Carrefour Express zamierza utrzymać w kolejnych latach tempo rozwoju i otwierać we współpracy z franczyzobiorcami 200 sklepów rocznie.
Piątek
11.01.2013
Chociaż Carrefour ciągle otwiera nowe sklepy, wciąż daleko mu do liderów rynku.
 

Pod szyldem Carrefour działa obecnie w Polsce ponad 500 sklepów. Francuski operator zarządza w naszym kraju siecią hiper- i supermarketów, prowadzi przysklepowe stacje paliw oraz buduje sieć franczyzową w dwóch formatach. Franczyzowy Carrefour Express liczy już 300 sklepów i co miesiąc otwieranych jest kilkanaście nowych placówek. W kolejnych latach operator zamierza utrzymać tempo rozwoju i otwierać z franczyzobiorcami 200 sklepów rocznie. Tylko w grudniu sieć powiększył się o 18 nowych placówek.

- Franczyza z Carrefour opiera się na filarach, którymi są: rozpoznawalna marka, właściwie dobrany dla klienta asortyment produktów, sprawna logistyka oraz dzielenie się doświadczeniem z franczyzobiorcą, czyli udostępnianie partnerowi narzędzi do bieżącej analizy wyników sprzedaży, pomoc doświadczonych specjalistów, którzy służą radą na każdym etapie rozwoju biznesu – mówi Francois Vincent, dyrektor ds. franczyzy i członek Zarządu Carrefour Polska.

Liderem rozwoju jest bez wątpienia Biedronka. Jeronimo Martins Polska jest właścicielem ponad 2100 sklepów. Spółka podtrzymuje plany, aby sieć liczyła 3000 sklepów do 2015 roku. Biedronka szykuje także wewnętrzne zmiany i prawdopodobnie wkrótce zaakceptuje płatność kartami. Do tej pory wszystkie przychody wpływały do jej kas w gotówce, gdyż zdaniem sieci prowizje, jakich życzą sobie banki, organizacje kartowe i płatnicze są zbyt wysokie.

Gracze jak Intermarché, Lidl, Netto czy Tesco również deklarują, że ich sieć się powiększy. Prawdopodobnie wzrośnie także, i to dość szybko, liczba sklepów Auchan. Ponad miesiąc temu Metro Group podpisała z francuskim przedsiębiorstwem handlowym Groupe Auchan porozumienie o sprzedaży działalności Real w Europie Wschodniej. Na jego mocy szyld zmieni 91 marketów, z czego 54 w Polsce.

(boa)


Bolesław Adamiec, dziennikarz
Bolesław Adamiec
dziennikarz