Co dalej z franczyzą apteczną?

Franczyza na rynku aptek w dotychczasowej formie przeszła do historii w czerwcu, kiedy prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, szerzej znanej pod hasłem „apteka dla aptekarza”. W myśl nowych przepisów zezwolenie na prowadzenie apteki otrzymać mogą tylko farmaceuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki jawne lub partnerskie, w których wspólnikami są farmaceuci. Restrykcji jest jednak więcej. Farmaceuta nie może posiadać więcej niż czterech aptek. Pozwolenie na nową placówkę dostanie natomiast tylko w wówczas, gdy liczba mieszkańców w danym województwie w przeliczeniu na jedną aptekę wynosi co najmniej 3 tys. osób.
Franczyzodawcy i przedstawiciele organizacji branżowych już wcześniej wskazywali, że wejście w życie nowych przepisów w praktyce przekreśli dalszy rozwój sieci aptecznych. Obecna sytuacja na rynku potwierdziła ich obawy. Właściciele sieci przyznają, że ekspansja poprzez sprzedaż licencji nowym przedsiębiorcom stała się bezzasadna.
– Koncentrujemy się na aptekach, które już działają. Chcemy zainteresować ich właścicieli naszą ofertą franczyzową i przekonać ich do przystąpienia do naszej sieci – mówi Beata Kiernozek, Kierownik ds. kluczowych klientów w sieci Apteki Nowa Farmacja. – Zrezygnowaliśmy natomiast z aktywnego poszukiwania kandydatów na franczyzobiorców, którzy dopiero chcą wejść do branży i otworzyć nową aptekę. Ze względu na obowiązujące przepisy jest to właściwie niemożliwe. Skupiamy się zatem na przyłączaniu istniejących podmiotów. Jest to zresztą strategia, którą przyjęła obecnie większość franczyzodawców.
Beata Kiernozek zapowiada, że jeszcze w październiku sieć Nowa Farmacja powiększy się o dwie nowe placówki. Ich właściciele, którzy nie są farmaceutami, mogą uruchomić biznes tylko dlatego, że wnioski o zezwolenie złożyli jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów.
– Cały czas zgłaszają się do nas osoby zainteresowane otwarciem apteki „od zera”. Jednak nawet jeśli są to osoby z wykształceniem farmaceutycznym, to najpierw proszę, by sprawdzili liczbę mieszkańców i aptek w swoim regionie, po czym porównali je z ustawowymi limitami. Zazwyczaj okazuje się, że nowego punktu w danej miejscowości już nie da się otworzyć. Taka sytuacja ma miejsce również w dużych miastach – podkreśla Beata Kiernozek.
Łukasz Szultka z sieci Apteka Centrum Zdrowia wskazuje, że rozwój poprzez otwarcia nowych aptek uniemożliwia szczególnie regulacja dotycząca dopuszczalnej odległości między placówkami. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, odległość nowopowstającej apteki od najbliższej funkcjonującej apteki ogólnodostępnej musi wynosić co najmniej 500 metrów.
– To w praktyce oznacza, że odsetek lokalizacji, w których rzeczywiście można jeszcze otworzyć aptekę, stopniał do promila. Rozwój nowych aptek jest w zasadzie zablokowany. Jako franczyzodawcy skupiamy się obecnie na współpracy z właścicielami, którzy już działają na rynku – mówi Łukasz Szultka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Kodano Optyk to dynamicznie rozwijająca się polska sieć salonów optycznych, oferująca unikalny system franczyzowy.
Kodano Optyk szybko rośnie na polskim rynku, planuje też zacząć budowę sieci salonów za granicą.
Rynek okularów i soczewek jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów gospodarki.
Ile kosztuje zdrowie, dowiadujemy się przy okazji choroby. A ile kosztuje biznes w branży zdrowotnej i jakie zyski może przynieść?
Michał Tarczyński prowadzi rodzinną aptekę, a obok niej franczyzowy sklep medyczny Zdrowie. Jak łączy te biznesy?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Plenti oferuje dostęp do innowacji za ułamek ich ceny. Ma też propozycje dla franczyzobiorców.
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
– Większość podłóg i drzwi sprzedaje się wraz z usługą montażu, dlatego ekipy montażowe to bardzo ważna część mojego biznesu – mówi Radosław Chabowski, franczyzobiorca DDD Dobre Dla Domu.
Z każdym rokiem rośnie liczba pasjonatów podróży na czterech kółkach, a wraz z nimi zapotrzebowanie na wyspecjalizowane usługi serwisowe. Czy prowadzenie serwisu kamperów to strzał w biznesową dziesiątkę?
– Mali gracze bez wsparcia znikają z rynku – mówi Wojciech Sypień, dyrektor franczyzy Carrefour Polska.
POPULARNE NA FORUM
Apteka we franczyzie?
Rzeczywiście, jeśli chodzi o franczyzę aptek to teoria na niewiele sie tu przyda. Dlatego też jeśli jesteście nadal zainteresowani tym tematem to zapraszam po kontakt....
Apteka we franczyzie?
Jestem za nawet w małych nadmorskich miejscowościach...
Apteka we franczyzie?
This article you have shared here's incredible. I like and recognize work. The factors you have talked about in this specific article are helpful. I should try to seek after...
Otwarcie sklepu "medycyna chińska"
Jak sądzicie,czy u nas by się przyjął sklep z produktami,suplementami medycyny chińskiej? Mam tu na myśli różne kremy,plastry,banki... Czy nasze społeczeństwo...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
witam, ostatnio miałam dość poważy wypadek... jadąc na rowerze zderzyłem się z drugim rowerzystą... długo dochodziłem do siebie, w końcu postanowiłem skorzystać z...
Sklep z ziołami
W Greenport mają franczyzę gdzie oferują pełne wsparcie z zakresu prowadzenia sklepu zielarsko-medycznego. Szkolenia wewnętrzne, wsparcie w rozwoju biznesu – wszystkie...
Wyspa handlowa z suplementami diety (G-Supplements)
Popyt na suplementy raczej będzie, bo społeczeństwo jest coraz grubsze no a coraz bardziej liczy się wygląd... jednocześnie trochę zwiększa się świadomość wśród...
Prywatna przychodnia lekarska: Popyt na zdrowie
Teraz korzystam z pakietu w prywatnej przychodni i to jest tak wygodne! Nie wiem, czy kiedykolwiek zdołam się z powrotem przestawić na NFZ, jeśli zrezygnuję z pracy i...