Biznesowy bieg przez płotki

- Ostatni rok nie przyniósł zbyt wiele dobrego, jeśli chodzi o przepisy dla przedsiębiorców. Co gorsza, regulacje, które już teraz przygotowuje rząd, mogą jeszcze nakręcić spiralę złego prawa – uważa Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan.
Wtorek
12.04.2011
Prowadzenie własnej firmy to nie tylko przyjemność zarabiania na swoim, ale również codzienna batalia ze złym prawem, niezrozumiałymi regulacjami i często niezbyt życzliwymi urzędnikami. Eksperci Polskiej Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan sprawdzili, czy w 2010 administracyjny gąszcz nieco się przerzedził.
 

Haracz dla systemu

Głównymi akcentami w zakresie ustawodawstwa podatkowego w 2010 roku były nowelizacje ustaw o VAT, PIT i CIT. Jednak zdaniem ekspertów Lewiatana, żadna z wprowadzonych w ubiegłym roku zmian nie przyczyniła się w znacznym stopniu do ograniczenia barier podatkowych dla biznesu.
- W 2010 rząd przygotował w sumie 40 nowelizacji ustaw podatkowych. Zmiany w większości nie wpłynęły na poprawę warunków prowadzenia przedsiębiorstwa. Jedynie kilka z nich zasługuje na pozytywny komentarz. Najważniejsze to wprowadzenie elektronicznych faktur - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.

Na tym jednak pozytywy się kończą.

- Bardzo źle oceniamy natomiast sposób wdrażania przepisów. Przedsiębiorcy mieli zaledwie kilkanaście dni na przystosowanie swoich działalności do wymagań związanych z nowymi stawkami VAT. Ponieśli w związku z tym wysokie koszty operacyjne - dodaje Urbańska.

Jedno okienko kontaktowe

Farsą okazało się też tzw. „jedno okienko”, które eksperci Lewiatana chętnie określają mianem „jednego okienka kontaktowego”. Z raportu Banku Światowego wynika, że zasady rejestracji firmy po wprowadzeniu nowych rozwiązań są jeszcze bardziej zawiłe niż przedtem.

Czas rejestracji uległ wydłużeniu, a wiele urzędów nieświadomie wprowadza potencjalnych przedsiębiorców w błąd, bo ich pracownicy nie zawsze do końca orientują się w przepisach. Brakuje systemu, który koordynowałby poszczególne urzędy zaangażowane w proces rejestracji. Skutkuje to tym, że przedsiębiorca i tak sam musi jeździć po urzędach ze stekiem papierów w rękach.

- To nieprawda, że w jednym miejscu można złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do tego, żeby wystartować z własną działalnością. Nie można złożyć deklaracji o sposobie rozliczania, nie można zgłosić się jako płatnik VAT, a Krajowy Rejestr Sądowy nie rejestruje od razu Numeru Identyfikacji Podatkowej przedsiębiorstwa. Na dodatek zmian we wpisach do KRS i ewidencji działalności gospodarczej nie można dokonać drogą elektroniczną, a jedynie osobiście – mówi Urbańska.

Wysokie noty zbiera natomiast koncepcja wprowadzenia oświadczeń w miejsce zaświadczeń. Przedsiębiorcy w wielu wypadkach nie będą musieli już udawać się do urzędów, by otrzymać potwierdzenie niezalegania ze składkami do ZUS-u czy należnościami skarbowymi.

- Jeśli tylko urzędnicy nie wymyślą kolejnego sposobu na jego obejście, to relacje między przedsiębiorcą – podatnikiem a administracją powinny ulec znacznej poprawie – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.

Perspektyw brak

Ubiegły rok nie przyniósł istotnych zmian w prawie pracy. W zakresie elastyczności nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę na tle innych krajów europejskich wypadamy nieźle. Gorzej, że przepisy naszego prawa pracy są bardzo sztywne.

- Niedługo powróci obowiązek rozliczania czasu pracy w okresach cztero-, a nie dwunastomiesięcznych, który stanowił korzystne odciążenie budżetu firm w czasie kryzysu. To ponownie ograniczy możliwość pracodawców dostosowywania czasu pracy do liczby zamówień – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana.

Wciąż kiepsko wygląda sytuacja w zakresie prawa budowlanego. Nie skróciła się drogą do pozwolenia na budowę. Bardzo wolno tworzone są plany zagospodarowania przestrzennego miast. Tylko 1/4 powierzchni Warszawy jest pokryta planem miejscowym. Oznacza to, że jeśli kupimy działkę w pozostałej części, to zupełnie nie wiemy, co będziemy mogli tam postawić. W zakresie uzyskiwania pozwolenia na budowę przedsiębiorca jest w pełni uzależniony od urzędników. Średni czas oczekiwania na takie pozwolenie wynosi w stolicy 3 lata na terenie nie pokrytym planem.

- Ostatni rok nie przyniósł zbyt wiele dobrego, jeśli chodzi o przepisy dla przedsiębiorców. Co gorsza, regulacje, które już teraz przygotowuje rząd, mogą jeszcze nakręcić spiralę złego prawa – podsumowuje Jeremi Mordasewicz.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023