Chude czasy za pasem

W sierpniu sprzedaż detaliczna po uwzględnieniu wzrostu cen wzrosła tylko o 2,3 proc., stopa bezrobocia sięgnęła 12,4 proc. Część ekonomistów spodziewa się, że wzrost gospodarczy na przełomie IV kwartału 2012 r. i I kwartału 2013 r. spowolni do około 1 proc.
Środa
26.09.2012
PKB i sprzedaż, choć na plusie, notują ciągłe spadki. Na domiar złego rośnie bezrobocie. Nadzieja leży w eksporcie.
 

Czasy, w których Polska stawiana była w europejskiej prasie za wzór skutecznego przeciwstawiania się kryzysowi, wydają się mijać. Już dawno przestaliśmy być jedyną unijną gospodarką o dodatnim przyroście PKB, a niedługo będziemy mogli się cieszyć, że w ogóle jeszcze notujemy wzrosty. W drugim kwartale 2012 roku PKB wzrósł o 2,4 proc., o pół pkt proc. mniej niż oczekiwano.

Pesymistyczne nastroje budzi większość wskaźników podawanych ostatnio przez Główny Urząd Statystyczny. Największe obawy wiążą się ze słabnącą konsumpcją, do tej pory jednym z głównych motorów napędowych gospodarki. W sierpniu sprzedaż detaliczna wzrosła w skali roku o 5,8 proc., a gdyby uwzględnić wzrosty cen, to tylko o 2,3 proc.

- Spodziewamy się, że spadki sprzedaży detalicznej przybiorą na sile w kolejnych miesiącach z uwagi na dalsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy, na które wskazują spadki zatrudnienia i znaczne obniżenie dynamiki płac oraz twarde ograniczenie budżetowe konsumentów – prognozuje Marcin Mazurek, analityk BRE Banku. - Kredytowanie jest coraz trudniejsze, a rekordowo niska stopa oszczędności wyznacza już prawdopodobnie minimum najbardziej płynnych aktywów gospodarstw domowych.

A to dopiero początek złych wieści. W ślad za słabnącym popytem podąża rosnące bezrobocie. W sierpniu przyrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw był zerowy. Stopa bezrobocia wyniosła 12,4 proc. - o 0,6 pkt. proc. więcej, niż przed rokiem. Część ekonomistów spodziewa się, że wzrost gospodarczy na przełomie IV kwartału 2012 r. i I kwartału 2013 r. spowolni do około 1 proc.

Gdzie szukać nadziei dla polskiej gospodarki? Zdaniem ekspertów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto oraz dobra kondycja finansowa banków i przedsiębiorstw. Jak wynika z danych NBP, rentowność, jaką ze swej działalności osiągają eksporterzy, jest już ponad dwukrotnie wyższa niż pozostałych przedsiębiorców.

Niestety wraz z pogłębiającym się kryzysem strefy euro, również i eksport zacznie się osłabiać. Jak twierdzi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, odbija się to zwłaszcza na produkcji przemysłowej, która w końcu 2012 roku może zacząć spadać.

- Niepokoi, że coraz więcej działów przemysłu odnotowuje zmniejszenie produkcji - w lipcu było to 11 branż, a w sierpniu już 15. Dotyczy to zwłaszcza tych, które swoje wyroby lokują na rynku krajowym, gdzie wyraźnie kurczy się popyt. Na razie nieźle sobie radzą eksporterzy, szczególnie z takich branż jak chemia, produkcja maszyn i urządzeń, artykuły spożywcze, czy komputery. Ostatni odczyt wskaźnika nastrojów w niemieckiej gospodarce (ZEW) poprawił się, ale ciągle jest ujemny (-18,2). Sygnalizuje jednak niewielką poprawę w większości sektorów, poza przemysłem samochodowym. Pozwoli to zapewne utrzymać części eksporterom wzrost sprzedaży. Na rynku polskim prognozy na najbliższe miesiące nie są jednak dobre – mówi ekonomistka.

Niekorzystne dane powinny być sygnałem alarmowym dla przedsiębiorców. Nie można jednak odczytywać ich jako zapowiedzi niechybnego załamania gospodarki. W czasach niepewności rynkowej, w jakiej trwamy od 2007/2008 roku, tymczasowe pogorszenia nastrojów przestały kogokolwiek dziwić. Zwłaszcza, że w wielu aspektach możemy obserwować tzw. efekt bazy. Tegoroczne wyniki porównujemy bowiem do udanego roku 2011, w którym polskie PKB rosło w tempie 4,3 proc.

(gum)


Grzegorz Morawski
dziennikarz

POPULARNE NA FORUM

Co sądzicie o Oskrobie?

Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...

8 wypowiedzi
ostatnia 25.06.2024
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...

33 wypowiedzi
ostatnia 08.01.2024
Oszukani przez franczyzodawcę

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

48 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?

Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...

40 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?

14 wypowiedzi
ostatnia 24.05.2023
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché

przeciez to złodzieje

1 wypowiedzi
ostatnia 04.05.2023
piszę pracę na temat franchisingu :)

Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...

14 wypowiedzi
ostatnia 23.04.2023
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu

Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...

211 wypowiedzi
ostatnia 13.03.2023