Dla kobiet i mężczyzn / Grupą docelową gabinetów są głównie kobiety w wieku od 18 do 60 lat, jednak o usługi firmy coraz częściej pytają również mężczyźni.
Poniedziałek
14.11.2022
Co robi matka, która po urlopie wychowawczym nie chce wracać na etat w szkole? Zakłada biznes.
 

Eliza Zielińska-Drozda przepracowała 12 lat w zawodzie nauczycielki. Była polonistką i logopedką. W 2013 roku urodziła dziecko, którym zajmowała się przez kilka lat. Kiedy postanowiła wrócić na rynek pracy, była pewna, że nie chce wracać do szkoły. 

– Miałam dylemat, co ze sobą zrobić – wspomina. – Z jednej strony chciałam wrócić do aktywności zawodowej, z drugiej nie uśmiechał mi się powrót na szkolny etat. Zaczęłam rozglądać się po rynku pracy, ale w głowie zaświtała mi również myśl o własnej firmie. 

Jeśli nie etat, to co?

Różne pomysły na biznes podsuwał jej mąż, doświadczony franczyzobiorca marki spożywczej, czytelnik miesięcznika „Własny Biznes FRANCHISING”. Jednym z pomysłów, jaki zaproponował mąż przyszłej bizneswoman, był gabinet pod marką DepilConcept. Eliza Zielińska-Drozda trafiła tam najpierw jako klientka. Mówi, że chciała trochę o siebie zadbać, zanim na serio zacznie szukać pracy. Z pierwszego zabiegu wyszła zadowolona. 

– Bez bólu, profesjonalnie, w miłej atmosferze i jak się wkrótce okazało, skutecznie – wspomina. – Po wizycie w gabinecie zaczęłam poważnie rozważać ten biznes. Analizowaliśmy z mężem dostępne dane, porównywaliśmy z innymi franczyzami z branży beauty i zdecydowaliśmy. Aplikujemy. 

Eliza Zielińska-Drozda skontaktowała się z centralą DepilConcept i po pierwszym spotkaniu z franczyzodawcą podjęła jedną z najważniejszych decyzji w swoim życiu – otwieram własny salon.
Franczyzobiorczyni wspomina, że zależało jej na lokalizacji w Ząbkach, ale okazało się, że jest już zarezerwowana dla kogoś innego. Dostępne były atrakcyjne Bielany w Warszawie. Przed startem przeszła kompleksowe szkolenie wstępne oraz menedżerski, aby od pierwszego dnia w pełni się zaangażować i osiągnąć rentowność już w pierwszym miesiącu.

Początki upłynęły pod znakiem bardzo intensywnej pracy. Codzienna obecność w gabinecie, praca z zespołem i obsługa klientek. Eliza Zielińska-Drozda każdą wolną chwilę wykorzystywała na naukę oraz pozyskiwanie klientek w działaniach lokalnych. Centrala DepilConcept wspierała jej salon pod kątem marketingowym, realizując skuteczne kampanie w internecie oraz operacyjnym dla jak najwyższej zyskowności salonu, m.in.: analizy miesiąca. W każdym miesiącu są organizowane przez franczyzodawcę spotkania i szkolenia dla franczyzobiorców, menedżerek oraz kosmetyczek. Doświadczenie marki (know-how), wymiana wiedzy między salonami oraz współpraca w ramach dużej sieci kosmetycznej to klucz przewagi konkurencyjnej na lokalnym rynku.  

– Uznałam, że nie zaznam spokoju, póki nie poznam biznesu od podszewki – wspomina. – Przeszłam niezbędne szkolenia i nauczyłam się robić wszystkie zabiegi, zarządzać gabinetem i analizować rentowność biznesu. Dziś jestem właścicielką, która potrafi zrobić wszystko we własnym gabinecie. To bardzo ważne z punktu widzenia działalności firmy i jej sprawnego zarządzania. 

Wykorzystać szansę

Franczyzobiorczyni po pierwszym roku działalności zaczęła wycofywać się z codziennej obsługi klientek, żeby skoncentrować się na zarządzaniu oraz rozwoju biznesu. Decyzja była tym bardziej uzasadniona, że właśnie po roku zwróciła się inwestycja w gabinet DepilConcept. Pojawiły się również pierwsze pomysły uruchomienia drugiego gabinetu w nowej, dostępnej lokalizacji. 

– Jak zwykle w takich sytuacjach człowiek się waha i zadaje sobie aktualnie tysiąc pytań o rynek, wojnę, inflację, ceny energii albo o to, czy klientki będzie stać na nasze usługi – mówi Eliza Zielińska-Drozda. – Doszliśmy z mężem do wniosku, że nigdy nie ma idealnie dobrego momentu na start nowego biznesu i łatwo przespać swoją szansę. Postanowiliśmy robić swoje, wiedząc, że będziemy mieli pełne wsparcie centrali i sieci, co zdecydowanie ułatwia prowadzenie biznesu – dodaje. 

Franczyzobiorczyni podkreśla, że z otwarciem gabinetu w Ciechanowie uwinęli się znacznie szybciej 
– w niespełna cztery miesiące od podpisania umowy na drugą lokalizację. Centrala DepilConcept krok po kroku przeprowadziła ją przez cały proces. Od wybrania najlepszego lokalu, przez projekt i wsparcie w remoncie, wyposażenie gabinetu, rekrutację pracowników, kompleksowe szkolenie wstępne oraz pozyskanie klientek na otwarcie salonu – otrzymaliśmy ponad 300 kontaktów na start – dodaje. Nowy salon ruszył szóstego września 2022 roku. Na otwarciu były również obecne osoby z centrali w celu wsparcia zespołu w pierwszych dwóch dniach otwarcia. Dziś Eliza Zielińska-Drozda większość swojego czasu poświęca nowej lokalizacji. Jak mówi, Ciechanów bardzo pozytywnie ją zaskoczył. Liczba klientek, które zapisały się na pierwszy zabieg, przerosła jej najśmielsze oczekiwania. – Jestem dobrej myśli – dodaje. 

Zapytana o rentowność biznesu franczyzobiorczyni mówi, że pozyskanie około 300 stałych klientek zapewnia stabilność i dochód, który z powodzeniem wystarcza na utrzymanie rodziny i gromadzenie kapitału na rozwój firmy. 2021 rok był rekordowy – obecny 2022 zapowiada się jeszcze lepiej. 

– Prowadzę biznes, który tworzy relacje z klientami na kilka miesięcy, rok i nawet dłużej – wyjaśnia franczyzobiorczyni. – Ta lojalność wynika z wysokich standardów, skuteczności zabiegów oraz faktu, że prowadzimy działalność, wymagającą zaufania oraz intymności. Nasza praca nie polega jedynie na depilacji. Naszą rolą jest wysłuchanie klientek i rozmowa w atmosferze relaksu. Takiego gabinetu nie zmienia się często. Przy jednoczesnym wsparciu franczyzodawcy mamy gotową receptę na sukces biznesu w tak wymagających czasach. 

Własny gabinet depilacji

DepilConcept jest operatorem 62 gabinetów licencyjnych i posiada 2 proc. udział w całym rynku beauty w Polsce. W przygotowaniu jest już 10 nowych lokalizacji z nowymi franczyzobiorcami. Grupą docelową gabinetów są głównie kobiety w wieku od 18 do 60 lat, jednak o usługi firmy coraz częściej pytają również mężczyźni. Gabinety DepilConcept powstają zazwyczaj w miastach powyżej 40 tysięcy mieszkańców. Optymalny lokal na gabinet DepilConcept powinien liczyć powyżej 70 m2. Według założeń firmy, najlepiej sprawdzają się lokale przy ruchliwych ulicach w pobliżu centrum miasta. Bardzo dobrze radzą sobie również gabinety zlokalizowane w pasażach handlowych lub na dużych osiedlach. 

Idealnym kandydatem na franczyzobiorcę DepilConcept jest osoba, która mając doświadczenie w pracy na etacie w korporacji lub innej firmie, świadomie podejmuje decyzję o pracy dla siebie. Powinna też być zaangażowana i gotowa do pracy ponad wymiar przewidziany etatem. W DepilConcept odnajdą się również osoby, które prowadziły już własny biznes, ale do sukcesu zabrakło im trochę wiedzy i wsparcia. Według informacji firmy, gabinety depilacji to typ działalności, w której dzięki relacjom i profesjonalnym usługom można zbudować stabilny biznes i lojalność klientek. 

Całkowita kwota inwestycji w nowy gabinet o powierzchni 60-70 m2 powinna się zamknąć w przedziale 150-200 tys. zł netto (opłata licencyjna, adaptacja lokalu i kompleksowe wyposażenie salonu). Przy podstawowym planie inwestycyjnym (Rental), próg wejścia rozliczany z franczyzodawcą wynosi 79 700 zł netto. 

 

WIZYTÓWKA DEPILCONCEPT

Sieć gabinetów specjlizujących się w fotodepilacji.

  • Kwota inwestycji: 150-200 tys. zł
  • Powierzchnia lokalu: 60-70 m2

Eliza Zielińska-Drozda, franczyzobiorczyni DepilConcept / "Prowadzę biznes, który tworzy relacje z klientami na kilka miesięcy, rok i nawet dłużej. Ta lojalność wynika z wysokich standardów, skuteczności zabiegów oraz faktu, że prowadzimy działalność, wymagającą zaufania oraz intymności".
doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

Franczyza fitness

Witam, Czy ktoś Państwa miał okazję zostać franczyzobiorcą Studio Figura? Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tą formą biznesu , ale nie wiem czy na pewno jest to...

1 wypowiedzi
ostatnia 15.12.2021
Zamiast etatu, własny salon urody

Biznes przyjemny i opłacalny, to super pomysł! Yasumi to znana marka więc klientki chetnie chodzą do ich babinetów...wiem bo mam trzy :)

8 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Opinie o współpracy z Yasumi

Posiadam trzy gabinety Yasumi obecnie i jestem zadowolona ze współpracy. Bardzo dużo pomagaja na początku przed otwarciem a po otwarciu również jest stała opieka. Mam...

4 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Gabinet kosmetyczny

Bardzo popularne są obecnie salony stylizacji paznokci. Niskie nakłady finansowe aby otworzyć Studio Paznokcia i łatwy dostęp do oferty szkoleniowej powoduje coraz...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.02.2020
Trening z maszyną

Ja bym chciała z czegoś takiego skorzystać, ale ceny niestety powalają na kolana.

19 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Zamiast etatu, własny salon urody

Jeśli tylko czuje się ktoś na siłach do rozkręcania takiego biznesu i przede wszystkim, zna się na tym to jak najbardziej.

8 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Opinie o współpracy z Yasumi

Witam. Czy współpraca z yasumi się opłaca ? Zastanawiam się nad podjęciem współpracy. Proszę o odp.

4 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Manicure "pod ręką"

bez przesady

3 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018