Sklepy online nie wygryzą stacjonarnych

Ambitne plany
Ambitne plany / W ciągu kilku najbliższych lat w Polsce planowane jest otwarcie jeszcze 80 sklepów stacjonarnych 50style, tak, aby docelowo było ich 250.
Środa
03.10.2018
Pomimo że kupowanie przez klikanie jest teraz modne, sklepy stacjonarne z odzieżą marki 50style nie znikną. A nawet ma ich być jeszcze więcej. Franczyzobiorcy mogą spać spokojnie.
 

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie zaryzykowała kupna T-shirtu ze śmiesznym nadrukiem lub pary skarpet składając zamówienie w butiku online. Sieć sklepów 50style oferująca ubrania i obuwie damskie, męskie oraz dziecięce prowadzi zarówno sprzedaż internetową, jak i sklepy stacjonarne. Klasyczne butiki są już w ponad 100 miastach w Polsce, a sklepów wciąż przybywa. Dlaczego tak się dzieje? Czy opłaca się jeszcze prowadzić interes w postaci tradycyjnego punktu handlowego?

 Oczywiście, świadczą o tym coraz to kolejne otwarcia stacjonarnych sklepów 50style. Jesteśmy spokojni o sprzedaż bezpośrednią i zamierzamy ją rozwijać. Handel w sklepie internetowym, a stacjonarnym to bardzo zróżnicowane modele sprzedaży. Warto prowadzić obydwa  wyjaśnia Dariusz Kozorowski z Marketing Investment Group. 

Dla klienta zakupy internetowe to przede wszystkim komfort łatwego i szybkiego zamawiania z dowolnego miejsca  wystarczy tylko dostęp do sieci, kilka kliknięć i natychmiastowy przelew. E-sklep z odzieżą i obuwiem to też większy wybór rozmiarów, kolorów i fasonów, bieżące porównywanie cen oraz możliwość kupowania 24h/dobę. Ale czy internetowy butik to dla przedsiębiorcy rzeczywiście same zalety? Nie do końca. Sklepy online borykają się z problemami ogromnej konkurencji także ze strony platform transakcyjnych typu Allegro lub OLX. Liczne zwroty bez konsekwencji do 30 dnia od zakupu i współpraca z firmą kurierską to kolejne koszty. Dodając do tego opłaty stałe oraz operacyjne biznes w Internecie przestaje wydawać się tak opłacalny. Wciąż jednak koszty prowadzenia interesu przez Internet są mniejsze od zarządzania klasycznym sklepem – szczególnie takim w centrum miasta.

W czym zatem tkwi tajemnica rozwijającej się sieci sklepów odzieżowych 50style? Klient zawsze będzie chciał coś przymierzyć, zobaczyć. Wiem, że sklepy internetowe mają teraz bezpłatne dostawy i zwroty, szeroki wybór asortymentu, szybkie wysyłki. Jednak przewaga stacjonarnego punktu 50style polega na fachowej obsłudze klienta i doradztwie personelu, który zawsze jest chętny do pomocy  mówi Dariusz Kozorowski. Kupujących w stacjonarnych sklepach nie brakuje, choć taka forma zakupów wymaga od klienta więcej wysiłku: dojazd do lokalu, dostosowanie się do godzin otwarcia, wybieranie wyłącznie spośród aktualnej oferty i stanu magazynu.

Konkurencja w branży odzieżowej i obuwniczej jest potężna zarówno w Internecie, jak i na ulicach. Złotym środkiem może okazać się zrównoważenie sprzedaży na obu rynkach, bo to pozwala docierać do różnych klientów. Co prawda zakaz handlu w niedziele oraz duża ilość aplikacji mobilnych wpierają sprzedaż online, to jednak wciąż wiele osób nie ufa zakupom w sieci. Obawiają się złej jakości, oszustw. 

Jak otworzyć sklep z odzieżą 50style?

W ciągu kilku najbliższych lat w Polsce planowane jest otwarcie jeszcze 80 sklepów stacjonarnych 50style, tak, aby docelowo było ich 250. 90 proc. z dotychczas powstałych punktów funkcjonuje na zasadach franczyzy.  Sklep prowadzony przez franczyzobiorcę działa na zasadzie depozytu. On inwestuje w lokal użytkowy oraz jego przystosowanie do standardów obowiązujących w sklepach 50style, my natomiast dostarczamy cały towar do sklepu  tłumaczy Dariusz Kozorowski. To wygodne rozwiązanie dla branży odzieżowej, gdzie właściciel nie musi martwić się o niesprzedany towar. Wymienia go na aktualne kolekcje i utrzymuje ciągłość w sprzedaży. Poza produktami franczyzodawca zapewnia wsparcie w zakresie aranżacji sklepu, obsługi marketingowej, organizacji sprzedaży oraz obsługi IT. Wreszcie pomaga wybrać odpowiednią lokalizację lokalu i wynegocjować korzystne warunki jego najmu. 

Lokalizacje musza charakteryzować się przede wszystkim dużym przepływem potencjalnych klientów. W minionych latach chętnie otwieraliśmy sklepy na głównych ulicach handlowych, deptakach. Aktualnie bardziej skupiamy się na dobrych centrach i galeriach handlowych – dodaje Kozorowski. 

Minimalna inwestycja w sklep 50style to 850-900zł netto za 1 m2, w tym wliczone są już koszty umeblowania z oświetleniem, manekiny oraz materiały marketingowe. Dodatkowo należy przygotować się na adaptację budowlaną lokalu zgodnie z projektem. W 2018 roku swoją działalność rozpoczęło osiem sklepów, z czego na jednego franczyzobiorcę często przypada kilka lokali. Warto przypomnieć, że wymagany metraż lokalu użytkowego na rozpoczęcie współpracy z marką 50style to minimum 200 m2 a miasto, w którym powstanie musi posiadać co najmniej 25 tys. mieszkańców.