Pieniadze na inwestycję / Minimalna inwestycja w lokal Pizza Hut wynosi 800 tys. zł.
Wtorek
21.05.2024
Umowę franczyzową z Pizza Hut podpisuje się minimum na 10 lat. Jak otworzyć pizzerię tej marki?
 

Na polskim rynku pizzerii jest mnóstwo, bo też pizza cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Wśród konceptów franczyzowych z branży gastronomicznej wiele to właśnie sieci pizzerii. Jedną z nich jest Pizza Hut. Wyróżnia ją przede wszystkim znana międzynarodowa marka. W Polsce ma 151 restauracji, z tego 15 franczyzowych. 

– Mamy przygotowaną strategię na najbliższe lata i preferowane miasta do otwarć, ale to nie zamyka drogi do rozmów z każdym, kto myśli o własnej restauracji Pizza Hut – mówi Kacper Szczepański, senior franchise expansion manager CEE w AmRest.

AmRest jest wyłącznym masterfranczyzodawcą Pizza Hut na Europę Środkowo-Wschodnią. Oprócz Polski zarządza też restauracjami tej marki we Francji, w Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Jak otworzyć pizzerię?

Pizza Hut szuka osób przedsiębiorczych i otwartych na wiedzę. Mile widziane, choć niekonieczne, jest doświadczenie w prowadzeniu konceptów franczyzowych i restauracyjnych. Umowa franczyzowa podpisywana jest na 10 lat, z możliwością przedłużenia.

– Dlatego proces decyzyjny (w kwestii udzielenia licencji nowemu franczyzobiorcy – przyp. red.) zajmuje najczęściej kilka miesięcy – wyjaśnia Kacper Szczepański. – To pozwala obu stronom poznać swoje oczekiwania i uniknąć sporów po otwarciu restauracji.

Centrala od początku aktywnie uczestniczy w budowaniu nowej restauracji. Wsparcie zaczyna się od etapu wyboru lokalizacji. AmRest przygotuje wymagania techniczne i pomoże dokonać weryfikacji technicznej lokalu. Zapewnia też wsparcie podczas negocjacji warunków umowy najmu. Model franczyzowy przewiduje otwieranie restauracji w formacie fast casual delivery, z salą konsumpcyjną, ale obsługujących też oczywiście zamówienia w dostawie. Może to być lokal w food courcie lub niezależny, przyuliczny. Na pewno powinno to być miejsce o dużym ruchu samochodowym i pieszym. Potrzebny jest też parking dla gości i dostawców. Lokal powinien mieć od 80 do 150 mkw. Franczyzodawca przygotowuje komplet wytycznych projektowych, udostepnia bazę wykonawców, wskazuje dostawców zarówno wyposażenia, jak i produktów potrzebnych do prowadzenia działalności.

– Planowanie i otwarcia są prowadzone w asyście osób z wieloletnim doświadczeniem w uruchamianiu naszych restauracji – podkreśla Kacper Szczepański.

Od momentu zgłoszenia się kandydata na franczyzobiorcę do otwarcia restauracji zwykle mija 9-12 miesięcy.

Opłaty za franczyzę

Minimalna inwestycja wynosi 800 tys. zł. Jednorazowa opłata wstępna to 30,9 tys. dolarów. Centrala wspiera też franczyzobiorców w procesie rekrutacji i szkoleń pracowników.

– Otrzymują też opiekę franchise business coacha, który kontaktuje się z menedżerami restauracji i regularnie daje informację zwrotną w celu zwiększenia efektywności i zyskowności biznesu – dodaje Kacper Szczepański.

Miesięcznie franczyzobiorca odprowadza do centrali dwie opłaty – franczyzową i marketingową, każda w wysokości 6 proc. od sprzedaży. Część środków z opłaty marketingowej jest wydawana na lokalne akcje marketingowe franczyzowej restauracji.

 

WIZYTÓWKA PIZZA HUT

Międzynarodowa sieć pizzerii. Na świecie ma blisko 20 tys. lokali, w ponad 100 krajach. Właścicielem marki Pizza Hut jest Yum! Brands Inc., jednak jej wyłącznym operatorem i masterfranczyzobiorcą w krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest firma AmRest. Spółka zarządza restauracjami Pizza Hut w Polsce, we Francji, na Węgrzech, w Czechach, i na Słowacji.

  • 151 restauracji w Polsce
  • minimalna kwota inwestycji 800 tys.
  • jednorazowa opłata wstępna 30,9 tys. dolarów

Kacper Szczepański, senior franchise expansion manager CEE w AmRest / "Mamy przygotowaną strategię na najbliższe lata i preferowane miasta do otwarć, ale to nie zamyka drogi do rozmów z każdym, kto myśli o własnej restauracji Pizza Hut".