Czy warto otworzyć myjnię?
Mariusz Ancerowicz z Euro-Ekol, firmy produkującej myjnie bezdotykowe
Jak wygląda polski rynek myjni?
U nas ten rynek wciąż się rozwija. Z roku na rok sprzedaż urządzeń naszej produkcji wzrasta. W ciągu ostatnich dwóch lat zauważyliśmy wzrost sprzedaży urządzeń w mniejszych miejscowościach. Coraz większym procentem w sprzedaży jest wymiana urządzeń wyeksploatowanych na nowe. Wielu naszych klientów w obecnym roku zdecydowało się na rozbudowę istniejącej myjni o kolejne stanowiska i doposażenie w najnowsze rozwiązania związane z jakością mycia i formami płatności (np. płatność PayPass). Polski rynek myjniowy szacujemy, że będzie stabilny pod względem sprzedaży urządzeń jeszcze trzy lata. Oczywiście już teraz rozwijamy rynki ościenne, żeby nas nie zaskoczył kryzys sprzedażowy.
Ile nowych myjni rocznie powstaje w Polsce? Ile z nich to myjnie bezdotykowe?
Szacujemy, że w Polsce powstaje rocznie około 400 myjni, z czego 300 to urządzenia do mycia bezdotykowego. Sądzę, że nasza produkcja na poziomie 70 urządzeń rocznie plasuje nas w miarę wysoko na rynku myjniowym i zapewnia stabilny rozwój firmy.
Czy planujecie wprowadzić jeszcze jakieś innowacje na polskim rynku myjniowym?
Poprzedni i bieżący rok to dla nas duży krok do przodu. Wprowadziliśmy do sprzedaży systemy startowe, które umożliwiają klientom zapłatę banknotami za mycie i umożliwiają wypłatę reszty za niewykorzystany czas na każdym stanowisku mycia. Dużym powodzeniem cieszą się bezgotówkowe płatności na myjniach. Płatność kartą płatniczą w technologii PayPass to praktycznie standard montowany w każdym urządzeniu opuszczającym naszą fabrykę. W tym roku całkowicie odcięliśmy się od rynku włoskiego jeżeli chodzi o gotowe systemy startowe myjni. Opracowaliśmy własny innowacyjny sterownik, dający dużo więcej możliwości kontroli pracy urządzenia. Od lipca ruszyła produkcja odkurzaczy jedno- i dwustanowiskowych wyposażonych w możliwość płatności kluczami wartościowymi. Urządzenia są w standardzie wyposażone są w wyświetlacze pozostałego czasu odkurzania i współpracują z systemem zarządzania myjnią Euro-Ekol. Jesteśmy na ukończeniu platformy e-myjnia, która umożliwia łatwe zarządzanie siecią myjni, ale również pojedynczymi lokalizacjami. Rynek wymusił też wprowadzenie systemów dozoru zdalnego urządzeń i nawet czas pracy odkurzacza można zmienić za pomocą smartfonu. Aż 90 proc. naszej obecnej produkcji to urządzenia wyposażone w dodatkowy program mycia Turbo Szczotką. Jest to jakościowy przeskok w porównaniu do standardowych szczotek myjących będących dostępnych obecnie na rynku.
Jaki jest średni czas i koszt stworzenia myjni na własnej działce?
Koszt stworzenia myjni jest uzależniony od jej konfiguracji i wyposażenia. Myjnia czterostanowiskowa w podstawowej wersji to wydatek około 250 tys. zł netto. Czas uruchomienia myjni od momentu zamówienia przez klienta może zamknąć się nawet w 30 dniach włącznie z wykonaniem prac budowlanych. Z reguły trwa to dłużej, co jest podyktowane terminami uzyskania pozwoleń itp. Montaż i uruchomienie urządzenia wraz zadaszeniem na działce klienta to osiem dni roboczych, na przygotowanych wcześniej posadzkach.
Rozmawiała Anna Smolińska
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...