Telepizza w nowych rękach
Wywodząca się z Hiszpanii Telepizza od dawna szukała chętnego na polską część swojego biznesu. Kilka lat temu zamierzał kupić ją AmRest, ale z powodu braku zgody od UOKiK do transakcji nie doszło. Długo wokół Telepizzy była cisza, aż nagle okazało się, że rok temu znalazła ona jednak nowych właścicieli. Kim są i jakie mają zamiary?
Nierentowna, ale z potencjałem
Obecni właściciele T-Pizzy (taką nazwę nosi od końca ub.r. spółka), czyli Michał Piasecki i Daniel Piekarski to długoletni franczyzobiorcy Subwaya. Pierwszy z nich pracował też w strukturach firmy, m.in. jako agent ds. rozwoju. A jesienią 2020 roku Michał Piasecki objął stanowisko dyrektora generalnego w Telepizza Poland. Około pół roku później razem z Danielem Piekarskim kupili 100 proc. udziałów Telepizza Poland - która zamiast zysków przynosiła wówczas straty.
– Nie będę się odnosił do warunków transakcji, bo są to informacje poufne, zawarte w umowie. Nie jest jednak tajemnicą, że spółka nie była rentowna – przyznaje Michał Piasecki, prezes i współwłaściciel T-Pizzy. – Poznawałem ją i prowadziłem, w roli dyrektora generalnego przez pół roku przed jej przejęciem. Oczywiście znałem jej bilans, ale również widziałem szereg obszarów możliwych zmian, których wprowadzenie pozwalało na odwrócenie sytuacji. Przejmowaliśmy zatem potencjał firmy, który po części osiągany jest już w czasie wdrażanej przez nas restrukturyzacji.
Na czym polega restrukturyzacja? Jak wyjaśnia prezes T-Pizza trzeba było radykalnie obniżyć koszty uzyskania przychodów na poziomie całej sieci, zoptymalizować logistykę, łańcuch dostaw i zatrudnienie. Ale też dokonać zmian w systemie franczyzowym i strukturze sieci. W momencie przejęcia sieć miała 10 lokali własnych i 57 franczyzowych.
– Zakładaliśmy, że zamkniemy kilkanaście lokali, co stanowiłoby kilkadziesiąt procent całości – mówi Michał Piasecki. – Jednak ostatecznie skończyło się na kilku zamknięciach.
Świeża krew
Prezes T-Pizzy przyznaje, że z częścią franczyzobiorców firma się pożegnała. Zastąpili ich nowi. Dzisiaj koncept ma tylko jeden lokal własny i 63 franczyzowe. Dwa z nich otwarto w tym roku.
– Podczas ostatniego roku miało miejsce wiele przekazań lokali własnych w ręce franczyzobiorców, miały też miejsce zmiany franczyzobiorców na poziomie konkretnego lokalu – relacjonuje prezes T-Pizza. – Przejmując spółkę słyszeliśmy o lokalach, które nie mają racji bytu i są skazane na zamknięcie. Tym czasem okazało się, że „świeża krew”, wchodząca z pozytywną energią w coś, co uznawane jest za niemożliwe, radykalnie zmienia realia. W większości przypadków nowi franczyzobiorcy podnieśli rentowność placówek.
Michał Piasecki nie wyklucza, że zdarzą się w przyszłości kolejne zamknięcia – ale raczej wynikające z relokacji lokali.
– Mamy wielkopowierzchniowe lokale, które nawet 90 proc. przychodów uzyskują z dostaw – wyjaśnia. – Restrukturyzacja struktury firmy oraz struktury kosztów w 70 proc. jest już zrealizowana. Oczywiście z racji długości niektórych umów, czy okresów wypowiedzenia efekty finansowe będą widoczne w 2023 r. Pierwszy rok, z trzyletniego planu przygotowanego przez nas w chwili przejęcia, miał być i był najbardziej intensywnym. To nie znaczy, że w firmie nie będzie zmian w przyszłości. Z konieczności zmiana będzie czymś stałym. Pierwszy etap miał na celu uzdrowienia samej spółki – to było niezbędne żeby przygotować system na intensywny rozwój. W ostatnim kwartale, bo raz pierwszy od dawna mieliśmy pozytywny wskaźnik EBITDA.
Przyszłość w konsolidacji
Nowi właściciele podkreślają, że stawiają na franczyzę. Choć planują też testowanie modelu ajencyjnego - spółka będzie inwestować w nowe lokalizacje, które później przekaże franczyzobiorcom do prowadzenia. Chcą też rozwijać różne formaty lokali: T-Ghost, T-Express czy T-Travel, które operować będą głównie w dostawie lub na wynos.
– Jednocześnie testujemy nowe produkty z myślą o flagowych, dużych lokalach T-Trattoria – informuje Michał Piasecki. – Do tej pory wiele naszych lokali przygotowanych było na konsumpcję na miejscu, a jednak znaczną większość sprzedaży prowadziły w dostawie, na wynos. Z tej perspektywy, w celu optymalizacji kosztów inwestycji oraz kosztów operacyjnych, nowe lokalizacje będę uruchamiane pod konkretną funkcję, skutkującą wysoką rentownością.
Czy marka Telepizza nadal będzie funkcjonować na rynku, czy też nazwa zniknie z szyldów?
– Marka Telepizza ma dużą rozpoznawalność w Polsce, ten fakt ma wartość. Sekretem jednocześnie nie jest to, że w Polsce pojawiły się inne, nowe dla tego rynku marki, które mają po swojej stornie efekt świeżości. Idealnym rozwiązaniem będzie więc wykorzystanie siły marki i jednoczesne jej odświeżanie. Nowe lokale, które uruchamialiśmy w ostatnim czasie w Sopocie i Bolesławcu, łączą obrandowanie Telepizzy z T-Pizza. Nazwijmy to testami koncepcyjnym, które pomogą nam w ustaleniu najbardziej słusznego kierunku na przyszłość – mówi Michał Piasecki.
I podkreśla, że nie boi się konkurencji, która w segmencie pizzerii jest naprawdę spora.
– Konkurencja jest duża, ale rynek nadal jest chłonny. Obecna sytuacja gospodarcza będzie prowadzić do jego konsolidacji – uważa prezes T-Pizzy. – Duże formaty franczyzowe będą miały przewagę nad pojedynczymi lokalami czy małymi sieciami z perspektywy kosztów. Rynkowi polskiemu mogą przyglądać się też duzi gracze, widzący szanse na powiększanie swoich sieci poprzez akwizycje, w czasie kiedy mogą one być bardziej dostępne kapitałowo. Jednocześnie niektórzy uznają, że sytuacja jest o tyle niestabilna, że połączenie się lub wejście do sieci jest odpowiednimi kierunkiem. Może to być ciekawy okres na rynku gastronomii.

ZOBACZ W KATALOGU




























































































PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

W trakcie wieloletniej stagnacji w obszarze stricte ofert franczyzowych na polskim rynku franczyzowym w segmencie gastronomicznym, postanowiliśmy dokładnie zrewidować naszą ofertę.
Rex Concepts, masterfranczyzobiorca marki Burger King, w tym roku planuje otworzyć w Polsce cztery lokale z tym szyldem. Czy indywidualni franczyzobiorcy będą mogli skorzystać z licencji na biznes Burger Kinga?
Carat Kebab systematycznie otwiera nowe lokale. Często łączą pod jednym dachem kilka marek tego samego franczyzodawcy.
– Na Targi Franczyza mamy dla franczyzobiorców specjalną promocję – zapowiada Kamil Woźniak, franczyzodawca Cukrem i Solą oraz Cafe Słodziak.
– Jestem mile zaskoczona tym, że ta franczyza jest bardzo dobrze zorganizowana. Każdy zna tutaj swoją funkcję. Mamy opiekunów, do których możemy się zwrócić w każdej chwili – mówi Ewelina Ciapała, franczyzobiorczyni Lviv Croissants.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Sieć bezobsługowych siłowni Fit+ celuje w miejscowości już od 1 tys. mieszkańców. Sąsiedztwo lokalnej konkurencji mile widziane.
Zostaw etat, postaw na siebie! Nowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” to konkretne pomysły na biznes, sprawdzone modele franczyzowe i inspirujące historie przedsiębiorców.
POPULARNE NA FORUM
Biznes, który bije rekordy
Niestety jako osoba która ma bezpośrednie doświadczenie z ta franczyza, nie moge polecic wspolpracy z nimi. Te artykuly maja na celu tylko nabijanie kolejnych klientow.
Biesiadowo
Tak patrzę i biesiadowo pisze że ma 119 lokali. Ale na ich stronie nie ma nawet 50
Kawiarnie Cafe Nescafe
Nie chciałabym tej franczyzy
McDonalds opinie o franczyzie
Ja bym pomyślała o tej franczyzie
Doświadczenia z Bafra Kebab
Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż
Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines
Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...
Ile kosztuje McDonald's?
Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali