Grunt to rodzinna
Rodzinne biznesy to duża część polskiej gospodarki. Badania PARP pokazują, że firmy familijne z sektora MSP wytwarzają co najmniej 10,4 proc. ogółu polskiego PKB. W polskich firmach rodzinnych pracuje 1,3 miliona osób. Najwięcej tego typu biznesów działa w województwie opolskim (64 proc.). Średni wiek firmy rodzinnej to 14 lat.
Polskie biznesy rodzinne rozwijają się od około 20 lat. Właśnie teraz eksperci obserwują w Polsce moment, kiedy pierwsze pokolenie właścicieli – założycieli osiąga wiek emerytalny. Według danych PricewaterhouseCoopers 75 proc. firm rodzinnych zarządzanych jest przez założycieli, a 40 proc. nie ma komu przekazać działalności. Podobnie dzieje się w innych krajach europejskich. Aż jedna trzecia firm rodzinnych ma problem z sukcesją. Dodatkowo niektóre rodzinne biznesy są wykupywane przez korporacje.
Mimo takiej sytuacji firmy rodzinne chcą się rozwijać i zmieniają styl zarządzania. Właściciele zaczynają zatrudniać osoby z zewnątrz, również menedżerów. W ten sposób firmy od lat prowadzone przez rodziny powoli upodabniają się do koncernów.
Ponad dwie trzecie właścicieli firm rodzinnych, którzy myślą o przekazaniu firmy następnym pokoleniom, wiąże sukcesję z konkretną osobą. Według badań PARP 55 proc. osób, które w przyszłości mają zostać właścicielami, pracuje w tym przedsiębiorstwie.
– Bardzo ważnym zadaniem dla właściciela firmy jest dobre przygotowanie swojego następcy. Najlepiej jeżeli długofalowe szkolenie odbywa się w tej firmie pod okiem doświadczonych pracowników i fachowców – mówi Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert ds. szkoleń w Akademii PARP.
Wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie była kiedyś tradycją i zapewniała ciągłość w prowadzeniu interesów. Teraz jednak rynek i konkurencja wymagają zmian i szybkich reakcji na nowości w otoczeniu. To właśnie czas dla młodego pokolenia, które jest otwarte na wprowadzanie innowacji. Aby iść z duchem zmian w świecie biznesu warto zdobywać nową wiedzę, która pomoże w rozwoju firmy.
Idealnym rozwiązaniem dla firm rodzinnych jest e-learning. Według badań PARP z takiej metody kształcenia chętnie skorzystałoby 17 proc. pracowników firm rodzinnych. Zaletą tej metody kształcenia jest maksymalne wykorzystanie czasu pracy. Nie ma potrzeby wyjazdu na kilkudniowe szkolenie, co wiąże się z kosztami dojazdu i zakwaterowania. Uczestnik sam wybiera miejsce i czas nauki.
W Polsce takie możliwości daje portal edukacyjny Akademii PARP.
- Akademia PARP jest projektem skierowanym do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje firmy. Uczestnicy mogą indywidualnie dopasować czas i długość szkoleń, adekwatnie do swoich możliwości. Przede wszystkim jednak, mając podłączenie do Internetu, uczestnicy mają dostęp do wszystkich aktualnych tematów szkoleń, bez względu na to, gdzie się znajdują - mówi Aneta Grzyb-Hejduk.
(agaka)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...