Koronawirus w nieruchomościach
W czasach epidemii koronawirusa i ograniczonego funkcjonowania urzędów, branża nieruchomościowa próbuje funkcjonować w systemie online, oferując wirtualne spacery oraz przeprowadzanie formalności drogą internetową. Rozwiązaniem zarówno dla pośredników, jak i deweloperów, może być rozwój platformy do wirtualnego oglądania mieszkań. Większość franczyzodawców z branży nieruchomości już korzysta z tego typu metod.
– Wdrożyliśmy procedury, które pozwalają nam skutecznie i bezpiecznie sprzedawać nieruchomości w tym trudnym czasie. Postawiliśmy na kontakt telefoniczny i wideo konferencje z klientami. Poza profesjonalnymi sesjami fotograficznymi wykorzystujemy również wirtualne wizyty oraz nagrania wideo – mówi Piotr Ociepa, dyrektor zarządzający Investor Nieruchomości.
Podobna procedurę wdrożył Aspect Nieruchomości.
– Jeśli chodzi o sieć to wdrażamy nowe procedury dostosowane do aktualnej sytuacji. Te procedury najczęściej związane są z obsługą klienta. Szereg naszych czynności przenieśliśmy do internetu i do obsługi zdalnej. Wprowadziliśmy wizyty wirtualne i zdjęcia 360 stopni oraz wideo prezentacje. Robimy wszystko, aby do minimum ograniczyć bezpośredni kontakt z klientem, ale jednocześnie mieć możliwość jego obsługiwani – dodaje Tomasz Barski, specjalista ds. kontaktu z franczyzobiorcami Aspect Nieruchomości.
Partnerzy pracują
A jak podchodzą do obecnej sytuacji franczyzodawcy i ich franczyzobiorcy?
– Patrzymy na sytuację ze spokojem. Nasi partnerzy dzięki temu, że działają w dużej sieci franczyzowej zrzeszającej ponad 40 biur, ponoszą znacznie niższe koszty prowadzenia działalności, niż niezrzeszone pojedyncze biura nieruchomości. W tym trudnym dla wszystkich czasie franczyzobiorcy nie generują nadmiernych obciążeń finansowych. Jednocześnie zapewniamy wszystkie narzędzia, cały czas pozyskujemy oferty i je promujemy, a także podejmujemy szereg działań marketingowych. Partnerzy nie muszą wygaszać swoich biznesów – mówi Piotr Ociepa.
Franczyzobiorcy Aspect Nieruchomości również nie zawieszają swojej działalności.
– Staramy się zaakceptować sytuację, w której się znaleźliśmy. Okres epidemii znacznie się wydłużył, w związku z tym dostosowujemy sposób prowadzenia biznesu do zaistniałej sytuacji. Choć sposób pracy uległ zmianie, to nasi partnerzy nadal świadczą swoje usługi – dodaje Tomasz Barski.
Jak epidemia zmienia rynek nieruchomości?
Zgodnie z obserwacjami pośredników i agentów nieruchomości, obecnie na zakup mieszkań decydują się ci, którzy realizację inwestycję rozpoczęli jeszcze przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Spadek zainteresowania mieszkaniami wynosi obecnie od 13 do nawet 36 procent. Ankieta przeprowadzona wśród agentów sieci Metrohouse w dniach 11-12 marca, a więc tydzień po oficjalnym potwierdzeniu pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, pokazała, że epidemia wstrzymała wiele potencjalnych transakcji.
– Wielu klientów ze względu na wprowadzone ograniczenia w przemieszczaniu się, przekłada decyzją zakupu lub sprzedaży nieruchomości na bardziej stabilny czas. Ale to nie oznacza, że zainteresowanie zakupem spadło, bo na naszej stronie internetowej obserwujemy duży ruch. Klienci oglądają nieruchomości w internecie. Przewidujemy, że kiedy sytuacja zostanie opanowana, to będą się z nami kontaktować i umawiać na prezentacje. Jesteśmy firmą z 19-letnim stażem. Wyciągnęliśmy wnioski z poprzednich kryzysów, jakie były na rynku. Wiemy, że wraz ze wzrostem bezrobocia spadnie popyt na rynku nieruchomości. Ale dzięki odpowiednim narzędziom, wiedzy i doświadczeniu, nasi agenci będą skutecznie pomagać klientom w sprzedaży ich nieruchomości. Osoby prywatne tak łatwo sobie z nią nie poradzą – tłumaczy Piotr Ociepa.
Ceny w dół
Franczyzodawca Investor Nieruchomości zwraca uwagę również na spadek cen nieruchomości po epidemii.
– Mając na uwadze panujące zagrożenia, uważamy, że ceny nieruchomości chwilowo obniżą się o kilka procent, jednakże w późniejszym czasie znów będziemy obserwować wzrosty ich wartości. Rynek nieruchomości chwilowo odczuje spowolnienie gospodarcze, ale pamiętajmy, że mieszkanie jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka a inwestowanie w nieruchomości może okazać się dla kapitału bezpieczną przystanią w tych niespokojnych czasach – dodaje Piotr Ociepa.
Tomasz Barski również zgadza się z tą opinią.
– Obecna sytuacja będzie miała wpływ na branżę nieruchomości. Z pewnością po zażegnaniu epidemii dojdzie do obniżenia cen nieruchomości, ponieważ ofert pojawi się więcej niż samych kupujących – mówi Tomasz Barski.
Branża nieruchomości w Polsce w ubiegłym roku:
- rozpoczęto budowy ponad 237 tysięcy mieszkań;
- oddano do użytkowania ponad 207 tysięcy lokali;
- urzędy wydały pozwolenia na budowy kolejnych 268 tysięcy nowych mieszkań i domów;
- banki udzieliły kredytów mieszkaniowych o wartości prawie 63 mld zł.
Źródło: HRE
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
Sylwia Żynda porzuciła korporację dla franczyzy Freedom Nieruchomości. Jak rozkręciła swój biznes?
– Osiągniemy bardzo dobry wynik pomimo konkurencji i chaosu związanego z niepewnością co do wejścia w życie rządowego programu dopłat do kredytów – mówi Leszek Michniak, prezes Grupy WGN.
Sieć agencji nieruchomości Express House pozyskuje nowych franczyzobiorców i współorganizuje studia dla osób, które chcą pracować w obrocie nieruchomościami.
Sieć biur nieruchomości co miesiąc wybiera dwóch nowych partnerów, ale w ostatnim czasie dołączyło do niej aż dziewięć osób.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Greathouse gwarancją wsparcia biznesowego i sukcesu
Jeśli ktoś chce porozmawiać o założeniu biura pod naszym brandem to zapraszam na spotkanie lub kontakt mailowy/tel mail: mariusz@greathouse.pl tel: 690 550 273 Na forum...
WGN selekcjonuje partnerów
Nieruchomości zawsze były w obrocie, pośrednictwo to dobry fach na przyszłość.
Od agenta do właściciela
Z WGN współpracuje od lat, wiele nieruchomości powierzyłem w ręce agentów. Polecam każdemu.
WGN idzie na rekord
Gratulacje! To zaskakujący wynik. WGN jest znaną marką i przyciąga klientów.
Od agenta do właściciela
Odpowiednia osoba na odpowiednim stanowisku! WGN ma znakomitych i profesjonalnych partnerów
WGN idzie na rekord
Bardzo ciekawy artykuł. Warto przyjrzeć się Grupie WGN jako pomysł na biznes.
Od agenta do właściciela
Brawo Panie Tomaszu! Widać, że nieruchomości to Pana pasja. Ciekawa franczyza, może sama zainteresuje się tematem.
Nowa franczyza w nieruchomościach
Dobrze rozumiem, że oprócz agencji nieruchomości mogę zarabiać dodatkowo na poleceniach usług, jak kredyt i ubezpieczenie tak? Pozdrawiam, Krzysztof