Pamiętam, jak na studiach wymyślałem „genialne” sposoby na zarobienie dużych pieniędzy – w myślach układałem biznesplany, kilka razy wziąłem się nawet za ich realizację. Nie muszę dodawać, że wówczas nic z tego nie wyszło. Nie twierdzę, że osoba młoda, w czasie studiów czy tuż po nich, nie ma szansy na sukces jako przedsiębiorca. Wydaje mi się jednak, że ponosi spore ryzyko porażki – może polec na szczegółach, może sobie nie poradzić z tą częścią działalności, która opiera się na chłodnym planowaniu. I wreszcie: brakuje jej doświadczenia biznesowego i często też życiowego.
Dlatego moja recepta jest prosta – należy najpierw popracować u kogoś. Najlepiej, żeby tym kimś była firma dająca możliwość zdobycia wielu umiejętności. Nie zawsze musi to być sformalizowany, korporacyjny system rotowania ludzi pomiędzy różnymi działami. Ja miałem szczęście pracować w firmie, która podlegała ciągłym zmianom. Mam tu na myśli Expandera – firmę, która od portalu ewoluowała w kierunku instytucji doradztwa finansowego. Mogłem więc obserwować wyzwania, przed jakimi stawał zarząd Expandera, miałem też szansę zdobywania wiedzy merytorycznej z wielu dziedzin. Nigdy nie sądziłem, że na poważnie będę się kiedyś zajmował biznesem – uważałem, że nie mam odpowiednich cech charakteru. Bałem się odpowiedzialności.
Tymczasem po sześciu latach pracy w Expanderze wpadłem na pomysł założenia własnej firmy – instytucji finansowej wyspecjalizowanej w tworzeniu tzw. produktów strukturyzowanych. To forma lokaty kapitału, która ostatnio robi furorę w Polsce i na świecie. O pomyśle opowiedziałem koledze z Expandera – Michałowi Kowalskiemu, już wówczas mocno zainteresowanemu tym segmentem rynku. Doszliśmy do wniosku, że to może się udać. Uznaliśmy, że sami sobie nie poradzimy – szukaliśmy kolejnych osób. Tutaj też mieliśmy sporo szczęścia – udało nam się skompletować świetny zespół ludzi o uzupełniających się kompetencjach.
W grach czy filmach fantasy często występują drużyny kilku postaci posiadających różne umiejętności – tylko wspólnie są w stanie osiągnąć sukces. Podobnie jest w biznesie. Udało nam się także znaleźć inwestorów chętnych do sfinansowania naszego pomysłu. Firma działa od roku i w tej chwili finansuje się już sama – bez wsparcia z zewnątrz. Cały projekt nie miałby racji bytu, gdyby wszystkie zaangażowane w to osoby nie podchodziły do niego z pasją. Wszyscy nieustannie szukamy sposobów, by piąć się coraz wyżej – to jest zupełnie inna energia niż ta, którą generuje szeregowy pracownik korporacji.
A kłopoty? Z biurokracją naprawdę można sobie poradzić. Wszędzie na świecie są urzędnicy, wszędzie są podatki, kontrole skarbowe itp. Znacznie większym wyzwaniem jest dobre planowanie kosztów i realizacja przychodów, czyli sama istota biznesu. Najlepsza wizja nie wystarczy, jeśli w kolejnych miesiącach więcej pieniędzy z firmy wyjdzie, niż do niej wpłynie. Przychody zaplanować jest bardzo trudno – można je szacować, ale rynek zawsze potrafi zaskoczyć. Zdecydowanie większy wpływ mamy na poziom kosztów – ich kontrola jest kluczowa w każdej firmie, która nie ma nieograniczonego źródła kapitału. Celne zdefiniowanie rynku lub niszy, w której chcemy działać, zespół ludzi z wiedzą i pasją, a do tego sprawne planowanie finansów to klucz do sukcesu w biznesie.
Maciej Kossowski
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...