Fiskus ściga fast foody
O co chodziło w sporze między franczyzobiorczynią McDonald's a urzędem skarbowym? Od 2011 roku obowiązuje w gastronomii 5-procentowa stawka podatku VAT. Dotyczy ona dostawy gotowych posiłków i dań. Jednocześnie mamy też jednak stawkę 8-procentową, która – według przepisów – jest właściwa dla usług gastronomicznych. Fast foody – w tym McDonald's korzystały przez lata z pięcioprocentowego VAT-u. Miały w tym zresztą wsparcie nawet ze strony urzędów skarbowych, które wydawały w tej sprawie indywidualne interpretacje, w większości zezwalając na stosowanie obniżonego podatku. W podobnym tonie wypowiadało się także Ministerstwo Finansów. Aż do 2016 roku, kiedy to została wydana ogólna interpretacja, w której ministerstwo stwierdziło, że fast foody nie wydają gotowych posiłków, w związku z czym powinny płacić 8-procentowy VAT. A urzędy skarbowe zaczęły domagać się zwrotu różnicy w podatku za poprzednie lata. Tak właśnie stało się w przypadku franczyzobiorczyni McDonald's z Gdańska, która została zobowiązana do korekty podatku. Od biura prasowego McDonald's Polska dostaliśmy oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie.
– Od 2011 roku powszechną praktyką rynkową było stosowanie 5-proc. stawki VAT. Niższa stawka podatku znajdowała oparcie w orzeczeniach Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, opiniach doradców podatkowych, około dwustu interpretacji indywidualnych oraz stanowisku organów skarbowych, które nie dopatrzyły się w tym zakresie uchybień, a prowadzone kontrole podatkowe kończyły wynikami pozytywnymi dla podatników. Za stosowaniem 5-proc. stawki VAT przemawiało więc i wciąż przemawia wiele argumentów – czytamy w tymże oświadczeniu. – Zarówno McDonald’s Polska, jak i nasi franczyzobiorcy stosowali ją w dobrej wierze. Do zmiany na 8-proc. stawkę podatku skłoniły nas więc nie tyle argumenty merytorycznie zawarte w interpretacji ogólnej, co konieczność ograniczenia ryzyka biznesowego i ryzyka odpowiedzialności karno-skarbowej. Naszych racji jesteśmy zmuszeni dowodzić w licznych postępowaniach kontrolnych, które organy skarbowe wszczęły po wydaniu interpretacji ogólnej, a w których zakwestionowały wcześniejszą, akceptowaną przez lata, praktykę rynkową, a w tym i własne stanowisko. Wyrok NSA z 5 kwietnia dotyczy właśnie jednej z takich kontroli, przeprowadzonej u naszej franczyzobiorczyni, a obejmującej rozliczenia za rok 2011. Rozstrzygnięcie jest dla nas niekorzystne, bo utrzymuje w mocy decyzje fiskusa. W tej chwili oczekujemy na pisemne uzasadnienie orzeczenia. Wyrok nie przesądza jednak tego, w jaki sposób zostaną rozstrzygnięte sprawy innych franczyzobiorców, ani nawet jak zakończą się ewentualne spory fiskusa z naszą franczyzobiorczynią za inne okresy.
Bowiem także inni franczyzobiorcy Złotych Łuków toczą podobny spór z fiskusem. Wszyscy bowiem – jak informuje spółka – stosowali niższą stawkę VAT. Według danych biura prasowego firmy, w izbach administracji skarbowej oraz sądach administracyjnych jest w tej chwili około 200 postępowań, dotyczących franczyzobiorców spółki. W 50 z nich zapały już wyroki w I instancji, czyli nieprawomocne. Także sama spółka McDonald's Polska, która też była kontrolowana przez fiskusa, wystąpiła na drogę sądową.
– Zdecydowana większość wojewódzkich sądów administracyjnych orzekła na korzyść naszych franczyzobiorców, odwołując się między innymi do zasady zaufania obywatela do państwa, w związku z faktem, że organy skarbowe przez lata nie kwestionowały stosowanej stawki VAT – informuje McDonald's.
Podobnie korzystne rozstrzygnięcie z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego miała też jednak wspomniana franczyzobiorczyni z Gdańska – niestety NSA je zmienił. Jak będzie w pozostałych przypadkach? Ten wyrok nie jest wprawdzie wiążący dla innych procesów i teoretycznie nie musi oznaczać, że w kolejnych sprawach zapadną takie same orzeczenia. Ale patrząc trzeźwo, skoro NSA jest organem ostatecznym w tej sprawie, to ciężko oczekiwać, że w innych – podobnych – przypadkach, wyda inne decyzje, zaprzeczając samemu sobie. Dla franczyzobiorców oznaczać to może niestety niebagatelne wydatki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki można poznać 100 najciekawszych franczyz w Polsce. Przyjdź i wybierz biznes dla siebie. Śledź relację z targów na żywo.
Już w czwartek zaczynają się jesienne Targi Franczyza! Przyjdź i wybierz biznes dla siebie! Franczyzodawcy czekają od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki.
Już w najbliższy czwartek rozpoczynają się Targi Franczyza 2024. Od 24 do 26 października w Pałacu Kultury i Nauki przedstawiciele 100 marek franczyzowych będą dzielić się swoimi sprawdzonymi pomysłami na firmę.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...