Biznesowy bieg przez płotki
Haracz dla systemu
Głównymi akcentami w zakresie ustawodawstwa podatkowego w 2010 roku były nowelizacje ustaw o VAT, PIT i CIT. Jednak zdaniem ekspertów Lewiatana, żadna z wprowadzonych w ubiegłym roku zmian nie przyczyniła się w znacznym stopniu do ograniczenia barier podatkowych dla biznesu.
- W 2010 rząd przygotował w sumie 40 nowelizacji ustaw podatkowych. Zmiany w większości nie wpłynęły na poprawę warunków prowadzenia przedsiębiorstwa. Jedynie kilka z nich zasługuje na pozytywny komentarz. Najważniejsze to wprowadzenie elektronicznych faktur - mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.
Na tym jednak pozytywy się kończą.
- Bardzo źle oceniamy natomiast sposób wdrażania przepisów. Przedsiębiorcy mieli zaledwie kilkanaście dni na przystosowanie swoich działalności do wymagań związanych z nowymi stawkami VAT. Ponieśli w związku z tym wysokie koszty operacyjne - dodaje Urbańska.
Jedno okienko kontaktowe
Farsą okazało się też tzw. „jedno okienko”, które eksperci Lewiatana chętnie określają mianem „jednego okienka kontaktowego”. Z raportu Banku Światowego wynika, że zasady rejestracji firmy po wprowadzeniu nowych rozwiązań są jeszcze bardziej zawiłe niż przedtem.
Czas rejestracji uległ wydłużeniu, a wiele urzędów nieświadomie wprowadza potencjalnych przedsiębiorców w błąd, bo ich pracownicy nie zawsze do końca orientują się w przepisach. Brakuje systemu, który koordynowałby poszczególne urzędy zaangażowane w proces rejestracji. Skutkuje to tym, że przedsiębiorca i tak sam musi jeździć po urzędach ze stekiem papierów w rękach.
- To nieprawda, że w jednym miejscu można złożyć wszystkie dokumenty niezbędne do tego, żeby wystartować z własną działalnością. Nie można złożyć deklaracji o sposobie rozliczania, nie można zgłosić się jako płatnik VAT, a Krajowy Rejestr Sądowy nie rejestruje od razu Numeru Identyfikacji Podatkowej przedsiębiorstwa. Na dodatek zmian we wpisach do KRS i ewidencji działalności gospodarczej nie można dokonać drogą elektroniczną, a jedynie osobiście – mówi Urbańska.
Wysokie noty zbiera natomiast koncepcja wprowadzenia oświadczeń w miejsce zaświadczeń. Przedsiębiorcy w wielu wypadkach nie będą musieli już udawać się do urzędów, by otrzymać potwierdzenie niezalegania ze składkami do ZUS-u czy należnościami skarbowymi.
- Jeśli tylko urzędnicy nie wymyślą kolejnego sposobu na jego obejście, to relacje między przedsiębiorcą – podatnikiem a administracją powinny ulec znacznej poprawie – mówi Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan.
Perspektyw brak
Ubiegły rok nie przyniósł istotnych zmian w prawie pracy. W zakresie elastyczności nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę na tle innych krajów europejskich wypadamy nieźle. Gorzej, że przepisy naszego prawa pracy są bardzo sztywne.
- Niedługo powróci obowiązek rozliczania czasu pracy w okresach cztero-, a nie dwunastomiesięcznych, który stanowił korzystne odciążenie budżetu firm w czasie kryzysu. To ponownie ograniczy możliwość pracodawców dostosowywania czasu pracy do liczby zamówień – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Lewiatana.
Wciąż kiepsko wygląda sytuacja w zakresie prawa budowlanego. Nie skróciła się drogą do pozwolenia na budowę. Bardzo wolno tworzone są plany zagospodarowania przestrzennego miast. Tylko 1/4 powierzchni Warszawy jest pokryta planem miejscowym. Oznacza to, że jeśli kupimy działkę w pozostałej części, to zupełnie nie wiemy, co będziemy mogli tam postawić. W zakresie uzyskiwania pozwolenia na budowę przedsiębiorca jest w pełni uzależniony od urzędników. Średni czas oczekiwania na takie pozwolenie wynosi w stolicy 3 lata na terenie nie pokrytym planem.
- Ostatni rok nie przyniósł zbyt wiele dobrego, jeśli chodzi o przepisy dla przedsiębiorców. Co gorsza, regulacje, które już teraz przygotowuje rząd, mogą jeszcze nakręcić spiralę złego prawa – podsumowuje Jeremi Mordasewicz.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...