Muszkieterowie otwierają

Budowę supermarketu w większości przypadków bierze na siebie franczyzodawca. On wybiera ekipę budowlaną, dostarcza materiały, projekt i koordynuje prace wiązane z inwestycją. Franczyzobiorcy finansują natomiast wyposażenie sklepu.
Czwartek
27.07.2017
Sklep Bricomarché jest wart kilka milionów złotych. Ale franczyzodawca pomaga sfinansować i zrealizować jego budowę.
 

Należąca do Grupy Muszkieterów sieć Bricomarché liczy obecnie około 144 sklepy, z asortymentem ponad 30 tys. produktów dla domu i ogrodu. Najnowszy supermarket otwarto 26 lipca w Bartoszycach.
- To 10 sklep sieci Bricomarché w województwie warmińsko-mazurskim - mówi Eliza Orepiuk-Szymura, dyrektor komunikacji i informacji Grupy Muszkieterów. - Klientom oferujemy zawsze przede wszystkim dogodną lokalizację, wysokiej jakości produkty do domu i ogrodu, dobre ceny oraz fachowe doradztwo.
To też kolejny sklep sieci uruchomiony w tym roku. Poprzednie otwarcia miały miejsce m.in. w Poznaniu, Kaliszu, Goleniowie.

Supermarkety generalnie powstają w miastach od 20 do 70 tys. mieszkańców. Jednak sieć coraz chętniej otwiera sklepy również w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców (tam placówki najczęściej pojawiają się w centrach handlowych). Przykładem jest uruchomienie w kwietniu sklepu w poznańskiej Galerii Pestka.

Franczyzobiorcy wybierają lokalizację spośród propozycji przedstawionych przez Grupę Muszkieterów. Firma weryfikuje potencjał lokalnego rynku i przeprowadza stosowne wyliczenia, które prognozują poziom obrotu nowego przedsiębiorstwa. Przedstawia franczyzobiorcom projekty gotowe do realizacji, które przyszli partnerzy mogą jeszcze samodzielnie zweryfikować. Wszystkie pozwolenia, związane z budową marketu i użytkowaniem obiektu, uzyskuje centrala. Po stronie franczyzobiorcy pozostaje otrzymanie zezwolenia na obrót środkami ochrony roślin i nasionami.

Budowę supermarketu w większości przypadków bierze na siebie franczyzodawca. On wybiera ekipę budowlaną, dostarcza materiały, projekt i koordynuje prace wiązane z inwestycją. Franczyzobiorcy finansują natomiast wyposażenie sklepu - oprócz podstawowych elementów, jak kasy, oświetlenie czy regały sklepowe wyposażone są w sprzęt do ekspozycji towarów z branży budowlanej, remontowej i aranżacji wnętrz. Są to np. stojaki na dywany i wykładziny, piły do cięcia płyt meblowych i blatów kuchennych.

Sklep zajmuje od 800 do 5,1 tys. m2. Dodatkowym elementem są wiaty ogrodowo-budowlane, które powiększają powierzchnię sprzedaży o ok. 700 m2. Budowa supermarketu trwa mniej więcej 6 miesięcy. Cały obiekt warty jest kilka milionów złotych. Franczyzobiorca musi natomiast posiadać minimum 400 tys. zł. wkładu własnego. W każdym sklepie pracuje ok. 25 osób. Grupa Muszkieterów zapewnia pełen zakres szkoleń dla całego personelu i franczyzobiorcy. Wiedza dotyczy m.in. zarządzania placówką, obsługi klienta, sprzedaży, księgowości, obsługi kas. Centrala kontroluje też stan zatowarowania supermarketów.