Zakup książki - hobby, czy inwestycja?
Wydaje się, że żaden inny rynek inwestycyjny nie gwarantuje tak szerokiej gamy narzędzi inwestycyjnych, jak obszar inwestycji emocjonalnych. Dzieje się tak, ponieważ rzecz pozbawiona jakiejkolwiek wartości dla jednego, może okazać się bezcenna dla kogoś innego. Oczywiście i w tym obszarze spotykamy się z najbardziej popularnymi obiektami, jak dzieła sztuki czy biżuteria. Dużo mniej rozpowszechnione są za to inwestycje w stare, oryginalne plakaty filmowe czy pocztówki. Jak kształtuje się rynek obrotu książką i komiksem?
Unikaty wśród białych kruków
Najdroższa książka świata kosztowała w 1994 r. dokładnie 30,8 mln dolarów. Właściwie trudno w tym przypadku mówić nawet o książce, bo był to kupiony przez Billa Gatesa 72 - stronicowy notes Leonarda da Vinci, zapisany jego przemyśleniami i twierdzeniami dotyczącymi świata. To oczywiście zupełnie abstrakcyjny przykład zakupu bibliofilskiego, jednak także polskie antykwariaty, organizujące aukcje książek, obecnie nie mają specjalnie na co narzekać. Aukcje książek przyciągają coraz większe grono potencjalnych nabywców, a większość zaprezentowanych na nich egzemplarzy zostaje sprzedana za niemałe pieniądze – np. książkę Stanisława Wyspiańskiego z jego dedykacją sprzedano za ponad 6 tys. zł. Mniejsze, niż na rynku książek kwoty, notowane są w obszarze obrotu komiksami. Najbardziej poszukiwanymi wydawnictwami są tu dwie publikacje. Pierwszą z nich jest premierowy numer serii Action Comics z czerwca 1938 roku, ponieważ to właśnie na kartach tego zeszytu narodziła się legenda Supermana. Drugim wydawnictwem jest opublikowany w maju 1939 r., 27 numer zeszytu Detective Comics. Również w tym komiksie po raz pierwszy zaprezentowano nowego superbohatera, tym razem był to jednak Batman.
Co ciekawe, rosnącym zainteresowaniem cieszą się także obecnie oryginalne ilustracje do książek oraz plansz komiksowych. W przypadku tych pierwszych najwyższe ceny uzyskały dotychczas np. ilustracja Michaela Hague do „Czarnoksiężnika z Oz” – sprzedana za ponad 8 tys. dolarów – czy rysunek Kubusia Puchatka i Prosiaczka z 1955 r., który osiągnął cenę ponad 30 tys. dolarów. Plansze komiksowe osiągają jeszcze wyższe ceny. Grubo ponad 600 tys. dolarów kosztowała okładka „Amazing Spider-Man” z 1990 r., a za okładkę „Tintin w Ameryce” z roku 1932 jej kupiec był w stanie zapłacić aż 1,34 mln euro.
Wady i zalety
Zdecydowaną zaletą inwestycji w książki i komiksy jest ich emocjonalny charakter, czyli np. możliwość jednoczesnego ulokowania środków oraz spełnienie dziecięcych marzeń inwestora. Książki i komiksy to jednak dużo więcej, niż realizacja dziecięcych marzeń, a ich niekwestionowaną zaletą jest także oderwanie od rynku inwestycji tradycyjnych.
Za wadę uznać należy bezsprzecznie małą płynność inwestycji, ponieważ to rynek należący głównie do kolekcjonerów oraz miłośników danego autora czy postaci, dlatego należy liczyć się z umiarkowanym poziomem zainteresowania zakupem i niewielką grupą potencjalnych odbiorców. Niestety, wysokie jest także ryzyko inwestycyjne powiązane z obrotem książkami i komiksami. Nie ma tu bowiem mowy o szablonowym cenniku i jasnych regułach wyceny egzemplarza. Jego cena zależy każdorazowo od stanu zachowania, liczby analogicznych egzemplarzy, a więc dostępności i unikalności, popularność serii – wydania czy, w przypadku komiksów, także choćby postaci występującej w zeszycie. Warto przy tym zwrócić także uwagę na koszty magazynowania, zabezpieczania czy ewentualnego ubezpieczenia – najbardziej zacięci pasjonaci komiksów i książek nie tylko je ubezpieczają, ale także przechowują w specjalnie skonstruowanych sejfach zapewniających optymalne warunki przetrzymywania.
Inwestycje w książki i komiksy wymagają więc nie tylko ogromnej wiedzy i rozpoznania rynku, ale także nieodzownie powiązane są z długoterminowym zamrożeniem kapitału bez gwarancji wypracowania zysku. Wydaje się więc, że dla przeciętnego Kowalskiego najlepszym rozwiązaniem będzie tu wyłącznie zakup wyjątkowego egzemplarza swojej ulubionej książki lub komiksu nie dla zysku, a wyłącznie dla satysfakcji.
Portal Skarbiec.Biz – niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...