Własna firma po urlopie macierzyńskim

Szkoła przyszłości / Giganci Programowania to sieć szkół programowania, w której uczą się osoby zainteresowane nowymi technologiami i programowaniem komputerów.
Poniedziałek
10.02.2020
Iza Poradowska nie mogła się odnaleźć w pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego. Postanowiła więc otworzyć szkołę programowania. Czy nie żałuje swojej decyzji?
 

Iza Poradowska wraz z mężem od lipca tego roku są franczyzobiorcami Gigantów Programowania. Choć współpracę z franczyzodawcą zaczęli kilka miesięcy temu, dziś prowadzą już dwie szkoły – w Piasecznie i Pruszkowie, a w planach mają otwarcie dwóch kolejnych.
 –  Kiedy usłyszeliśmy o szkołach programowania dla dzieci, zaczęliśmy szukać oferty, która najbardziej będzie nam odpowiadać. Mój mąż jest niespełnionym programistą. Kilkanaście lat temu porzucił studia inżynierskie na rzecz biznesowych i do tej pory żałuje tej decyzji. Gdy po ponad dekadzie pracy w korporacjach, może pracować, ucząc programowania dzieci i młodzież, czuje, jakby wrócił na właściwe tory. Natomiast ja zawsze uważałam, że robienie czegoś dla dzieci jest bardzo inspirujące i potrzebne – mówi Iza Poradowska.

Giganci Programowania to sieć szkół programowania, w której uczą się osoby zainteresowane nowymi technologiami i programowaniem komputerów. Szkoła została założona w 2015 roku przez czterech absolwentów Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. – Chcemy zarazić pasją do programowania jak najwięcej młodych osób, ponieważ nauka ta rozwija wiele umiejętności, które dają lepszy start w przyszłość – mówi Radosław Kulesza, współzałożyciel szkoły Giganci Programowania.

Radosław Kulesza zaznacza, że od potencjalnych franczyzobiorców nie jest wymagana wiedza IT, choć jak twierdzi jest pomocna. Najistotniejsze są umiejętności zarządzania biznesem.

Zanim Iza Poradowska zaczęła współpracę z Gigantami Programowania, przez kilka lat pracowała w firmie, która jest dystrybutorem artykułów szkolnych i biurowych w Polsce. Na własny biznes zdecydowała się po powrocie z urlopu macierzyńskiego. 
 – Praca w mojej poprzedniej firmie była satysfakcjonująca, więc nie mogłam narzekać. Pracowałam w środowisku, w którym pozwalano mi się realizować. Naprawdę było fajnie. Jednak po powrocie z urlopu macierzyńskiego miałam poczucie, że zarówno ja się zmieniłam, jak i firma. Dodatkowo mój mąż od dawna powtarzał, że chciałby założyć własny biznes – tłumaczy Iza Poradowska.

Przyszły franczyzobiorca Gigantów Programowania powinien mieć na start minimum 25-30 tys. zł. Wstępna opłata franczyzowa waha się od 8 do 20 tys. zł. Jej ostateczna wysokość zależy od wielkości miasta, w którym otwierana jest placówka. Ważne jest, aby potencjalny partner dysponował lokalem o powierzchni około 30 m2, w którym będzie prowadził zajęcia (możliwy jest także wynajem sal konferencyjnych na godziny). Franczyzodawca szacuje koszt wyposażenia sali mniej więcej na 10 tys. zł.
Iza Poradowska zaznacza, że franczyzodawca służy pomocą na każdym etapie współpracy.
 – Na szkoleniu dowiedzieliśmy się, jakie są wymagania względem lokalu na biznes. Z mężem zdecydowaliśmy, że sami znajdziemy odpowiednią placówkę. Giganci dają dwie możliwości: albo można zainwestować we własny lokal, albo wynająć salę, np. w szkole. My od samego początku chcieliśmy mieć własną placówkę. Już ze wstępnych kalkulacji wynikało, że będzie to korzystniejsza opcja – stwierdza Iza Poradowska.

Franczyzobiorcy mieli możliwość zamówienia sprzętu, który był już przygotowany. Komputery były oprogramowane, co, jak zaznacza Iza Poradowska, było ogromnym ułatwieniem.
 – Zainwestowaliśmy nieco więcej w marketing. Mając doświadczenie w marketingu i sprzedaży, wiedzieliśmy, jaka promocja ma wartość i nie pomyliliśmy się, patrząc na wyniki wrześniowej rekrutacji – opowiada Iza Poradowska.

Iza Poradowska podkreśla, że na rynku jest ogromne zainteresowanie wśród młodzieży tematyką programowania.
 – Programowanie to przyszłościowa umiejętność. Dzieci lubią tworzyć coś swojego. Decyzja o kursie programowania powinna być świadomie podjęta przede wszystkim przez dzieci. Gdy rodzice wysyłają dzieci na zajęcia trochę wbrew ich zainteresowaniom, zwykle przygoda z programowaniem nie trwa długo. W naszej szkole zajęcia trwają 1,5 godziny, natomiast grupy liczą od 8 do 12 osób. Jeśli chodzi o kadrę, to tej szukaliśmy sami. Mąż przez lata zajmował się rekrutacją, więc sami prowadziliśmy poszukiwania trenerów. Udało nam się stworzyć bardzo fajny zespół. Obecnie w obu szkołach mamy sześciu trenerów. Pracują z nami osoby, które chcą się dzielić swoją wiedzą. Kurs kosztuje średnio 900 zł za semestr. Ale opłaty są rozłożone na raty – dodaje Iza Poradowska.

Franczyzobiorcy podkreślają, że nie obawiają się konkurencji na rynku. Koncentrują się na wyeksponowaniu wartości, jaka płynie z oferty Gigantów Programowania.
 – Od razu założyliśmy dwie szkoły w Pruszkowie i Piasecznie, ponieważ uwierzyliśmy w koncept. Ale też mieliśmy świadomość tego, że skala biznesu musiała być większa, ponieważ szkoły nie są dla nas biznesem na dodatek – podkreśla Iza Poradowska.

Obecnie pod szyldem Gigantów Programowania działa 56 placówek własnych i 30 franczyzowych.
 – W 2020 roku powstanie co najmniej 20 jednostek franczyzowych. Chcemy otwierać po kilka placówek w miastach, w których już jesteśmy obecnie, aby nasi uczniowie nie tracili czasu na dojazdy. Stawiamy również na rozwój biznesu za granicą – podsumowuje Radosław Kulesza.


Iza Paradowska, franczyzobiorczyni Gigantów Programowania / "Mój mąż kilkanaście lat temu porzucił studia inżynierskie na rzecz biznesowych i do tej pory żałuje tej decyzji. Gdy po ponad dekadzie pracy w korporacjach, może pracować, ucząc programowania dzieci i młodzież, czuje, jakby wrócił na właściwe tory. Natomiast ja zawsze uważałam, że robienie czegoś dla dzieci jest bardzo inspirujące i potrzebne".

POPULARNE NA FORUM

Akademia Bystrzaka

Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?

1 wypowiedzi
ostatnia 21.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...

2 wypowiedzi
ostatnia 10.02.2020
Wirtualna Asystentka?

Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...

2 wypowiedzi
ostatnia 07.02.2020
Czy warto zainwestować w szkołę językową?

Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...

21 wypowiedzi
ostatnia 14.11.2019
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Jest dużo metod - praca projektowa, case study. Dobre efekty daje też odrobina rywalizacji na zajęciach :)

5 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018