Własny biznes po macierzyńskim
Monika Nurzyńska kończyła urlop macierzyński i czuła, że nie chce wracać do swojej poprzedniej pracy.
– Byłam księgową i chyba w tamtym momencie dotknęło mnie wypalenie zawodowe – opowiada Monika Nurzyńska, dziś franczyzobiorczyni marki Godan. – W pracy często zostawałam po godzinach. Pomyślałam, że jeśli tyle pracuję dla swoich szefów, to może lepiej robić to na własny rachunek.
Decyzja w trudnym momencie
Monika Nurzyńska nigdy wcześniej nie prowadziła własnej firmy, dlatego pomyślała o franczyzie. Przeglądając oferty, trafiła na GoDan.
– Robiłam często zakupy w sklepie tej marki, więc znałam jej asortyment – mówi. – Zależało mi też na szkoleniach, a GoDan je oferował. Pomyślałam, że spróbuję, a jeśli podczas szkoleń okaże się, że to nie dla mnie, najwyżej zrezygnuję.
Jednak okazało się, że biznes przypadł jej do gustu. Pod koniec 2019 roku zdecydowała się i zaczęła szukać lokalizacji dla swojego sklepu. Trochę to potrwało, ale wreszcie trafiła na tę właściwą, w warszawskim Miasteczku Wilanów.
– Od początku myślałam o tej lokalizacji, ale ktoś był już nią zainteresowany. Na szczęście dla mnie zrezygnował i ja podpisałam umowę najmu – relacjonuje Monika Nurzyńska.
Wydawało się, że wszystko układa się idealnie. Tymczasem kilka dni później ogłoszono stan epidemii. W Polsce zaczął się lockdown.
– Przestraszyłam się – przyznaje franczyzobiorczyni. – Byłam gotowa wycofać się z planów biznesowych. Ale mąż mnie przekonał, aby tego nie robić.
Dobry rok
GoDan to marka sprzedająca akcesoria rozrywkowe: dekoracje, świeczki urodzinowe, balony, dodatki na różne okazje – jednym słowem wszystko z segmentu party. Firma jest też producentem strojów karnawałowych oraz przebrań na różne okazje. W tym roku obchodzi 30. urodziny. Obecnie ma sieć liczącą 80 sklepów.
– Rok 2020 zaskoczył nas bardzo pozytywnie, jeżeli chodzi o otwarcia – informuje Agnieszka Falińska, menedżer ds. rozwoju marki GoDan. – Otworzyliśmy siedemnaście sklepów w nowych lokalizacjach, dodatkowo jeden sklep własny odstąpiliśmy franczyzobiorcy we Wrocławiu. W styczniu i lutym tego roku uruchomiliśmy kolejne pięć placówek.
Wielkość sklepu zależy od wielkości miasta. W mniejszych wystarczy już 30 m2, ale w miastach powyżej 40 tys. mieszkańców minimalna powierzchnia to 50 m2. Na start trzeba dysponować kwotą przynajmniej 30 tys. zł. To koszt mebli, sprzętu sprzedażowego, szyldu i zatowarowania.
– Franczyzobiorca nie musi mieć doświadczenia w handlu – podkreśla Agnieszka Falińska. – Na szkoleniach pozna specyfikę asortymentu, techniki sprzedaży, nauczymy go techniki pompowania balonów helem. Dodatkowo cyklicznie są prowadzone szkolenia z umiejętności komponowania dekoracji.
Klientów przybywa
Monika Nurzyńska otworzyła swój sklep w maju ubiegłego roku. Pracuje w nim razem z córką.
– Nie mam porównania do okresu sprzed pandemii, nie wiem, jakie w ówczesnych warunkach osiągalibyśmy obroty – przyznaje franczyzobiorczyni GoDan. – Ale widzę, że klientów przybywa z miesiąca na miesiąc. Mamy świetną lokalizację, w okolicy mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi. Wszyscy podkreślają, że sklepu z takim asortymentem brakowało w sąsiedztwie. Dzisiaj wiem, że otwierając go, podjęłam słuszną decyzję.
WIZYTÓWKA MARKI GODAN
Sieć sklepów z balonami pompowanymi helem i asortymentem z segmentu party.
- 80 sklepów
- minimalna kwota inwestycji 30 tys. zł

PRZECZYTAJ ARTYKUŁY

– Polacy wydają coraz więcej na akcesoria z branży party – mówi Adam Kowalski, dyrektor generalny i wiceprezes spółki GoDan.
Kobiety coraz częściej decydują się na własny biznes, zamiast pracować na etacie. W które franczyzy inwestują najchętniej?
Marcowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Dowiedz się, w którą franczyzę zainwestować, jak zarabiać w internecie oraz jakie biznesy chętnie otwierają kobiety. Bilet na Targi Franczyza gratis!
GoDan ma za sobą intensywny pierwszy kwartał i sprecyzowane plany na kolejne miesiące.
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes są opisane w lutowym wydaniu magazynu.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE

Franczyza pojawiła się na polskim rynku wraz z upadkiem komunizmu, a dziś jest fundamentem rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości. W 2023 roku chętni do założenia firmy mają do wyboru 1350 konceptów franczyzowych.
Rozważasz otwarcie firmy? Najpierw zainwestuj w subskrypcję magazynu "Własny Biznes FRANCHISING" i sprawdź, jaki biznes się opłaca! Tego nie przeczytasz w internecie!
Najlepsze rozwiązania rodzą się z potrzeby. Nie inaczej było w przypadku robota Fidi. Polskie rozwiązanie ma szansę podbić międzynarodowy rynek medyczny.
Berlin Döner Kebap rozwija nowy format lokali, z niższą kwotą inwestycji.
Żabka kontynuuje program dla początkujących przedsiębiorców „Bezpieczny start”. Dzięki inicjatywie sieci, ponad 50 osób otworzyło swój sklep. W tym roku liczba jego uczestników będzie jeszcze większa.
POPULARNE NA FORUM
Dzień dziecka - prezenty
u nas tak samo ;)
5 -10- 15 wypowiedziała wszystkie umowy
Witam chodzi mi o sklepy 51015 ponieważ chciałam otworzyć ten sklep u siebie w mieście i pan z którym rozmawiałam nic nie wspominał o kłopotach a dowiadywalam się we...
Centra handlowe na celowniku
Sklepy online teraz przezywają prawdziwy rozkwit.
Pieluszki typu pampers
Mam dostęp do pieluszek dada w ilościach tir. Wszystko legalnie bo na rynkach wschodnich są juz podróbki. Zapraszam do współpracy :)
Dzień dziecka - prezenty
U nas na dzień dziecka są tylko słodycze i to tak w niewielkiej ilości. Dzieci jakoś nie mają wielkich oczekiwań w kwestii prezentów na ten dzień.
Wydawanie książek dla dzieci – bajeczny interes
Wszyscy piszą, że wchodzą ale zero konkretów. Można więcej szczegółowych informacji poznać.
Obrót w sklepie z odzieżą dziecięcą
możesz popytać także inne osoby które prowadzą taki sklep
Sklep z zabawkami - czy warto prowadzić?
to spamowanie typu "będą potrzebne Ci regały, koleżanka szukała i znalazła" ... ludzie, nie stać Was na uczciwą reklamę tylko tworzycie takie bzdurne historie? Jak dla...