Pieniądze na pizzerie Stopiątki

Pula pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na pomoc dla przyszłych franczyzobiorców wynosi 1 mln zł. Oferta ważna jest do końca kwietnia 2016 r. lub do wyczerpania środków. Wystarczy podpisać umowę franczyzowe, by móc skorzystać z oferty.
Marcin Ciesielski
Środa
16.03.2016
50 proc. kosztów inwestycji pokrywa franczyzodawca marki. Na jakich zasadach udzielane jest wsparcie przyszłym franczyzobiorcom opowiada Marcin Ciesielski, właściciel Stopiątki.
 

Ostatnio Stopiątka uruchomiła program wsparcia finansowego dla nowych franczyzobiorców. Na czym polega pomoc?
Przeznaczyliśmy milion złotych na pożyczki dla przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować w nasz koncept franczyzowy. Oferta ważna jest do końca kwietnia lub do wyczerpania puli pieniędzy. Osoby zainteresowane współpracą licencyjną pod szyldem Stopiątki mogą otworzyć własny lokal za połowę sumy inwestycji, czyli 70 tys. zł. Kredyt pochodzi w całości z budżetu firmy. Nie jest obciążony oprocentowaniem, w przeciwieństwie do pożyczek bankowych. Franczyzobiorca odda więc dokładnie tyle samo pieniędzy, ile pożyczy.

Kiedy franczyzobiorca musi zwrócić pieniądze?
Nie będziemy narzucać terminu spłaty kredytu. Franczyzobiorca zwróci pieniądze dopiero wtedy, gdy zacznie generować stabilne dochody. Co więcej, spłata kredytu będzie mogła zostać rozłożona na raty. Zależy nam by franczyzobiorca nie czuł presji finansowej, tylko skupił się na rozwoju swojego biznesu. Pieniądze zwróci, kiedy zacznie zarabiać i osiągnie stabilność finansową. W przypadku naszych pizzerii następuje to po ok. pół roku od rozpoczęcia działalności.

Czy Państwo weryfikujecie lokalizację, zanim powstanie tam nowa restauracja?
Oczywiście. Dokładnie sprawdzamy otoczenie planowanej placówki – potencjał lokalnego rynku, potrzeby przyszłych klientów oraz znaczenie konkurencji. Na tej podstawie szacowane jest tempo rozwoju inwestycji, co też pozwala określić moment przekroczenia progu rentowności. Tak jak mówiłem, w przypadku pizzerii Stopiątki, następuje to po około sześciu miesiącach od otwarcia biznesu. Franczyzobiorca nabiera wówczas mocy kredytowej i leasingowej, a wszelkie zobowiązania finansowe nie są dla niego zbyt obciążające. Wtedy też może zacząć spłacać udzieloną pożyczkę na inwestycję w koncept franczyzowy.

Ile osób może skorzystać z programu wsparcia finansowego?
Pula pieniędzy, którą chcemy przeznaczyć na pomoc dla przyszłych franczyzobiorców wynosi 1 mln zł. Oferta ważna jest do końca kwietnia 2016 r. lub do wyczerpania środków. Wystarczy podpisać umowę franczyzowe, by móc skorzystać z oferty.

Skąd pomysł na taką pomoc?
Zgłaszają się do nas młodzi ludzie pełni zapału, przedsiębiorczy, gotowi podjąć wyzwanie w postaci własnego biznesu. Niestety większość z nich nie dysponuje wymaganą kwotą inwestycji. Szkoda jednak rezygnować ze współpracy z nimi, bo zazwyczaj dobrze rokują. Stąd pomysł, by im pomóc.

Ile jest pizzerii Stopiątki?
Aktualnie pod szyldem Stopiątki działa 20 placówek franczyzowych i jedna własna. W 2016 roku zamierzamy otworzyć kolejnych 10 lokali działających na licencji. Oprócz pomocy finansowej, oferujemy również wsparcie w postaci szkoleń, negocjacji cen najmu lokalu oraz adaptacji powierzchni do standardów sieci. Rozwijamy jeszcze dwie marki gastronomiczne, ale z inną ofertą kulinarną – Red Hot Chicken i Multiobiad.

Rozmawiała Anna Smolińska