Sobota
12.09.2020
Bartłomiej Stanek, prezes Studio Synergy przewiduje, że rozwój kameralnych klubów fitness, wyspecjalizowanych w treningach EMS będzie szybszy, niż przed pandemią.
 

Jak branża fitness radzi sobie w kryzysie?

Branża bardzo mocno odczuła skutki ogólnopolskiej kwarantanny i zamrożenia rynku. Do tej pory wiele siłowni i klubów nie powróciło do stanu sprzed pandemii. Według raportu „Klub nieczynny do odwołania” opracowanego przez Federację Pracodawców Fitness, w wyniku epidemii COVID-19 przychody w branży fitness w 2020 r. mogą spaść o ponad połowę, czyli o 2,25 mld. zł w stosunku do roku ubiegłego. Pandemia była wyjątkowym zaskoczeniem, tym bardziej że sektor, który wpisywał się w coraz bardziej popularny trend zdrowego życia, notował regularny wzrost obrotów. Pandemia zmieni branżę, a firmy będą musiały się do tych zmian dopasować. Te, które nie zdołają podjąć wyzwania, upadną. To nieuniknione, ale taka sytuacja wyłoni jednak najsilniejsze podmioty, co jeszcze bardziej umocni je na rynku.

A jak na tym tle wypada Studio Synergy?

Przewagą Studio Synergy nad tradycyjnymi siłowniami i klubami fitness jest forma naszego funkcjonowania. Studio Synergy to sieć kameralnych sal treningowych, czyli butikowych studiów, gdzie treningi odbywają się wyłącznie z udziałem dwóch osób oraz bez kontaktu fizycznego z trenerem i sprzętem - zakładamy kamizelkę podłączoną kablem do maszyny i to wszystko. W ten sposób nasza oferta w znaczny sposób odbiega od zwykłych siłowni i klubów fitness, gdzie niekiedy przebywa jednocześnie kilkadziesiąt lub kilkaset osób, korzystających z tego samego sprzętu. Dodatkowe procedury, które wprowadziliśmy mają sprawić, by klient mógł skupić się wyłącznie na ćwiczeniach. Dezynfekcja rąk przy wejściu do studia, maseczki i rękawiczki u trenerów i pracowników, ciągłe dezynfekowanie całej infrastruktury z naciskiem na maszyny, szatnie czy łazienki to tylko niektóre środki, które podjęliśmy dla komfortu naszych klientów. Na początku pandemii wprowadziliśmy również treningi online, które przyciągnęły dodatkowych klientów.

Czy pandemia narzuciła sposób funkcjonowania Studio Synergy, czy jest to wasza wizytówka od początku istnienia?

Działamy w ten sposób od początku istnienia firmy i obecnie jest to naszym ogromnym dodatkowym atutem. Dzięki temu bardzo dobrze pasujemy do aktualnej sytuacji i potrzeb klientów.

Proszę opowiedzieć na czym polega specyfika ćwiczeń w Studio Synergy?

Jak wspominałem, Studio Synergy to sieć kameralnych sal treningowych, czyli butikowych studiów, gdzie trening opiera się na tzw. metodzie Electrical Muscle Stimulation (EMS). Polega ona na serii krótkich ćwiczeń z trenerem z wykorzystaniem urządzeń, które emitują impulsy elektryczne, wspomagające pracę mięśni. Wykonują one aż o 150 razy więcej skurczów niż podczas tradycyjnego treningu personalnego - to pokazuje, jak bardzo są skuteczne. Każdy trening odbywa się raz w tygodniu i trwa 20 minut, a efektywność wysiłku odpowiada klasycznym ćwiczeniom z trenerem na siłowni, według niektórych wyliczeń nawet kilku takim sesjom. Trening EMS to najskuteczniejsza metoda budowania kondycji i zgrabnej sylwetki. Po wielu tygodniach, które ze względu na pandemię duża część osób spędziła w systemie home office przy biurkach, EMS może wyeliminować nasilone w tym okresie bóle pleców. A dodatkowo, jak żaden inny trening, wzmacnia mięśnie głębokie. Ponadto w Studio Synergy współpracujemy z dietetykiem, gdyż aktywność fizyczna i dieta oddziałują nawzajem na siebie, dlatego muszą być jak najlepiej ze sobą zgrane.

Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Zależy nam na swobodnej atmosferze i łatwym porozumieniu między trenerem a jego podopiecznym. To bardzo ważne, szczególnie dla tych, którzy chcieliby zacząć ćwiczyć, ale np. krępują się lub ze względu na koronawirusa po prostu boją się pójść do zwykłej siłowni. Nasze sale treningowe są kameralne, a klient jest zrelaksowany i nie jest pod presją wysokich wyników. Każdy dochodzi do formy oraz swoich celów stopniowo i bez pośpiechu. Trening ma być przede wszystkim przyjemnością. Nasze studia są otwarte dla każdego i w każdej chwili. Krótkie 20-minutowe sesje pomagają unikać kolejek do trenerów i zachować regularny tryb ćwiczeń. Klienci mogą wpaść niemal zawsze, kiedy im pasuje, np. w przerwie między zajęciami i pracą. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla zabieganych osób, którym trudno wygospodarować czas na siłownię, gdzie zazwyczaj spędza się od 1,5 do 2 godzin.

Kameralne studia dobrze wpisują się również w ogólny współczesny model życia?

Zgadza się. Po pierwsze ludzie żyją coraz szybciej ze względu na natłok obowiązków, a po drugie koronawirus wymusił dystans społeczny, który Studio Synergy gwarantuje. Studia EMS to nie chwilowy trend, a najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź branży fitness. Jestem przekonany, że w przyszłości tego typu trening osiągnie dużą popularność. Coraz więcej ludzi dba o zdrowie, co dotyczy różnych pokoleń. Ponadto ludzie lubią szybki efekt ćwiczeń, a to zapewniają nasze treningi.

Jak długo istniejecie na rynku?

Działamy od ponad 5 lat i jako jedni z pierwszych w Polsce zaproponowaliśmy treningi EMS. Nasz wiedza poparta jest certyfikatami jedynej na świecie, niemieckiej akademii szkoleniowej, specjalizującej się w treningu EMS. Franczyza EMS bazuje na współpracy z młodymi ludźmi, dlatego istotna jest też umiejętność porozumienia z nimi, zmotywowania do wspólnej pracy i realizacji rozwoju biznesu.

Jakie są koszty inwestycji w Studio Synergy?

Koszt inwestycji w Studio Synergy wynosi ok. 100 tys. zł netto. Kwota obejmuje remont i adaptację lokalu do standardów sieci. Ponadto partner wnosi na rzecz centrali opłatę franczyzową w wysokości 13,5 tys. zł i ponosi koszty związane z zakupem maszyn do elektrostymulacji, wspieramy go także w zakresie uzyskania leasingu na ten cel. Pomagamy w znalezieniu odpowiedniego lokalu, następnie weryfikujemy potencjał dochodowy danego miejsca, profil okolicznych mieszkańców, dokonujemy oceny lokalu pod kątem technicznym oraz negocjujemy ceny najmu i analizujemy umowę najmu. Dostarczamy również kompletny projekt studia według standardów sieci, zapewniamy asystę przy wyborze wykonawców remontu oraz możliwość zakupu po preferencyjnej cenie elementów wyposażenia studia. W trakcie prowadzenia działalności, franczyzobiorca odprowadza na rzecz franczyzodawcy 6 proc. kwoty od obrotu, natomiast pozostała część zysków w całości zostaje u partnera.

Czy franczyzobiorcy samodzielnie, czy z wami szukają trenerów i specjalistycznego personelu?

Uczestniczymy w pierwszej rekrutacji trenerów, którzy następnie przechodzą szkolenia i egzamin, a pozytywny wynik potwierdzony jest certyfikatem. Liczba trenerów w danej placówce uzależniona jest od jej specyfiki. Ponadto w trakcie prowadzenia działalności zapewniamy franczyzobiorcom opiekuna franczyzowego, który przeprowadza cykliczne wizyty u franczyzobiorców, stanowiące pomoc w biznesie, wdrażamy nowe rozwiązania na podstawie analizy statystyk Synergy i branży oraz organizujemy regularne doszkalanie pracowników. Zapewniamy kompleksową wiedzę na temat biznesu na początku działalności i w trakcie jej prowadzenia. Dostarczamy rozwiązania informatyczne, płatnicze, prawne oraz przekazujemy franczyzobiorcy procedury dotyczące treningu, sprzedaży usług i obsługi klienta. Franczyzobiorca i jego personel przechodzą dokładne i kompletne szkolenie m.in. z zakresu sprzedaży i zarządzania studiem. Następnie przekazujemy podręcznik operacyjny, który zawiera kompletne informacje na temat zarządzania Studiem Synergy. Dział marketingu naszej sieci organizuje kampanie marketingowe, jak również wspiera w lokalnych działaniach reklamowych.

Kiedy placówka zaczyna zarabiać?

Pojedynczy punkt Studio Synergy osiąga próg rentowności po 3-4 miesiącach. W tym czasie placówka zdąży zbudować dostatecznie dużą liczbę stałych klientów z długoterminowym członkostwem, na czym opiera się franczyza EMS. Potencjalny inwestor nie musi obawiać się dużych wahań w dochodach, gdyż baza klientów od samego początku istnienia placówki z każdym miesiącem jest coraz większa. Szacunkowy okres całkowitego zwrotu z inwestycji wynosi od 12 do 18 miesięcy. Dłuższy okres zwrotu dotyczy raczej większych miast z bardziej liczną konkurencją. Przykładem jest choćby Kraków, gdzie znajdują się nasze własne cztery studia. Natomiast w mniejszych miastach tempo zwrotu może być znacznie szybsze. Marża może sięgać nawet 40 proc. To najlepiej obrazuje rentowność inwestycji i daje wyobrażenie o potencjalnych zyskach inwestora. Siłą naszej franczyzy fitness jest również to, że w przeciwieństwie do wielu innych franczyz, nie jest łatwo podatna na sezonowość.

Gdzie powstają punkty Studio Synergy?

Franczyza EMS Studio Synergy powstają w miastach od 60 tys. mieszkańców, w najbardziej uczęszczanych lokalizacjach. Powierzchnia lokalu wynosi od 65 do 100 m2. Na początku 2021 roku pojawi się nowa lokalizacja franczyzowa poza Krakowem, a dokładniej w Katowicach, czyli w jednym z największych miast wojewódzkich. Prowadzimy rozmowy z wieloma kolejnymi potencjalnymi franczyzobiorcami.

Rozmawiała Magdalena Kurda


Kameralny trening / Studio Synergy to sieć kameralnych sal treningowych.

POPULARNE NA FORUM

Zamiast etatu, własny salon urody

Biznes przyjemny i opłacalny, to super pomysł! Yasumi to znana marka więc klientki chetnie chodzą do ich babinetów...wiem bo mam trzy :)

8 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Opinie o współpracy z Yasumi

Posiadam trzy gabinety Yasumi obecnie i jestem zadowolona ze współpracy. Bardzo dużo pomagaja na początku przed otwarciem a po otwarciu również jest stała opieka. Mam...

4 wypowiedzi
ostatnia 03.08.2021
Gabinet kosmetyczny

Bardzo popularne są obecnie salony stylizacji paznokci. Niskie nakłady finansowe aby otworzyć Studio Paznokcia i łatwy dostęp do oferty szkoleniowej powoduje coraz...

33 wypowiedzi
ostatnia 15.02.2020
Trening z maszyną

Ja bym chciała z czegoś takiego skorzystać, ale ceny niestety powalają na kolana.

19 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Zamiast etatu, własny salon urody

Jeśli tylko czuje się ktoś na siłach do rozkręcania takiego biznesu i przede wszystkim, zna się na tym to jak najbardziej.

8 wypowiedzi
ostatnia 15.01.2020
Opinie o współpracy z Yasumi

Witam. Czy współpraca z yasumi się opłaca ? Zastanawiam się nad podjęciem współpracy. Proszę o odp.

4 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Manicure "pod ręką"

bez przesady

3 wypowiedzi
ostatnia 09.12.2018
Franczyza Beautifulskin - fotoepilacja

Oferując samą depilację nie zarobisz za wiele, a żeby oferować wiele innych zabiegów kosmetycznych jak botox czy też korzystanie z silniejszych laserów trzeba mieć...

5 wypowiedzi
ostatnia 04.12.2018