Biznes (nie)mile widziany
Dobre wieści są takie, że Polska awansowała o siedem pozycji w rankingu „Doing Business" Banku Światowego. Zestawienie ocenia warunki prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach. Liderem jest Singapur, tuż przed Hongkongiem. Polska może pochwalić się największym awansem w porównaniu z poprzednią edycją, choć wyprzedzają nas m.in. Kazachstan, Tunezja i Oman. Z prestiżowego skoku w górę drabinki można się cieszyć, choć specjaliści studzą emocje.
- Nie popadajmy w euforię. W rankingu Banku Światowego, oceniającym warunki prowadzenia działalności gospodarczej, nawet po awansie, zajmujemy dopiero 55 miejsce – mówi Krzysztof Kajda, zastępca dyrektora departamentu prawnego PKPP Lewiatan. - Najmocniejszy awans w rankingu uzyskaliśmy w kategorii procedur upadłościowych i w szczególności dochodzenia zaległości na drodze sądowej. To konsekwencja odważnych i jak na nasze standardy nowoczesnych reform, takich jak Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (tzw. e-sąd), które doprowadziły do tego, że przedsiębiorcy zaczęli, w drobniejszych sprawach, na nowo wykorzystywać najbardziej oczywistą ścieżkę sądowego dochodzenia należności. Uproszczenie procedur, nowe technologie zachęciły wierzycieli do składania pozwów drogą elektroniczną.
Zdaniem specjalisty nadal "przeregulowane" są inne postępowania gospodarcze. Brakuje zmian w kwestii pozwoleń na budowę i zakładania firm.
- Niestety kontakt z administracją za pomocą nowoczesnych technologii w praktyce najczęściej nadal kojarzy się z metodą: „wypełnij wniosek on-line, a następnie wydrukuj i podpisany zanieś urzędnikowi...". Nadal przedsiębiorcy mają niewielkie pole do popisu w zakresie spraw które mogą od A do Z załatwić on-line – mówi Kajda.
Choć zakładanie firmy w Polsce dalekie jest od lansowanej przez rząd bajki pod tytułem „Jedno okienko”, to trudności urzędowe nie przeszkadzają rodzimym przedsiębiorcom w masowym tworzeniu spółek. W tym roku co kwartał przybywa średnio 6-7 tys. spółek prawa handlowego (nie są tu uwzględnione jednoosobowe działalności gospodarcze, zakładane często w ramach samozatrudnienia zamiast etatu). Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, liczba nowo otwieranych przedsiębiorstw jest już o 1/4 większa niż przed rokiem i o 1/3 w porównaniu z 2010 rokiem.
To optymistyczne dane, choć biorąc pod uwagę coraz słabszą kondycję gospodarki można przypuszczać, iż exodus na łono własnego biznesu jest pochodną rosnącego bezrobocia, które we utrzymało się na poziomie z sierpnia, czyli 12,4 proc. Znacznie gorsza od przewidywań okazała się sprzedaż detaliczna, która we wrześniu wzrosła ledwie o 3,1 proc. - po uwzględnieniu inflacji oznacza to de facto spadek o 0,4 proc. Tymczasem GUS zrewidował prognozy wzrostu PKB w trzecim kwartale – ma on wynieść raptem 2 proc.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...