Makarun w galeriach i biurowcach

Inwestycja w lokal / Jak szacuje franczyzodawca, inwestycja w stacjonarny lokal franczyzowy Makaruna powinna zmieścić się w widełkach od 110 do 190 tys. zł netto.
Poniedziałek
19.08.2019
W pierwszym półroczu tego roku Makarun Spaghetti & Salad uruchomił siedem nowych lokali. Wkrótce długo zapowiadane otwarcie w Dubaju.
 

 W 2019 rok marka Makarun Spaghetti & Salad weszła z nowym designem. Zmieniło się logo i wystrój lokali. Odświeżona została karta dań, wprowadzono nowe pozycje, pasty stały się mniej kaloryczne. W niektórych lokalach wprowadzono formułę live cooking  klienci mogą zobaczyć proces przygotowania dań.
– Wszystkie te innowacje miały otworzyć naszą markę na nowe grupy klientów. Byliśmy w ich wprowadzaniu konsekwentni. Postanowiliśmy zaistnieć w kolejnych galeriach handlowych oraz pojawić się w krakowskich biurowcach. Po siedmiu miesiącach widzimy, że inwestycja i zaangażowanie całej firmy w ten proces opłaciło się – podsumowuje Przemysław Tymczyszyn, jeden ze współwłaścicieli sieci Makarun Spaghetti & Salad.
W pierwszym półroczu tego roku sieci przybyło siedem nowych lokali. Z tego dwa, jak zakładali właściciele, w food courtach centrów handlowych: w Gliwicach w Galerii Forum i w Lublinie w Galerii Vivo. Powstały też dwa Makaruny w biurowcach w Krakowie – w styczniu w Orange Office i w czerwcu w Avia Software Park. Prowadzone są jako punkty własne marki (na rozwijanie sieci punktów własnych pozwoliła m.in. sprzedaż części udziałów nowemu inwestorowi, Gastromall Group). Trzy kolejne lokale uruchomili franczyzobiorcy: w Łodzi, Bydgoszczy i w Kaliszu. W najbliższych miesiącach planowane są otwarcia w Sieradzu, Pile, Warszawie, Krakowie oraz Tarnowie. Sieć przygotowuje się także do uruchomienia punktów za granicą m.in.: w Dubaju na słynnej sztucznej palmie w centrum handlowo-gastronomiczym The Pointe Jumeirah (wcześniej zapowiadano, że nastąpi to w sierpniu, teraz jednak marka podaje, że otwarcie odbędzie się we wrześniu).

Jak szacuje franczyzodawca, inwestycja w stacjonarny lokal franczyzowy Makaruna powinna zmieścić się w widełkach od 110 do 190 tys. zł netto. Ale sieć przygotowała też tańszy format, dla inwestorów o mniej zasobnych portfelach. To przenośne pawilony o powierzchni 16 m2. Koszt uruchomienia tego modelu wynosi ok. 100 tys. zł. Ten format – jak zapewnia licencjodawca – sprawdza się np. przy dworcach, stacjach metra, ruchliwych centrach handlowych. Jednorazowa opłata za przystąpienie do sieci wynosi 16 tys. zł. Miesięczna opłata franczyzowa to 800 zł plus 4 proc. od obrotu, do tego dochodzi opłata marketingowa w wysokości 333 zł.


Przemysław Tymczyszyn, współwłaściciel sieci Makarun Spaghetti & Salad. / Postanowiliśmy zaistnieć w kolejnych galeriach handlowych oraz pojawić się w krakowskich biurowcach.