Sylwester Cacek: W portfelu musi być bogato
Wielu właścicieli firm marzy o sprzedaniu swojego biznesu i wakacjach do końca życia. Pan najpierw rozwinął Dominet Bank w atrakcyjną sieć detaliczną, po czym sprzedał za kilkaset milionów złotych Fortisowi. Teraz mieszka pan w Szwajcarii i następne biznesy robi już na luzie. My chcemy tak samo!
Przede wszystkim trzeba mieć plan, na którym chcesz zrobić więcej niż inni. Dobrych parę lat temu, kiedy działaliśmy jeszcze jako pośrednik kredytowy, musieliśmy wyrywać pieniądze bankom na kredytowanie. Zawsze był kłopot, bo bardzo szybko wykorzystywaliśmy limit. Biznes prowadzi się cały rok, tymczasem bywało i tak, że już w pierwszym półroczu bank informował, że nie ma dla nas więcej pieniędzy. Wtedy zaczęliśmy się zastanawiać, czy po prostu nie sprzedać spółki dużemu bankowi, czy może lepiej samemu kupić bank. To był początek tego planu.
Gdy rekrutowaliście pierwszych franczyzobiorców dla Dominetu, po rynku krążyły pogłoski, że nazbyt dokładnie sprawdzacie kandydatów. Podobno wynajmowaliście wywiadownie gospodarcze, wypytywaliście dzielnicowych i wpraszaliście się do prywatnych domów potencjalnych franczyzobiorców.
Bankowość jest trochę inna niż pozostałe branże. Do banku ludzie przynoszą swoje ciężko zarobione pieniądze. Muszą wiedzieć, że powierzają je w pewne, zaufane ręce. Dla mnie bank to szczególna instytucja, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, aby była godna zaufania. Właśnie dlatego gdy budowaliśmy Dominet, musieliśmy zachować szczególną ostrożność. Tym większą, że nasze poczynania były bacznie obserwowane przez Nadzór Bankowy i innych uczestników rynku. Musieliśmy w szczególny sposób dbać o dobór współpracowników. Poza tym nie wyobrażam sobie budowania jakiejkolwiek franczyzy bez dokładnego sprawdzenia potencjalnych franczyzobiorców.
Jest pan udziałowcem wielu spółek. Obok gastronomicznego Sfinksa, odzieżowego Redanu i klubu piłkarskiego ma pan w portfelu udziały biotechnologicznej firmy Helix BioPharma Corp z Kanady. Jaki jest klucz doboru tych spółek? Duża rentowność?
Gdybym w ten sposób podchodził do inwestycji, to nie byłoby mnie ani w Sfinksie, ani w Redanie. Miałbym człowieka, który zarządzałby moim portfelem inwestycyjnym. Zrezygnowałbym z większych udziałów w kilku spółkach na rzecz małych procentowo udziałów w wielu różnych firmach. Tymczasem moim głównym kryterium inwestycyjnym jest to, by spółka miała szansę na zwiększenie swojej wartości. Druga ważna rzecz w mojej aktywności to społeczne przesłanie. Helix jest spółką typowo wynalazczą, która zajmuje się badaniami nad zwalczaniem nowotworów. Pracuje tam grupa uznanych naukowców, którzy mają już pewne osiągnięcia. Wspieram tę spółkę, bo takie działania są ważne i potrzebują kapitału. Oczywiście, liczę się z tym, że jeśli coś się nie powiedzie, to straty finansowe mogą być duże, ale jeśli znajdą lekarstwo, to zyski też będą gigantyczne, a satysfakcja jeszcze większa.
Fragment wywiadu opublikowanego w miesięczniku Własny Biznes Franchising nr 11/2009
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Zainwestowałem w branżę kosmetyczną, ponieważ wiem, jak powinien dbać o siebie prawdziwy facet. Proponuję takie produkty, po które sam sięgnąłbym bez wahania – mówi Artur Szpilka, jeden z czołowych polskich bokserów.
– Od zawsze chciałam być niezależna i mieć swoje pieniądze. W liceum namówiłam koleżankę i zatrudniłyśmy się na pół etatu na poczcie jako sprzątaczki. Niestety, szybko nas wywalili, bo kompletnie nie umiałyśmy sprzątać – mówi Grażyna Wolszczak, aktorka i współwłaścicielka Teatru Garnizon Sztuki.
W The Protocol School of Poland założonej przez dr Irenę Kamińską-Radomską, mentorkę znaną m.in. z programu telewizyjnego „Projekt Lady”, przedsiębiorcy podczas szkoleń dowiadują się, jak dzięki etykiecie biznesowej szybciej osiągnąć zamierzone cele.
– Na sukces w branży muzycznej składa się wiele części składowych. Jedną z nich jest szacunek do pracy, współpracowników i odbiorców – podkreślają Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus oraz Monika Paprocka-Szczepanik, menedżerka grupy.
– Prowadzę rozmowy o możliwości wydawania audiobooków. Przeliczam, czy pomysł nie tylko się zwróci, ale współpraca będzie finansowo korzystna – mówi Laura Breszka, aktorka, lektorka, bizneswoman.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...