Shell odsłania nową franczyzę
Grupa Shell na polskim rynku jest obecna od 25 lat. Jej sieć obejmuje obecnie ponad 420 stacji, prowadzonych zarówno przez właściciela marki, jak i partnerów na licencji. Teraz grupa postanowiła odświeżyć ofertę, jaką kieruje do potencjalnych franczyzobiorców. Jak zapowiada dawca licencji, współpraca franczyzowa oparta będzie o profesjonalną pomoc techniczną, logistyczną i marketingową. To akurat żadne novum na coraz bardziej konkurencyjnym rynku franczyzy stacji paliw. Warto zatem przyjrzeć się konkretom.
Po pierwsze – 0 zł stałej miesięcznej opłaty franczyzowej. Po drugie – na życzenie klienta gwarancja marży minimalnej. Dotyczy jednak tylko paliw oferowanych klientom indywidualnym. Próbowaliśmy dowiedzieć się, czy gwarantowana marża oznacza de facto przejście na franczyzę depozytową (sprzedaż na rachunek Shell w zamian za prowizję od sprzedaży). Odpowiedź, którą otrzymaliśmy, była jednak dość wymijająca.
– To zapis, który jest nowością w naszej ofercie franczyzowej. Ma on na celu zapewnienie ochrony interesów partnera w przypadku niekorzystnych zmian w cenach paliw. To partner decyduje, czy i kiedy skorzysta z oferty, więc jest to dla niego dodatkowe zabezpieczenie w przypadku zmiany sytuacji marżowej w czasie trwania umowy – mówi Marek Kulesza, kierownik ds. rozwoju sieci partnerskiej w Shell Polska. Nie odpowiedział też na pytanie, dlaczego oferta pojawia się akurat teraz, kiedy rynek spodziewa się wzrostu marż, a nie kilka lat temu, kiedy pozostawały one na niskim poziomie.
Umowa franczyzy w sieci Shell zawierana jest na pięć lat. Jak tłumaczy franczyzodawca, ten okres wynika z przepisów Unii Europejskiej, a konkretnie z regulacji dotyczących ochrony konkurencji i konsumenta.
– Jako Shell podpisujemy umowę z franczyzobiorcą na okres pięciu lat, ale oczywiście na wniosek partnera możemy ją przedłużyć na kolejne pięć lat. Takich przedłużeń możemy zrobić kilka, ale nie możemy podpisać pierwszej umowy np. na 10 lat. Obecnie mamy partnerów biznesowych, którzy są z nami już od mniej więcej piętnastu lat, więc możemy stwierdzić, że system ten się sprawdza – tłumaczy Marek Kulesza.
Za przedłużenie umowy na kolejnych okres franczyzdowca chce rozdawać bonusy finansowe. Nie zdradza jednak, jaką stawką będzie kusił partnerów.
– Jeśli chodzi o kwotę, to jej wysokość jest uzgadniania indywidualnie w zależności od zakresu współpracy z danym franczyzobiorcą – mówi Marek Kulesza.
Finansowych zachęt ma być więcej. Shell oferuje pakiet inwestycyjny, który sam sfinansuje, ale który może być przeznaczony na pokrycie kosztów związanych z organizacją stacji. Partner ma do wyboru odświeżenie stanu technicznego stacji, montaż elementów zewnętrznego wystroju stacji opatrzonego logiem firmy, zainstalowanie systemu monitoringu szczelności zbiorników, zakup mebli sklepowych lub ubrań firmowych Shell/Ferrari.
Partnerzy mogą wydawać klientom punkty Shell ClubSmart na wszystkie zakupione na stacji paliwa i LPG Shell, wybrane produkty Shell oraz pozostałe transakcje z oferty sklepu znajdującego się na stacji paliw. Shell umożliwia partnerom również akceptację na stacji kart euroShell, Shell oraz innych kart paliwowych.
Stacje działające pod szyldem Shell nie są monolitem pod względem formatu. Różnice dotyczą w szczególności sklepów przystacyjnych, które są dopasowane do konkretnych lokalizacji.
– Od 2015 roku zaczęliśmy wdrażać cztery nowe formaty sklepów przy stacjach Shell. Planujemy, że w ciągu najbliższych dwóch lat ponad 80 proc. naszych stacji będzie funkcjonowało, mając nowe formaty. Trzeba jednak podkreślić, że nie mają one nic wspólnego z różnymi standardami jakościowymi – mówi Marek Kulesza.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Na handlu używanymi samochodami nadal można zarobić – przekonuje Dawid Błachucki, franczyzodawca marki Handlarzyki.pl.
Zanim Michał Peksa został franczyzobiorcą LucArt, sam robił w sklepach tej sieci zakupy. Jak ocenia markę patrząc na nią z drugiej strony lady?
Franczyzodawca Handlarzyki.pl zapewnia, że minimalna marża na sprzedaży używanego auta to 2-3 tys. zł, a czasem nawet dwa razy więcej.
Franczyzodawca Blinkee.city zapewnia, że inwestycja w jego biznes zwraca się przeważnie w jeden sezon.
Polacy coraz chętniej zamiast kupować samochód, decydują się na jego wynajem. Trend ten zamierza wykorzystać firma Rentis, która szuka partnerów zainteresowanych uruchomieniem nowoczesnej wypożyczalni samochodów.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
jeśli myślisz o wejściu w biznes z franczyzą Orlenu, to pewnie warto zacząć od jakiegoś researchu. Spróbuj skontaktować się bezpośrednio z przedstawicielami Orlenu,...
Ankieta dla posiadaczy stacji franczyzowej PKN Orlen SA
Dzień dobry, uprzejmie proszę o pomoc i wypełnienie ankiety dotyczącej opłacalności franczyzy stacji paliw PKN Orlen SA. Z góry dziękuję za poświęcony czas...
Opłacalność franczyzy PKN Orlen
Czy jest ktoś właścicielem franczyzy Orlenu i byłby w stanie mniej więcej podać jakich zysków można się spodziewać? Albo może ktoś posiada takie informacje?
Pieniądze z moto-sklepu
Rzeczywiście jest to forma biznesu która może zaciekawić wiele osób, a szczególnie warto połączyć ją np. jak ktoś ma z warsztatem samochodowym gdzie klienci na pewno...
Pieniądze z moto-sklepu
Zgadzam się, że dobrze działający biznes w branży motoryzacyjnej to LucArt który moim zdaniem jest świetną alternatywą dla osób które się tym interesują. Dają...
Pieniądze z moto-sklepu
Warto pójść w stronę franczyzy. W branży motoryzacyjnej najkorzystniejsza jest franczyza z Lucart Automotive. Wiem z doświadczenia :)
Pieniądze z moto-sklepu
To prawda wygląda bardzo obiecująco też sobie sprawdzę jak ta sieć się rozwija i jak klienci też są zadowoleni to będę miał trudne przemyślenia czy nie pójść...
Pieniądze z moto-sklepu
Chyba będę musiał sam się co do nich przekonać i sprawdzić jak to dokładnie wszystko działa i co najważniejsze czy ceny są rzeczywiście tak konkurencyjne względem...