Inwestycja wbrew obawom
Mariusz Koper, franczyzobiorca Mail Boxes Etc. z Piaseczna wybrał tę markę ze względu na sprawdzone warunki współpracy. – Wcześniej pracowałem na samodzielnym stanowisku sprzedażowym w agencji reklamowej, w której byłem odpowiedzialny za pozyskiwanie klientów, przeprowadzanie transakcji, zafakturowanie i obsługę posprzedażową. Po jakimś czasie czułem się na siłach, aby pomyśleć o swojej działalności. O Mail Boxes Etc. dowiedziałem się dzięki magazynowi „FRANCHISING” – mówi Mariusz Koper.
Skontaktował się z centralą Mail Boxes Etc., jej pracownicy wyjaśnili mu, jak działa cały koncept. – Mail Boxes Etc. sprawdził się w wielu krajach, na różnych kontynentach, to dodatkowe bezpieczeństwo, bo wiem, że franczyzodawca ma doświadczenie i nie jest na wczesnym etapie rozwoju, kiedy pojawia się najwięcej błędów, na które są narażeni partnerzy nowych na rynku firm franczyzowych – dodaje. Mimo to na początku współpracy z marką Mail Boxes Etc. miał obawy. Mariusz Koper zdecydował się na otwarcie własnego biznesu, gdy był na ostatnim roku studiów. – Trochę się martwiłem, czy uda mi się pogodzić prowadzenie firmy z pisaniem pracy magisterskiej. Było to nie lada wyzwanie. Miałem też mieszkanie, które musiałem opłacić. To był okres, w którym nie mogłem jeszcze liczyć na rentowność biznesu. Było ciężko. Ale z miesiąca na miesiąc szło coraz lepiej. Dlatego się nie poddawałem – przyznaje Mariusz Koper.
Marka Mail Boxes Etc. od 2015 roku rozwija swoją sieć w Polsce. Oferta MBE skierowana jest do małych i średnich firm. – Firma zajmuje się obsługą przesyłek i logistyki włącznie z magazynowaniem, pakowaniem, ubezpieczeniem i zwrotami. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z usług z zakresu poligrafii i marketingu np. zamówić pieczątki, wizytówki, katalogi, projekty graficzne. Przesyłki są wysyłane w dowolne miejsce na świecie. Nie ma tu żadnych ograniczeń geograficznych. Marka MBE jest bardzo znana za granicą, zatem z naszych usług często korzystają obcokrajowcy, którzy wysyłają przesyłki do rodzinnych krajów. To my załatwiamy wszystkie dokumenty związane z wysyłką. Jeśli ktoś nadaje paczkę poza Unię Europejską, to wiąże się to z zapewnieniem odpowiedniej dokumentacji, tj. faktury handlowej, karty odprawy celnej itp. My posiadamy specjalistyczną wiedzę, zatem klient nie musi się martwić o formalności – mówi Mariusz Koper.
Gdzie najlepiej i za ile?
Punkty Mail Boxes zlokalizowane są głównie w większych miastach. Jak zapewnia franczyzodawca, koszty uruchomienia placówki franczyzowej MBE w Polsce są najniższe w całej sieci. – Żeby uruchomić swój oddział we Włoszech lub Francji, trzeba zainwestować ok. 65 tys. euro, w Polsce koszt inwestycji początkowej zależy oczywiście od kilku czynników, tj. wielkość lokalu czy rodzaju sprzętu, na jaki się zdecyduje franczyzobiorca, ale najniższy próg inwestycji zaczyna się już od 20 tys. zł. Oprócz kosztów na start franczyzobiorca musi liczyć się z miesięcznymi opłatami franczyzowymi, które naliczane są procentowo. Obecnie jest to 6,5 proc. na rzecz opłat franczyzowych oraz 1,5 proc. tytułem opłaty marketingowej – wyjaśnia Sylwia Wiski, menedżer ds. rozwoju sieci MBE Poland.
Konkretne wymagania i pomoc
Franczyzodawca nie ukrywa, że wśród potencjalnych franczyzobiorców mile widziani są kandydaci z doświadczeniem w prowadzeniu biznesu i doświadczeniem w branży logistycznej, spedycyjnej oraz kurierskiej. Mariusz Koper zwraca uwagę na jeszcze inną kwestię. – Tak naprawdę idealny franczyzobiorca powinien dostrzec potencjał tego konceptu. Bardzo ważne jest zaangażowanie w prowadzony biznes. W moim punkcie pracuje jeszcze jedna osoba. Właśnie dzięki zaufaniu do niej, od czasu do czasu mogę sobie pozwolić na dzień wolny. Czasami pracujemy po 10 lub 12 godzin dziennie. Wolne są weekendy. Dużo jest pracy operacyjnej. Na razie jest mało miejsca na kwestie strategiczne czy samą promocję, ale z czasem zapewne ulegnie to zmianie.
Korzyści dla klienta i franczyzobiorcy
Mariusz Koper twierdzi, że mimo sporej konkurencji na rynku, Mail Boxes Etc. wygrywa pod względem bezpośredniego kontaktu z klientem. – O ile większość firm kurierskich skrywa się za stroną internetową, to w przypadku naszej firmy stawiamy na otwartość. Klienci MBE mają wszystko w jednym miejscu: od pakowania po wysyłkę i zarządzanie zwrotami. W lokalu przygotowane są także wydruki materiałów drukowanych. Ponadto specjalizujemy się w wysyłce m.in.: antyków, złota, srebra i alkoholi – tłumaczy Mariusz Koper.
A jakie plany na przyszłość ma franczyzobiorca? – Chcę rozkręcić obecną placówkę, a następnie otworzyć kolejną. W przyszłym roku chciałbym kupić samochód, który będzie wykorzystywany do trudniejszy ładunków. W planach jest także rozbudowa sekcji poligraficznej i kupno lepszej maszyny – mówi Mariusz Koper.
W Polsce sieć Mail Boxes liczy 27 placówek franczyzowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Miesięczne zarobki partnerów sieci MBE sięgają średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto może dołączyć?
60 sprawdzonych pomysłów na biznes można było poznać na wiosennych Targach Franczyza. Przeczytaj relację z tego wydarzenia.
Bez względu na to czy na inwestycję we własną firmę masz kilka, czy kilkaset tysięcy złotych, na Targach Franczyza znajdziesz biznes na miarę grubości swojego portfela.
Marcowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Dowiedz się, w którą franczyzę zainwestować, jak zarabiać w internecie oraz jakie biznesy chętnie otwierają kobiety. Bilet na Targi Franczyza gratis!
15-16 marca na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się wiosenna edycja Targów Franczyza. Kilkadziesiąt sprawdzonych pomysłów na biznes, wykłady znanych i popularnych ekspertów biznesu – tego, kto myśli o otwarciu własnej firmy, nie powinno na nich zabraknąć.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Nowa agencja marketingowa we franczyzie
Z jakością i skutecznością bardzo słabo. Ktoś czuwa nad kompetencjami ?
Gadżety reklamowe - co zamówić?
TINI GADGETS to miejsce, gdzie technologia łączy się z pomysłowością, tworząc szeroki asortyment produktów, które ułatwią Wasze życie codzienne i sprawią, że...
Rośnie franczyza spedycyjna
Mój znajomy starał się o franczyzę spedycyjna i po rozmowie mogę powiedzieć że odradzam się pchać w ten biznes 1 weksel na dość sporą kasę mimo że firma nic ci...
Copywriting sprzedażowy
A jak zamierzasz weryfikować wzrost sprzedaży dzięki Twoim tekstom?!
Copywriting sprzedażowy
Co sądzicie o tym, by jako copywriter sprzedażowy zastosować model zysku polegający na pobieraniu np. 10-15% zysku klienta w zamian za spełnienie danych warunków np....
Agencja reklamowa przyjdzie do klienta
Jestem franczyzobiorcą, który w sieci Xeromatic pracuje i zarabia. Polecam ten system innym osobom, które chcą otworzyć własny biznes. Zapraszam do bezpośredniego...
Jak pozycjonować stronę internetową?
Pozycjonowanie bardzo wpływa na wyszukiwania w Google. No i faktycznie należy je zlecić agencji e-commerce.
Agencja marketingowa - czy warto?
Oczywiście, że warto, jeśli ktoś ma opcję skorzystania z pomocy agencji mieszczącej się w stolicy, to serdecznie polecam firmę z którą współpracuje - Agencję 4...