Pizza wchłania pizzę
Dominium to polska sieć pizzerii, założona przez Tomasza Plebaniaka w1993 roku. Liczy obecnie ok. 60 lokali. Koncept rozwija się tez poprzez franczyzę, ale w tej chwili ma tylko jednego licencjobiorcę. Obecnie jedyny akcjonariuszem Dominium S.A. jest cypryjski Malaccan Holdings.
Z kolei Domino's Pizza Poland to notowana na londyńskiej giełdzie spółka, rozwijająca w Polsce franczyzę światowej marki Domino's Pizza. Na całym świecie pod tym szyldem działa ponad 17 tys. restauracji. W Polsce jest ich 69, w tym 16 franczyzowych.
Akcje i weksle
Transakcja, o której mowa, stanowi tzw. odwrotne przejęcie. Polega ono na przejęciu spółki prywatnej przez notowaną na giełdzie, w ramach którego dochodzi do wymiany aktywów obu podmiotów oraz emisji akcji. W celu rozliczenia tej transakcji, Domino's Pizza Poland wyemituje nowe akcje dla Malaccan Holdings. Emisja ma liczyć około 283,8 mln sztuk po 0,08 funta i zostanie uznana za w pełni opłaconą niezabezpieczoną pożyczkę w wysokości 1,3 mln euro. Dodatkowo niespłacony dług, który ma sieć Dominium wobec Malaccan Holdings, wynoszący 6,2 mln euro, zostanie przekształcony na kolejny niezabezpieczony weksel o tej samej wartości co kwota do spłacenia. W sumie po zakończeniu przejęcia, na rzecz Malaccan Holdings zostaną wystawione weksle pożyczki o wartości 7,5 mln euro.
Jak informuje zarząd spółki, warunkiem finalizacji transakcji jest udzielenie zgody przez akcjonariuszy Domino's Pizza Poland.
Franczyza zostaje
Co dalej z szyldem Dominium?
– Na pewno na polskim rynku zostanie szyld Domino's Pizza. Co do marki Dominium zapewne w perspektywie najbliższych lat szyldy mogą się zmienić, ale to jeszcze są kwestie do ustalenia – mówi Michał Niedbała, dyrektor ds. operacyjnych Domino's Pizza w Polsce. – Na pewno nadal jesteśmy nastawieni na rozwój poprzez franczyzę.
Inwestycja w restaurację Domino's Pizza zaczyna się od 95 tys. euro. Jednorazowa opłata wstępna to 7 tys. euro. Marka szuka franczyzobiorców z minimum trzyletnim doświadczeniem w prowadzeniu własnego biznesu lub z doświadczeniem w gastronomii. Pożądane jest też doświadczenie w zarządzaniu zespołem. Franczyzobiorca powinien osobiście zaangażować się w prowadzenie pizzerii. Dobrze byłoby, gdyby już dysponował własnym lokalem, ale jeśli tak nie jest, centrala pomoże w znalezieniu lokalizacji. Wymagana powierzchni to od 80 do 120 m2. Jest też możliwość odkupienia już działającego lokalu własnego marki.
Domino's Pizza nastawia się przede wszystkim na realizację zamówień w dostawie, co w obecnych warunkach jest szczególnie istotne. Dlatego w samych lokalach jest tylko minimalna strefa, przeznaczona dla klientów. Franczyzodawca udostępnia system do zarządzania pizzerią. Poza tym gwarantuje również m.in. szkolenia, scentralizowany system zakupów produktów, wsparcie marketingowe.
WIZYTÓWKA DOMINO'S PIZZA
Międzynarodowa sieć pizzerii.
- 69 lokali w Polsce
- kwota inwestycji od 95 tys. euro
- opłata wstępna 7 tys. euro
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Największe polskie i zagraniczne marki będą miały swoje stoiska na Targach Franczyza, które 18-20 października odbędą się w Warszawie.
Przez trzy dni targów, na dwóch piętrach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, kilka tysięcy gości wybierało pomysły na własny biznes.
W pizzerię Domino's Pizza trzeba zainwestować minimum 95 tys. euro. Na co franczyzobiorca może w zamian liczyć?
Gościem specjalnym Forum Edukacyjnego na XV Targach Franczyza będzie Piotr Polk, aktor i właściciel marki meblarskiej „by Polk”.
15. Targi Franczyza za nami. Po nich czas na katowickie targi Pomysł na firmę. Ich kolejna edycja już wiosną.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Joanna i Paweł Sobkowiakowie szukali biznesu, który będzie dodatkowym źródłem dochodu. Ważne dla nich było też to, żeby dało się go połączyć z prowadzeniem ich dotychczasowej firmy, a także wychowaniem małego dziecka. Na jaką franczyzę postawili?
POPULARNE NA FORUM
Dolci Sapori - Mniami
https://youtu.be/kojfdVGqIY4?si=N1J9rlZC1jf4U-2y
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Dolci Sapori - Mniami
Jestem również osobą poszkodowaną przez tą firmę 574 720 428
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...