Sieć rośnie / Gruby Benek, który ubiegły rok zamknął liczbą 42 lokali pod swoim szyldem. Koncept chce się rozwijać zarówno w dużych, jak i małych miastach.
Czwartek
10.01.2019
Sieć Gruby Benek właśnie szykuje się do kolejnych otwarć. Jaką ma ofertę dla franczyzobiorców?
 

Pizzerie to wciąż najbardziej ulubione lokale Polaków. Także w dowozie pizza jest najchętniej wybieranym daniem. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozważających biznes gastronomiczny, myśli właśnie o uruchomieniu pizzerii. W tym segmencie gastronomicznego rynku działa też wielu franczyzodawców. M.in. Gruby Benek, który ubiegły rok zamknął liczbą 42 lokali pod swoim szyldem.
- W ostatnim półroczu uruchomiliśmy trzy nowe pizzerie: w Łodzi, Ząbkach oraz Płońsku. Obecnie w trakcie remontu mamy kolejne trzy lokale: w Rumi, Chełmie i Grajewie. Ich otwarcie planujemy na przełom stycznia i lutego – mówi Katarzyna Włodarczyk-Pięta, członek zarządu Gruby Benek Sp. z o.o. ds. rozwoju sieci.

Koncept chce się rozwijać zarówno w dużych, jak i małych miastach (pizzeria Grubego Benka działa np. w 11-tysięcznym Kolnie). Franczyzodawca pomaga w poszukiwaniu lokalu, którego optymalna wielkość to ok. 100-120 m2. Powinien mieścić się na parterze, mieć parking dla klientów oraz możliwość ustawienia ogródka letniego.
- Idealnie byłoby, gdyby lokal był dostosowany do działalności gastronomicznej, wówczas odchodzi nam kilka sporych kosztów podczas realizacji inwestycji, mam tu na myśli chociażby zamontowanie profesjonalnej wentylacji mechanicznej, która w naszej sieci jest wymagana – dodaje Katarzyna Włodarczyk-Pięta.
Koszty inwestycji zależą oczywiście głównie od stanu wyjściowego pomieszczeń. Jak mówi franczyzodawca, najtaniej udało się otworzyć lokal za ok. 60 tys. zł.
- Ale był to lokal po pizzerii, częściowo już wyposażony, dodatkowo franczyzobiorcy sami podjęli się remontu – zauważa Katarzyna Włodarczyk-Pięta. - Z wyższymi kosztami trzeba się liczyć np. w przypadku lokalu w stanie developerskim, w którym jest konieczność postawienia ścianek działowych, podciągnięcia punktów wodno- kanalizacyjnych, zrobienia łazienek, pełnej wentylacji.
Na podstawie dotychczasowych otwarć licencjodawca szacuje, że średnio koszt inwestycji zamyka się w kwocie ok. 100 tys. zł, a maksymalnie 150 tys. zł. Jednorazowa opłata wstępna wynosi 5 tys. zł netto.
Oprócz wsparcia na etapie wyboru lokalu, licencjodawca przygotowuje też kompletny projekt technologiczny oraz wizualny sali. Franczyzobiorca otrzymuje kompleksowo rozpisany plan działania na czas realizacji inwestycji, objęty jest również opieką koordynatora z centrali firmy. Franczyzodawca zapewnia oprócz tego m.in. bezpłatne szkolenia, system sprzedażowy.
- Duży nacisk kładziemy obecnie na marketing – podkreśla Katarzyna Włodarczyk-Pięta. - M.in. angażujemy znanych youtuberów do promocji naszej sieci. Współpracujemy z takimi firmami jak Kino Świat, Microsoft, a już na początku 2019 roku mamy zaplanowane kolejne duże współprace crossowe z innymi partnerami.
Miesięczna opłata franczyzowa wynosi 1,4 tys. zł netto. Franczyzodawca szacuje, że zwrot z inwestycji następuje po ok. 12-18 miesiącach prowadzenia pizzerii.


Katarzyna Włodarczyk-Pięta: / Duży nacisk kładziemy obecnie na marketing. M.in. angażujemy znanych youtuberów do promocji naszej sieci. Współpracujemy z takimi firmami jak Kino Świat, Microsoft.

POPULARNE NA FORUM

Z rodzinnego przepisu

Lody piccolo są pycha :)Gofrem też nie pogardzę :)

1 wypowiedzi
ostatnia 06.06.2019
New York Hot Dog -> wózek gastronomiczny

Dzień Dobry, Czy są tu właściciele wózków pod franczyza NYHD i mogą opowiedzieć coś o współpracy i rentowności biznesu ?

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Bardzo dobra sieć franczyzowa tylko fakt trzeba pracować nic samemu nie przychodzi.Lenistwem nie da się zarobić.Jak ktoś nie wie co to franczyza to nie otwieraj.Albo...

12 wypowiedzi
ostatnia 15.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

No tak kolejna dziwna wypowiedź jeśli jest taniej to po co pan kupował u nich trzeba było samemu skompletować iść do sanepidu nawiązać współpracę z hurtownią i...

12 wypowiedzi
ostatnia 11.03.2019
Lodziarnie Lody Przygoda - ktoś współpracuje?

Lody Przygoda to jest wielka sciema Zalezy tylko na sprzedazy przyczepy z marza a mozna o 30 % taniej kupic sa na allegro dostepnin Po oddebranianiu przyczepy ma juz nas w...

12 wypowiedzi
ostatnia 10.03.2019
Pizza w dzień i w nocy

Rozwój dynamiczny, myślę nad nimi i innym konceptem gastro z Krakowa.

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
Spaghetti po nowemu

Czy rzeczywiście Makarun to taki dobry system franczyzowy? Rozmawiałem z kilkoma franczyzobiorcami i mam mieszane odczucia, szczególnie jeżeli chodzi o rentowność i o...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.02.2019
"Jedzenie na wagę" krok po kroku

Zastanawiam się nad otwarciem restauracji ,jedzenie z bemarów. Chciałabym wstępnie oszacować koszty takiego lokalu.Jak duży musi być? Ile kosztuje podstawowy...

1 wypowiedzi
ostatnia 23.01.2019