Mocne tempo / Tylko na styczeń koncept New York Pizza Department zaplanował trzy kolejne otwarcia pizzerii.
Środa
08.01.2020
– Wprowadziliśmy nowy model pizzerii, w formacie kontenera gastronomicznego, który dostarczamy gotowy do pracy – mówi Tomasz Jench, franczyzodawca New York Pizza Department.
 

Jaki był dla sieci New York Pizza Department miniony rok?

Otworzyliśmy dziewięć nowych lokali. Uruchomiliśmy również specjalną aplikację do składania zamówień (zarówno na dowóz, jak i na miejscu w lokalu), która umożliwia też klientom m.in. zbieranie punktów wymiennych na nagrody. W naszych lokalach wprowadzamy także standardy ekologiczne. Torby do dowozu zamówień zamieniliśmy na papierowe, podobnie słomki do napojów. Chcemy rezygnować lub mocno ograniczyć użycie plastiku, więc np. stosujemy talerze z pulpy ryżowej, biodegradowalne sztućce. Kolejną nowością jest nowy format lokalu, niedawno wprowadzony do oferty franczyzowej, czyli Posterunek Pizzy.

Na czym polega specyfika tego formatu?

To rodzaj kontenera gastronomicznego, wykonanego z prefabrykatów. Przyjeżdża do franczyzobiorcy gotowy do pracy, w pełni wyposażony, jego postawienie nie wymaga pozwolenia na budowę, ma potrzebne zgody Sanepidu. Jest przygotowany z myślą o realizacjach zamówień w dowozach, ale przy nieco wyższej inwestycji można również dostosować go np. do sprzedaży pizzy w kawałkach. Koszt Posterunku Pizzy to od 89 tys. zł netto, ale można też wziąć go w leasing. Czas oczekiwania na kontener, od momentu zamówienia do chwili dostarczenia w wybrane miejsce, to mniej więcej miesiące. Ten format na pewno dobrze sprawdzi się w miejscowościach turystycznych, przy deptakach, na osiedlach, wszędzie gdzie jest duży ruch pieszy. Zaletą jest fakt, że w razie potrzeby można zmienić lokalizację.

W jakich jeszcze formatach można otworzyć pizzerię pod waszym szyldem?

Mamy kilka do wyboru. Pierwszy to tradycyjna pizzeria z konsumpcją na miejscu i dowozami do klienta. Drugi format – express – to lokal realizujący tylko zamówienia w dowozie lub z odbiorem własnym. Jest jeszcze NYPD Express mini, czyli lokal, który może rosnąć wraz ze wzrostem obrotów, dzięki zastosowaniu modułowych pieców do pizzy. Na początek wystarczy kupić jedną komorę, a gdy biznes się rozwinie, dołączać kolejne. Kwota inwestycji w tym przypadku zaczyna się od 30 tys. zł netto. Natomiast nasz kolejny model, New York Pizza Department by Night jest przeznaczony dla franczyzobiorców, którzy prowadzą już któryś z poprzednich konceptów. Mogą otworzyć dodatkowy biznes w postaci lokalu czynnego też w nocy, realizującego zamówienia w dowozie.

Jakie macie plany biznesowe na 2020 rok?

Tylko na styczeń zaplanowaliśmy trzy kolejne otwarcia. A umów franczyzowych, które zrealizujemy w tym roku mamy podpisanych jeszcze więcej.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska

WIZYTÓWKA NEW YORK PIZZA DEPARTMENT

Marka działa na polskim rynku od 2009 roku, kiedy to otwarto pierwszą pizzerię w Krakowie.

NYPD w 2019 roku:

  • 1 lokal własny;
  • 28 lokali franczyzowych;
  • jednorazowa opłata licencyjna 5 tys. zł netto;
  • miesięczna opłata franczyzowa 1 tys. zł netto.

Tomasz Jench, franczyzodawca NYPD / "Posterunek Pizzy dobrze sprawdzi się w miejscowościach turystycznych, przy deptakach, na osiedlach, wszędzie gdzie jest duży ruch pieszy".

POPULARNE NA FORUM

Meet & Fit Slow Food

O to bardzo ciekawa informacja, chętnie dołączę się do pozwu bo tez zostałem generalnie oszukany przez M&F. Proszę o więcej szczegółów.

8 wypowiedzi
ostatnia 29.05.2020
Bezpłatny system do zamawiania jedzenia przez stronę www

Szukasz systemu zamówień i rezerwacji stolików bez żadnych opłat ? Masz dosyć wysokich prowizji i abonamentu ? Uruchom system zamówień online Smart Gastro i nie płać...

1 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2020
Western Tortilla lub Western Chicken

No właśnie też to zauważyłem że coś jest nie tak z tą opinią o chicken king. Ciężko się coś ostatnio dowiedzieć konkretnego. Ale zaciągnąłem języka już u...

4 wypowiedzi
ostatnia 27.05.2020
Bobby Burger

Przestrzegam przed tą pseudo firmą o nazwie bobby burger . Wyglada to tak : franczyzobiorca który robi wszystko uczciwie oraz się stara aby wszystko na audytach wychodziła...

12 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2020
Co sądzicie o Chicken King ?

ciezkie czasy

2 wypowiedzi
ostatnia 23.05.2020
Western Tortilla lub Western Chicken

Karolinaaaaa 15.05.2020 piszesz tutaj komentarz pod Western Chicken że współpracujesz z Chicken King, a 18.05.20 zakładasz nowy wątek na temat Chicken King, w którym...

4 wypowiedzi
ostatnia 22.05.2020
Spaghetti po nowemu

Zdecydowanie odradzam, nieporozumienie. Mogę podzielić się szczegółami z zainteresowanymi

2 wypowiedzi
ostatnia 19.05.2020
Co sądzicie o Chicken King ?

Zastanawiam się nad otwarciem fast food-u. Ostatnio wpadłem na tę właśnie firmę. Czy ktoś ma z nimi doświadczenie ?

2 wypowiedzi
ostatnia 18.05.2020