Przedsiębiorca przeszkolony
Janusz Piotrowski, właściciel firmy BRAT postanowił połączyć dwa, zupełnie nie związane ze sobą, biznesy. Dzięki szkoleniu organizowanemu prze łódzki Urząd Miasta w 2006 i 2007 roku poznał zagadnienia z dziedziny rachunkowości, przepisy BHP dotyczące zatrudniania nowych pracowników oraz tajniki ubiegania się o fundusze i realizacji projektów finansowanych ze środków UE. Dziś przedsiębiorca prowadzi w jednym miejscu firmę zajmującą się sprzedażą i montażem stolarki okiennej oraz solarium.
– Montaż stolarki okiennej to praca sezonowa – przyznaje Janusz Piotrowski. - Remonty i budowy trwają zazwyczaj od wiosny do jesieni, z przestojem w okresie zimowym. Tymczasem solarium to inwestycja całoroczna. Dzięki temu zapracowani klienci mogą przyjść do firmy zrelaksować się w solarium i w późnych godzinach wieczornych, gdy większość zwykłych zakładów jest już zamknięta, załatwić sprawy związane z wymianą okien.
- Nawet 70-80 proc. naszych klientów odwiedza nas po południu i wieczorem – deklaruje Piotrowski.
Na tym jednak nie kończą się pomysły właściciela. Aby maksymalizować zyski w przyszłym roku planowane jest uruchomienie zakładu, w którym produkowane będą rolety i żaluzje.
Kolejnym przedsiębiorcą, który zyskał dzięki szkoleniom organizowanym przez Urząd Miasta Łodzi jest Iwona Michalska, która od 1 sierpnia 2007 r. prowadzi internetowy butik. Całe jej życie zawodowe wiązało się z handlem i tekstyliami. Jeszcze za czasów transformacji ustrojowej prowadziła sklep pasmanteryjny. Niestety koszty przekraczały zyski i interes trzeba było zamknąć. Dzięki realizowanemu przez urząd programowi ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego udało jej się uzyskać środki na uruchomienie działalności. Na jej konto trafiło wkrótce 13 tys. zł.
Iwona Michalska była jedną z pierwszych osób, które zapisały się na szkolenia w Systemie Doradztwa i Szkoleń (SDS). Podczas zajęć poznała tajniki przygotowywania biznes planu, nowoczesnej promocji firmy i produktu, zasady prowadzenia działalności w warunkach UE oraz aplikowania o fundusze unijne.
Już wkrótce ruszy internetowy butik z nowoczesnymi wyrobami dziewiarskimi. Jednak Iwona Michalska nie zamierza na tym poprzestać. Kiedy sklep zacznie zarabiać zatrudni współpracownika i wynajmie biuro.
Co to jest SDS?
Jest to przedsięwzięcie organizowane bez zewnętrznego dofinansowywania (jako jedno z nielicznych w naszym kraju). Szkolenia dedykowane są firmom z sektora MSP i mikroprzedsiębiorstwom prowadzącym działalność na terenie Łodzi. Szkolenia powinny zainteresować także osoby, które dopiero planują otworzyć własną działalność. Uczestnicy SDS mają szansę na bezkosztowe podniesienie kwalifikacji i zdobycie podstawowej wiedzy na temat prowadzenia biznesu: rachunkowości, podatków, reklamy i promocji czy pozyskiwania środków unijnych. Dodatkowo każdy z przyszłych przedsiębiorców będzie mógł skorzystać z godziny bezpłatnego doradztwa.
Pomysłodawcą Systemu Doradztwa i Szkoleń jest Oddział Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy Urzędu Miasta Łodzi.
Jak wynika ze statystyk małe i średnie przedsiębiorstwa generują prawie 50 proc. produktu krajowego brutto. A zatrudnienie w nich znajduje aż 70 proc. wszystkich zatrudnionych.
(agaka)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...