Zamówienia w sieci / Od września 2019 roku Eurocash udostępnił właścicielom sklepów małoformatowych platformę marketplace - eurocash.pl Market.
Wtorek
24.09.2019
Grupa Eurocash uruchomiła internetową platformę typu marketplace, przeznaczoną dla małoformatowych sklepów. Skorzystają na tym także franczyzobiorcy.
 

Według danych firmy badawczej PMR udział sklepów małoformatowych w całym rynku FMCG w Polsce wynosi 44 proc. Jego aktualna wartość to ok. 128 mld zł brutto. Luis Amaral, prezes zarządu Grupy Eurocash uważa, że mija już czas hipermarketów i dyskontów, natomiast nadchodzi era małych niezależnych sklepów.
– Dla dzisiejszego konsumenta cena nie jest już najważniejszym czynnikiem. Bardziej liczą się takie aspekty, jak bliskość sklepu, wygoda robienia zakupów, jakość produktów – podkreśla Luis Amaral. – Pojawił się nowy trend: konsumenci są dziś w stanie wydać więcej, na produkt odpowiadający ich potrzebom. Rośnie również wartość budżetu, którym rozporządzają klienci, a z drugiej strony społeczeństwo się starzeje i spada średnia liczba osób w jednym gospodarstwie domowym. To także czynniki, które mają wpływ na wzrost trendu robienia mniejszych zakupów w najbliższym sklepie.

Od września 2019 roku Eurocash udostępnił właścicielom sklepów małoformatowych platformę marketplace  eurocash.pl Market. Znajdą się na niej produkty m.in. niszowe, ekologiczne, lokalne, od dużych i małych producentów, limitowane, nie tylko spożywcze, ale także przemysłowe, jak. np. zabawki czy agd. Jak podkreślają przedstawiciele Eurocashu, na platformie będzie mógł się zarejestrować każdy, kto ma do sprzedania dobry produkt. 
– Wyobraźmy sobie, że do tej pory przedsiębiorca mógł zamówić do swojego sklepu ok. 11 tys. produktów. Teraz, dzięki eurocash.pl Market, ich liczba docelowo wzrośnie nawet do pół miliona – podkreśla Luis Amaral. – Poza tą znaczącą zmianą w zakresie oferty, jest jeszcze inna, według mnie dużo istotniejsza. Dyskonty w Polsce w większości swoich placówek sprzedają takie same produkty. Na półkach mają ich średnio ok. 2 tys. Oznacza to, że mają jedną, uniwersalną ofertę i strategię dla każdego konsumenta, w każdym miejscu w Polsce. Jednak przyszłość w handlu będzie należeć do tych, którzy będą potrafili dostosować się do konsumenta indywidualnie. Widać to już po rosnącym znaczeniu rynku e-grocery i zakupów w internecie. Chcemy kupować to, czego naprawdę potrzebujemy i kiedy chcemy. Eurocash.pl Market pozwoli detalistom stworzyć własną strategię, w pełni dopasowaną do konsumentów z ich lokalnego otoczenia. Będą mogli zamówić za jej pośrednictwem te towary, których życzą sobie ich klienci.

Przyszłość w technologii

Jak działa platforma? Eurocash.pl Market to platforma typu marketplace, która połączy bezpośrednio producentów towarów z ok. 10 tys. klientów Grupy Eurocash (docelowo 80 tys.), działających w ramach sieci takich jak Lewiatan, abc, Gama, Euro Sklep, Duży Ben czy Groszek. Z platformy będą mogli korzystać również przedsiębiorcy niezrzeszeni, którzy kupują towar w hurtowniach Eurocashu. Użytkownicy eurocash.pl Market będą mogli zamawiać produkty spoza bieżącej oferty hurtowej Eurocashu, z dostawą albo bezpośrednio od producenta (czy dystrybutora), albo razem z zamówieniem realizowanym z hurtowni Grupy Eurocash.
Przypomnijmy, że rok temu Grupa Eurocash uruchomiła platformę e-commerce B2B eurocash.pl, skierowaną do właścicieli sklepów, zaopatrujących się w hurtowniach Eurocash. Aktualnie korzysta z niej ok. 10 tys. przedsiębiorców. 
– Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania, wartość sprzedaży w kanałach elektronicznych w Grupie Eurocash wzrośnie do końca 2019 roku o ok. pół miliarda złotych, czyli do 3,5 mld zł versus 3 mld w 2018 roku – mówi Tomasz Polański, dyrektor generalny Eurocash Dystrybucja. – Ewenementem jest wzrost wartości sprzedaży poprzez kanał mobilny. W zeszłym roku właściciele sklepu kupili towar o wartości 350 mln zł przy użyciu smartfona. Do końca 2019 roku ten wynik się podwoi i wartość sprzedaży sięgnie ok. 700 mln zł. Myślę, że wzrost ten najlepiej pokazuje zmianę świadomości detalistów, ich coraz większą otwartość na nowe technologie. Prognozujemy, że do 2022 roku z naszej platformy eurocash.pl będzie korzystać już jedna czwarta całego rynku małoformatowego w Polsce. Wówczas wartość sprzedaży kanałami elektronicznymi powinna wynieść ok. 6,5 mld zł.

Eurocash chce dalej inwestować w nowe technologie, w przygotowaniu jest m.in. mobilna wersja platformy eurcash.pl Market. Zakładane wydatki na rozwój technologiczny to kwoty rzędu 20-30 mln zł rocznie.

 


Luis Amaral: / Wyobraźmy sobie, że do tej pory przedsiębiorca mógł zamówić do swojego sklepu ok. 11 tys. produktów. Dzięki eurocash.pl Market, ich liczba docelowo wzrośnie nawet do pół miliona.