OFE: Swoboda wyboru czy pułapka
prof. Marian Wiśniewski, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytet Warszawski
W toczącej się dyskusji nad przyszłością kapitałowych emerytur z OFE pojawia się propozycja pozostawienia nam wolnego wyboru, czy chcemy pozostać w OFE, czy raczej przenieść naszą składkę i zgromadzony już kapitał do ZUS-u. Zgłasza ją coraz częściej strona rządowa, ale i opozycja nie odcina się od takiego rozwiązania. Jest to niezwykle bałamutna oferta, choć na pozór wygląda atrakcyjnie: wolny wybór jest przecież czymś lepszym od obecnego przymusu należenia do obu filarów emerytalnych. Jakże można być przeciwko swobodzie wyboru?
Otóż można, gdy określenie „wolny wybór” jest nadużyciem. W istocie chodzi tutaj przecież o pozwolenie na ruch w jedną tylko stronę, z OFE do ZUS-u, ale już nie z powrotem. To taki peerelowski paszport bez prawa powrotu lub, sięgając do współczesnej analogii, to prawo na zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że kredyt ten nigdy nie może być przewalutowany na złotówki. Komu miałaby przeszkadzać dostępność takiego kredytu, przecież poszerza on swobodę wyboru na rynku, gdzie dostępne są tylko kredyty w złotówkach? Otóż mnie przeszkadza, gdyż oferta taka jest pułapką bez wyjścia, a bank nie powinien zastawiać pułapek na swych klientów. Zwłaszcza państwo nie powinno tego robić wobec obywateli. Nie ma tutaj żadnego znaczenia, że tak jak w przypadku kredytu pułapka może okazać się dla dłużnika korzystna, choć może być akurat odwrotnie. Sam wybór jest tutaj skonstruowany wadliwie, gdyż brakuje mu odwracalności, brakuje prawa do korekty wcześniejszych błędów. Skoro może istnieć kredyt z prawem do dwustronnego przewalutowania zobowiązań, to w tej sytuacji kredyt w obcej walucie bez prawa powrotu do własnej jest po prostu pułapką. Tak samo jak oferta przejścia z OFE do ZUS-u, gdy decyzji tej po dwóch czy trzech latach nie możemy odwrócić, ponosząc oczywiście rozsądne koszty transakcyjne takiego „przewalutowania”.
A zatem jeśli chcemy ulżyć więźniom obecnego przymusu równoległej przynależności do OFE i ZUS-u, jeśli chcemy poszerzyć swobodę ich wyboru, to tylko w taki sposób, by można było przejść z OFE do ZUS-u, ale także, po pewnym czasie, z ZUS-u do OFE wrócić. Każde rozwiązanie jednostronne będzie kalekie, także to, które dawałoby prawo migracji z ZUS-u do OFE, ale bez prawa powrotu.
Są dwa powody, dla których nikt nie oferuje nam prawa do wahadłowej migracji między OFE a ZUS-em. Decydujące znaczenie ma powód pierwszy, lecz o nim akurat najmniej się mówi. Chodzi o to, by na tym zarobił budżet państwa, a zarabia on tylko wtedy, gdy ludzie przechodzą z OFE do ZUS-u, lecz nie odwrotnie. Wypada przypomnieć, że budżet dopłaca 80 mld do ubezpieczeń społecznych (ZUS, KRUS, mundurowi, sędziowie itp.) i w tej kwocie około 8 mld refundację składek, które zamiast do ZUS-u idą do OFE. To źródło dopłat kiedyś wyschnie (mniej więcej za 20 lat), gdy nowy ZUS zacznie wypłacać nowe świadczenia, ale politykom się spieszy i chętnie by zaoszczędzili na owych 8 mld składek do OFE (tak jak dwa lata temu udało się zaoszczędzić 16 mld zł) i przede wszystkim sięgnęliby do 280 mld kapitałów zgromadzonych na naszych kontach OFE. W sumie to gra o wielkie pieniądze, które zapewniłyby każdemu rządowi długi oddech, trudno się więc dziwić, że jest to wymarzony projekt obecnie rządzących, a i opozycja mu cicho kibicuje, gdyż liczy na rychłe przejęcie władzy. Im więcej Polaków uda się namówić do ucieczki z OFE, tym niższy koszt polityczny łatania dziury budżetowej: w końcu ulżą budżetowi ci, którzy dobrowolnie przeniosą swoje środki z OFE do ZUS-u.
Drugi powód jest bardzo oczywisty. Środki zgromadzone w OFE realnie istnieją, więc można przenieść je gdziekolwiek, choć masowa, niekontrolowana ucieczka z OFE mogłaby wstrząsnąć giełdą, na której OFE zainwestowały ponad 100 mld zł. Środków z ZUS-u nigdzie przenieść się nie da, z tej prostej przyczyny, że ich tam nie ma. Moje konto emerytalne w ZUS-ie jest tylko informacją dla przyszłych pokoleń, jaką emeryturę powinny mi wypłacać ze swoich składek. Czyż nie rozstrzyga to o tym, że wolny wybór między ZUS-em i OFE jest praktycznie niemożliwy, więc w konsekwencji musimy się pogodzić z okaleczoną opcją ruchu w jedną tylko stronę? Wbrew pozorom wcale tak nie jest!
Wyobraźmy sobie, że mam podłe zdanie na temat OFE, a ufam ZUS-owi, i chętnie przeniosę 10 tys. zł z konta w OFE na konto emerytalne w ZUS-ie. Wyobraźmy sobie, że znajduję inną osobę, która ma przeciwne akurat zdanie i chętnie przejmie moje 10 tys. w OFE, a odda swoje 10 tys. w ZUS-ie. Taka bilansująca się wymiana nie wymaga przepływu pieniędzy między filarami emerytalnymi! Można więc dla wszystkich chętnych stworzyć platformę wymiany zapisami na kontach w OFE i ZUS-ie, gdzie transakcje wymienne realizowane są tylko w takim zakresie, w jakim się bilansują. Doprowadzi to do tego, że zacznie się kształtować kurs wymiany złotówki emerytalnej: ci po dłuższej stronie kolejki będą gotowi oddać nieco więcej za złotówkę na koncie po przeciwnej stronie. Żaden plebiscyt czy referendum nie zapewnią nam lepszego barometru, pokazującego, co Polacy sądzą o wiarygodności OFE oraz ZUS-u.
Nie zdziwi mnie jednak, że żaden z polityków – obecnie rządzących oraz mających nadzieję wkrótce rządzić – nie podchwyci tego pomysłu. W końcu nie chodzi o to, by dać nam wybór, lecz by przejąć 280 mld zgromadzonych w OFE. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że wpadniemy w tę pułapkę dobrowolnie!
Marian Wiśniewski
4 września premier Donald Tusk ogłosił rządowy plan zmian w systemie emerytalnym. Najważniejsza informacja: każdy członek OFE będzie miał trzy miesiące na podjęcie decyzji, czy chce pozostać w swoim funduszu emerytalnym, czy wybrać ZUS. Rząd planuje też ograniczyć o połowę opłaty pobierane przez OFE, a sama składka do funduszu ma wynosić 2,92 proc. wynagrodzenia.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zdefiniowaliśmy naszą franczyzę na nowo. Teraz czas na intensywny rozwój – mówi Krystian Kasia z Banku Millennium
Rozumiemy franczyzę i doceniamy jej potencjał, dlatego chcemy i możemy się rozwijać – mówi Tomasz Pawłowski z Departamentu Bankowości Detalicznej – Franczyza i Sprzedaż Ratalna w Banku Millennium
Peter Drucker powiedział: „pierwsza noc, którą prześpisz spokojnie, bo twój biznes zaczął się rozwijać, powinna być tą, w której pomyślisz o sukcesji”.
Nikt nie umie wysadzić w powietrze biznesu tak jak pracownik. Rzecz w tym, że żadna firma nigdy nie osiągnęła sukcesu bez rzetelnych pracowników.
Zarządzanie zespołem nie jest łatwą sprawą. Może w tym jednak pomóc przestrzeganie kilku zasad.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...