Sprzedaż bez pieniędzy
mówi Dariusz Brzozowiec, prezes zarządu Barter System.
Barter jest najstarszą formą handlu. Korzystały z niej społeczeństwa, które nie znały jeszcze pojęcia pieniądza rozliczając transakcje właśnie za pomocą wymiany towarów, ale taki system sprawdzał się też w późniejszych czasach. Chętnie wracano do niego w latach kryzysów i hiperinflacji, kiedy wartość pieniądza gwałtowanie spadała. Sporym powodzeniem barter cieszy się również dziś, zwłaszcza w kontaktach firm z krajów wysoko rozwiniętych z przedsiębiorstwami z krajów biedniejszych.
Niestety barter ma to do siebie, że jest mało elastyczny. Każda ze stron dokonujących transakcji musi w danym momencie dysponować towarami bądź usługami pożądanymi przez drugą stronę. Przykładowo sprzedawca marchewki, który potrzebuje sznurka musi znaleźć producenta sznurka potrzebującego marchewki. Rozwiązaniem tego problemu stał się barter wielostronny umożliwiający wymianę towarów i usług w ramach konkretnej społeczności barterowej, a nie pomiędzy dwoma podmiotami. Sama idea barteru wielostronnego zrodziła się w Szwajcarii na przełomie lat 20 i 30 XX wieku. W czasie wielkiego kryzysu ludzie spontanicznie wrócili do wymiany barterowej tworząc platformę wymiany barterowej. Pojawiła się również jednostka rozliczeniowa – WIR – umożliwiająca pozyskiwanie produktów od dowolnego uczestnika platformy, a nie wyłącznie od swojego nabywcy.
Najstarszą firmą z tej branży działającą na polskim rynku jest Barter System, który pośredniczy w barterze wielostronnym już od 10 lat. W ciągu kilku ostatnich lat dołączyły kolejne strony internetowe, kojarzące ze sobą firmy zainteresowane barterem. Ponad 300 podobnych platform istnieje również na całym świecie.
- Barter System to przede wszystkim platforma barteru wielostronnego działająca w Internecie. Na stronie zalogowanych jest prawie 950 uczestników, którzy miesięcznie generują blisko 0,5 mln zł obrotów, zaś wartość wszystkich ofert umieszczonych w serwisie to ok. 5 mln zł - mówi Dariusz Brzozowiec, prezes zarządu Barter System. - Oprócz tego podejmuje różne działania pozwalające użytkownikom naszego portalu spotkać się „na żywo” - kilka razy w roku organizujemy regionalne spotkania Barter Klubów, które pozwalają im poznać się lepiej i nawiązać nowe znajomości ułatwiające rozwój biznesu. W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Targi Barterowe, które również dają szansę pogłębienia kontaktu i zaprezentowania oferty firmy szerszej grupie odbiorców. Raz w roku ukazuje się też Barter Magazyn, który informuje o tym co dzieje się na polskim i światowym rynku barteru.
Barter na stronie
Idea portali umożliwiających wielostronną wymianę barterową jest prosta – to wirtualny rynek, na którym dokonywane są transakcje wymiany. Za sprzedany poprzez platformę produkt, firma otrzymuje barterowe punkty kredytowe, które następnie może wydać u dowolnego uczestnika systemu. Obowiązują na nim te same zasady, co w realnym świecie z tą jednak różnicą, że Internet nadaje takim portalom nową jakość eliminując niedogodności występujące na tradycyjnym rynku. Dzięki możliwości nieustannego dostępu do globalnej sieci transakcje mogą być zawierane z dowolnego miejsca na świecie i o każdej porze dnia oraz nocy. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących oferowanych przedmiotów, w witrynie można bowiem przedstawić ofertę wymiany zarówno najprostszych produktów, jak i najbardziej wyrafinowanych usług.
(mak)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Jeśli marzysz o własnym biznesie, szukasz inspiracji lub chcesz dowiedzieć się więcej o franczyzie – teraz jest idealny moment, by działać!
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...