Piotr Buchalski, prezes zarządu Orient Massage / "Na polskim rynku brakuje salonów, które w swojej ofercie mają terapie naturalne Wschodu. Właśnie dlatego zatrudniliśmy najlepszych mistrzów terapii z Bali do opracowania technik i procedur".
Niedziela
03.11.2019
Piotr Buchalski, prezes zarządu Orient Massage, pomysł na biznes znalazł na Bali. Zamierza rozwinąć w Polsce sieć orientalnych salonów masażu.
 

Salon Orient Massage to nowość na polskim rynku. Skąd pomysł na tego typu biznes?
Doskonale wiem, że przyjemność z życia jest większa, gdy odpowiednio dbamy o harmonię ciała i umysłu. Spokojniejszy tryb życia doceniłem na Bali. Tę indonezyjską wyspę odwiedzałem wielokrotnie – nie tylko w celach turystycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Tamtejsze techniki masażu bardzo pomogły mojej narzeczonej, która choruje na stwardnienie rozsiane. Z usług doświadczonych masażystek chcieliśmy korzystać również w kraju, dlatego zaczęliśmy zapraszać je do Polski. Na początku działaliśmy jako agencja pracy. Zaczęliśmy zapraszać masażystki z Indonezji, ponieważ przez wielu uznawane są za najlepsze terapeutki na świecie. W tamtym roku otworzyliśmy pierwszy salon masażu w Łodzi, drugi w centrum Warszawy.

Na polskim rynku jest sporo salonów masażu. Nie obawia się pan konkurencji?
Zauważyłem, że na polskim rynku działają pojedyncze salony, oferujące różne techniki masażu o niskiej jakości, ale nie ma sieci z ujednoliconymi usługami o wysokim standardzie. W Europie i USA ten rynek działa na zasadzie sieci, dzięki czemu standard usług jest znacznie wyższy niż w tajskich salonikach w Polsce. Jednocześnie na rynku polskim brakuje salonów, które w swojej ofercie mają terapie naturalne Wschodu. Właśnie dlatego zatrudniliśmy najlepszych mistrzów terapii z tamtego rejonu świata do opracowania technik i procedur. Nawiązaliśmy współpracę z najbardziej prestiżowymi szkołami masażu, sprowadziliśmy naturalne oleje organiczne i kosmetyki.

Czym wyróżnia się oferta Orient Massage?
Orient Massage to salony, gdzie podstawową usługą są masaże i rytuały wykonywane przez certyfikowane terapeutki z wyspy Bali. Rekrutujemy masażystki z udokumentowaną wiedzą i świadectwem ukończenia wyspecjalizowanych szkół. Nasz personel to osoby wykształcone, z gruntowną wiedzą z zakresu anatomii człowieka i różnych technik masażu. Masażystki z Bali oferują ponad 16 technik masażu, które zostały opracowane przez indonezyjskiego mistrza naturalnych terapii wschodu. 

Jakie są koszty inwestycji w salon?
Koszt inwestycji w salon masażu zaczyna się już od 59 tys. zł. Kwota obejmuje opłatę franczyzową (28 tys. zł), zakup kosmetyków naturalnych, które również partner może sprzedawać (8 tys. zł), aranżację lokalu (11 tys. zł) i koszty zatrudnienia masażystki z Bali (12 tys. zł). Druga opcja współpracy jest nieco droższa, ale zakres działania o wiele szerszy i zaawansowany.  Na biowitalne SPA trzeba przeznaczyć co najmniej 198 tys. zł, z czego najwięcej kosztuje wyposażenie ponad 100 metrowej powierzchni salonu (100 tys. zł), zatrudnienie czterech masażystek z Bali (48 tys. zł) oraz zakup kosmetyków (ok. 22 tys. zł). Opłata licencyjna wynosi tyle samo co w przypadku mniejszego lokalu.

A w jakich miastach szukacie przyszłych partnerów?
Najlepsze lokalizacje to miasta od 20 tys. mieszkańców, z dużą przepustowością ludzi, przy głównych arteriach miast, niekoniecznie w galeriach handlowych ze względu na wysoki czynsz i ograniczenia związane z dostępem do łazienki. Istotny jest też parking w pobliżu salonu.

Niektórych potencjalnych franczyzobiorców może odstraszyć wizja szeregu formalności związanych ze sprowadzeniem masażystek. 
Jeśli potencjalnych franczyzobiorców odstraszają skomplikowane formalności związane ze sprowadzeniem masażystek z Bali uspokajamy, że wszystkie kwestie dotyczące procesu rekrutacji masażystek, przelotu, zakwaterowania, ZUS-u i podatków załatwiamy osobiście. Przygotowanie salonu do otwarcia trwa ok. 1-3 miesiące. Tyle zajmują formalności związane z załatwieniem dwuletniej wizy i pozwolenia na pracę dla osób z Bali i aranżacja lokalu. Orient Massage zatrudnia pracowników bezpośrednio dla konkretnego franczyzobiorcy. Każda masażystka podpisuje czteroletni kontrakt z miesięczną przerwą na odnowienie wizy, która przyznawana jest na dwa lata. Wówczas sieć zapewnia zastępstwo, aby utrzymać pełny komplet zatrudnienia.

Jakie macie plany na 2020 rok?
Obecnie posiadamy dwa salony - w Łodzi i Warszawie, ale świadczymy również usługi outsourcingowe certyfikowanych masażystek z Bali na terenie całej Polski. Sieć Orient Massage do 2022 roku ma rozwinąć się do 50-70 salonów.

Rozmawiała Maryla Pałasz


Ambitne plany / Sieć Orient Massage do 2022 roku ma rozwinąć się do 50-70 salonów.