Sleeping Expert śpi spokojnie

Wydatki na inwestycję / Koszt inwestycji w salon Sleeping Expert wynosi około 600-700 zł za 1 m2.
Wtorek
28.02.2023
Sprzedaż w salonach Sleeping Expert stale rośnie. Sieć ma też ambitne plany rozwoju.
 

W salonach Sleeping Expert klienci mogą dobrać i zamówić łóżka i materace pochodzące od różnych producentów.

– Rok 2022 zamknęliśmy sporymi wzrostami. Obroty detaliczne naszej sieci wzrosły o ponad 40 proc., w porównaniu z rokiem poprzednim. Wynik ten udało nam się osiągnąć głównie poprzez zwiększenie nakładów marketingowych oraz wzrost wartości koszyka zakupów klienta w naszych salonach. Zmiany te oczywiście pozytywnie wpłynęły na wysokość marży dla naszych franczyzobiorców – informuje Łukasz Świątek, odpowiedzialny za rozwój sieci Sleeping Expert. – W tym roku spodziewamy się dalszych wzrostów sprzedaży w istniejących salonach na poziomie 8-10 proc. W związku z kolejnymi planami rozwoju sieci i otwarciami nowych sklepów, całościowy wzrost sprzedaży detalicznej szacujemy na około 20-25 proc.

Rynki z potencjałem

W tym roku marka chce postawić mocno na rozbudowę sieci, która obecnie liczy 25 placówek (w tym 19 franczyzowych).

– Liczba miast,w których widzimy potencjał do uruchomienia kolejnych sklepów Sleeping Expert, wynosi ponad 100 – dodaje Łukasz Świątek. – W zeszłym roku mocno pracowaliśmy nad rozwiązaniami, które pomogą nam zintensyfikować otwarcia.

Minimalna wielkość miasta to 20 tys. mieszkańców. Wielkość salonu zależy od tego, w jak dużym mieście działa. Dla tych do 50 tys. mieszkańców wystarczy salon o 120 m2 powierzchni ekspozycyjnej. W miastach do 150 tys. mieszkańców to min. 160 m2, a w tych największych min. 200 m2. Najlepiej, aby lokal był na paterze i miał dostęp do parkingu.

– W II kwartale tego roku wprowadzimy także rozwiązania dla sklepów meblowych w formule shop in shop – zapowiada Łukasz Świątek.

Koszt inwestycji w salon wynosi około 600-700 zł za 1 m2. W cenę wliczone jest przygotowanie ekspozycji, wystroju i adaptacji lokalu, a także sprzęt biurowy. Ekspozycje pracują na zasadzie showroomów, a główny magazyn i jego zatowarowanie pozostaje po stronie centrali.

– Dla zwiększenia obrotów zalecamy także inwestycję w towar typu pościel i akcesoria do sypialni – radzi Łukasz Świątek.

Przyszłość w konsolidacji

Franczyzodawca Sleeping Expert nie pobiera opłaty za przystąpienie do sieci. Opłata miesięczna wynosi 999 zł. Franczyzodawca gwarantuje szkolenia, przygotowanie projektu lokalu, kalkulację kosztów inwestycji i analizę przyszłych zysków oraz czasu zwrotu z inwestycji.

– Naszymi licencjobiorcami są zarówno osoby, które prowadzą kilka biznesów, jaki i takie, które pracowały uprzednio na etatach i postanowiły przejść na swoje. Często franczyzobiorcy uruchamiają z nami drugą i trzecią placówkę – mówi Łukasz Świątek.

Średnie miesięczne przychody salonów wahają się między 80 a 300 tys. zł.

– W tym roku spodziewamy się dalszej konsolidacji rynku, co było widoczne już w poprzednich latach – dodaje Łukasz Świątek. – Cały rynek profesjonalnych studiów snu będzie rósł, ale zmniejszać się będzie liczba małych firm, posiadających 1-3 sklepy własne.

 

WIZYTÓWKA SLEEPING EXPERT

Sieć salonów z wyposażeniem sypialni.

  • 25 sklepów
  • średni koszt inwestycji 600-700 zł za 1 m2
  • opłata miesięczna 999

Łukasz Świątek, odpowiedzialny za rozwój sieci Sleeping Expert: / "Rok 2022 zamknęliśmy sporymi wzrostami. Obroty detaliczne naszej sieci wzrosły o ponad 40 proc."