jasiński.
Apteki Apteneo powstają zarówno przy przychodniach, w centrach miast, jak również przy sklepach wielkopowierzchniowych. Wśród franczyzobiorców znajdują się zarówno właściciele już wcześniej istniejących aptek, jak i tych tworzonych od podstaw.
– Dla aptek otwieranych „od zera” kwota inwestycji wyniesie nawet kilkaset tysięcy złotych, choć oczywiście będzie wahać się w zależności od wielkości lokalu, opłat eksploatacyjnych, szerokości asortymentu itp. W przypadku dostosowania do naszych wymogów aptek już istniejących, kwoty te zależne są od pierwotnego wyglądu placówki. Korzyścią dla naszych franczyzobiorców jest fakt, że dużą część kosztów związanych z odświeżeniem wyglądu placówki ponosimy my jako franczyzodawca – tłumaczy Paweł Jasiński.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kodano Optyk to dynamicznie rozwijająca się polska sieć salonów optycznych, oferująca unikalny system franczyzowy.
Kodano Optyk szybko rośnie na polskim rynku, planuje też zacząć budowę sieci salonów za granicą.
Rynek okularów i soczewek jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki.
Ile kosztuje zdrowie, dowiadujemy się przy okazji choroby. A ile kosztuje biznes w branży zdrowotnej i jakie zyski może przynieść?
Michał Tarczyński prowadzi rodzinną aptekę, a obok niej franczyzowy sklep medyczny Zdrowie. Jak łączy te biznesy?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Przejście z pracy na etacie do prowadzenia własnej działalności to decyzja wymagająca odwagi. Kasper Serafiński, właściciel sklepu Powered by Kramp, długo zastanawiał się, czy jest gotowy.
– Większość naszych lokali osiąga rentowność już po pierwszym miesiącu funkcjonowania – zapewnia Robert Chmielewski z Sushi Bistro.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Emotka – sieć edukacyjna oferująca zajęcia dla dzieci – rozwija się w modelu franczyzowym i poszukuje nowych partnerów. Firma specjalizuje się w programach uczących dzieci radzenia sobie z emocjami i budowania relacji społecznych.
Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
POPULARNE NA FORUM
Apteka we franczyzie?
Rzeczywiście, jeśli chodzi o franczyzę aptek to teoria na niewiele sie tu przyda. Dlatego też jeśli jesteście nadal zainteresowani tym tematem to zapraszam po kontakt....
Apteka we franczyzie?
Jestem za nawet w małych nadmorskich miejscowościach...
Apteka we franczyzie?
This article you have shared here's incredible. I like and recognize work. The factors you have talked about in this specific article are helpful. I should try to seek after...
Otwarcie sklepu "medycyna chińska"
Jak sądzicie,czy u nas by się przyjął sklep z produktami,suplementami medycyny chińskiej? Mam tu na myśli różne kremy,plastry,banki... Czy nasze społeczeństwo...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
witam, ostatnio miałam dość poważy wypadek... jadąc na rowerze zderzyłem się z drugim rowerzystą... długo dochodziłem do siebie, w końcu postanowiłem skorzystać z...
Sklep z ziołami
W Greenport mają franczyzę gdzie oferują pełne wsparcie z zakresu prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego. Szkolenia wewnętrzne, wsparcie w rozwoju biznesu – wszystkie...
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)
Popyt na suplementy raczej będzie, bo społeczeństwo jest coraz grubsze no a coraz bardziej liczy się wygląd... jednocześnie trochę zwiększa się świadomość wśród...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...