Kilka salonów rocznie
Kilka salonów rocznie / W 2019 roku Gatta planuje otworzyć 10 nowych salonów franczyzowych. Obecnie sieć liczy 148 salonów, z czego 34 należy do franczyzobiorców.
Piątek
09.11.2018
Gatta otworzyła sześć salonów w 2018 roku – to mniej niż zamierzała. Czy uda się firmie zrealizować cel założony na ten rok?
 

W roku obecnym otworzyliśmy sześć salonów franczyzowych. W listopadzie planujemy otworzyć jeszcze dwa. Zakładaliśmy, że w tym roku otworzymy 10 nowych salonów, więc trochę brakuje do tego wyniku. Jest to jednak i tak większa liczba nowych placówek niż w roku 2017 (wówczas otwarto pięć placówek przyp. red.)  powiedział Adam Miłosiński, menedżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Gatta.  

Dla Gatty 2018 rok okazała się pełen wyzwań. Wprowadzenie niehandlowych niedziel oraz wyjątkowo długie lato z pewnością odbiły się na branży (upalne dni nie sprzyjają noszeniu rajstop, a w związku z tym obroty firm, które sprzedają głównie te produkty, spadają). Sieć Gatta starała się nadrobić sprzedaż innym asortymentem. Na szczęście w salonach mamy też bieliznę czy odzież korekcyjną (body, topy, legginsy, majtki czy modelujące sukienki). W lecie dużym zainteresowanie cieszą się kostiumy kąpielowe. Patrząc jednak na bardzo pozytywny październik myślę, że jest spora szansa, aby w ostatnich miesiącach dogonić wynik sprzedaży założony na 2018  dodaje Miłosiński. 

Salon dla każdego 

Gatta poszukuje partnerów w całym kraju. Choć marka otwiera swoje sklep przede wszystkim w centrach handlowych i miastach powyżej 40 tys. mieszkańców, to inne lokalizacje zaproponowane przez franczyzobiorcę są również brane pod uwagę.  Nie wykluczamy mniejszych miejscowości i lokali przy głównych ulicach miast. Część z franczyzobiorców ma kilka salonów Gatty i kilka lub kilkanaście salonów innych marek. Są też tacy, którzy prowadzą tylko salon Gatty i często sami w nim pracują jako sprzedawcy – mówi Adam Miłosiński. Franczyzobiorcy, którzy mają doświadczenie w handlu i w prowadzeniu własnej firmy, szybciej osiągają satysfakcjonujące wyniki. Jednak brak takiego przygotowania nie przekreśla możliwości współpracy  dodaje. 

Franczyzodawca twierdzi, że koszty inwestycji powinny wynieść od 70 do 150 tys. zł. Jeżeli lokal był już wcześniej użytkowany, to franczyzobiorca powinien zmieścić się w minimalnej kwocie ok. 70 tys. Natomiast wydatki rzędu 150 tys. zł dotyczą nowo powstających galerii z lokalem w stanie surowym. Jednorazowa opłata franczyzowa wynosi 3 tys. zł, natomiast miesięczna opłata bieżąca to 349 zł. 

Salon musi być zaaranżowany i wyposażony zgodnie ze standardami, które obowiązują w salonach Gatty. Preferowana powierzchnia lokalu mieści się w przedziale od 40 do 50 m2. – Termin osiągnięcia rentowności oraz czas zwrotu z inwestycji jest trudny do sprecyzowania – zaznacza Adam Miłosiński.  Zdarzają się salony, które po pierwszym miesiącu od otwarcia są rentowne. Czasem jednak trzeba poczekać kilka miesięcy, zanim salon zacznie na siebie zarabiać. Inwestycja zwraca się najczęściej po 2-3 latach dodaje.

Franczyzobiorcy prowadzą sprzedaż produktów, które powierza im franczyzodawca na zasadzie depozytu. Oznacza to, że towar w sklepach franczyzowych aż do momentu sprzedaży klientowi pozostaje własnością franczyzodawcy, a partnerzy nie ponoszą kosztów zaopatrzenia. Ich zysk pochodzi natomiast z prowizji od przychodów osiągniętych w danym miesiącu.

W 2019 roku Gatta planuje otworzyć 10 nowych salonów franczyzowych. Obecnie sieć liczy 148 salonów, z czego 34 należy do franczyzobiorców.

 

 


PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

Liga Mistrzów na Targach Franczyza /09.10.2018

Największe polskie i zagraniczne marki będą miały swoje stoiska na Targach Franczyza, które 18-20 października odbędą się w Warszawie.

Wybierz pomysł. Zacznij działać /20.10.2018

Przez trzy dni targów, na dwóch piętrach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, kilka tysięcy gości wybierało pomysły na własny biznes.

Jak odnieść sukces we franczyzie? /01.06.2018

Planujesz inwestycję w biznes franczyzowy? Podpowiadamy czym się kierować, żeby wybrać właściwą franczyzę dla siebie i odnieść sukces w biznesie. Analizujemy czy bardziej opłaca się otworzyć firmę transportową, piwny ogródek, drukarnię internetową czy firmę produkującą pościel. Ponadto prezentujemy 15 sprawdzonych pomysłów na sklep odzieżowy znanej marki. Zdradzamy 10 najczęstszych błędów franczyzobiorców. Radzimy, jakie triki marketingowe opłaca się zastosować, żeby sprzedać więcej. Zbigniew Inglot opowiada nam jak z małej firmy rodzinnej zbudować koncern znany niemal na całym świecie.

Sieć dobrze przemyślana /19.05.2018

Staramy się do minimum ograniczyć ryzyko nieudanych inwestycji, zwłaszcza we franczyzie – mówi Adam Miłosiński, menadżer ds. rozwoju sieci franczyzowej Gatta.

Jak zarabiać na wynajmie? /30.03.2018

Krok po kroku opisujemy, jak zarabiać na wynajmie mieszkań i lokali. Sprawdzamy, który biznes sezonowy jest najbardziej zyskowny. Radzimy, jak rozwinąć sieć franczyzową za granicą. Jarosław Szanajca, założyciel Dom Development, opowiada nam jak zbudował firmę gigant od zera.

POPULARNE NA FORUM

Top Secret

A ja jak zaglądałam na stronę https://www.topsecret.pl/ to widziałam tyle super ciuchów a poszłam do sklepu w radomiu i nic z tego nie było :(

2 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Ubrania dla nowoczesnych mężczyzn

o i zapomniałam mają też online sklep http://www.reserved.com/ tu można zobaczyć sobie

15 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Ubrania dla nowoczesnych mężczyzn

mój mąż zazwyczaj się w reserved ubiera, ładne ciuchy tam mają i cenowo całkiem spoko.

15 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
GPoland

Dzień Dobry, Szukam właścicieli sklepów, które współpracują lub współpracowały z GPoland. Jakie doświadczenia ze współpracy? Czy możecie się podzielić?

1 wypowiedzi
ostatnia 08.02.2019
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Również bardzo bym prosila o wiecej informacji na temat współpracy z firmą Esotiq, będę wdzieczna Mój e-mail martusia5465@gmail.com

26 wypowiedzi
ostatnia 04.02.2019
Emporio Armani czy Armani Exchange który sklep się opłaca?

Witam czy ktoś z Państwa już otworzył sklep z tą marka ? Która marka się opłaca i jak wyglada franczyzna z tą marka?

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2019
Salon300+ miejscowość podwarszawska

Prowadzę sklep odzieżowy ponad 300 m2 + duży magazyn. Od kilkunastu lat franczyza znanej marki odzieżowej. Dostałem wypowiedzenie franczyzy. Najchętniej wpuściłbym...

1 wypowiedzi
ostatnia 10.01.2019
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Marek Markowski bardzo prosze o pilny kontakt. Do konca tygodnia musze podjac decyzje w sprawie franczyzy Esotiq. mtroch@op.pl fb marietta. troch

26 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019