Piotr Cieślik, dyrektor zarządzający Husse Polska: / "W Husse wyróżniamy dwie formy współpracy – z franczyzobiorcami i dystrybutorami".
Wtorek
16.11.2021
– Poziom przychodów, jakie osiągają nasi franczyzobiorcy gwarantuje wysoką rentowność biznesu – mówi Piotr Cieślik, dyrektor zarządzający Husse Polska.
 

Na czym polega biznes z Husse?

Husse to szwedzki producent suchej i mokrej karmy oraz kosmetyków i drobnych smakołyków dla psów i kotów. Produktów firmy nie można jednak kupić w tradycyjnej sieci sprzedaży, czyli sklepach ani hurtowniach. Klient może je nabyć tylko bezpośrednio od lokalnego dystrybutora – franczyzobiorcy, który ma wyłączne prawo do sprzedawania produktów firmy na określonym terenie, zamieszkanym zwykle przez 200-300 tys. mieszkańców. Sprzedaż produktów Husse to biznes oparty na bezpośrednim dotarciu do klienta i budowaniu z nim długookresowych relacji. Nasi dystrybutorzy to osoby przeszkolone w zakresie żywienie psów i kotów, zazwyczaj miłośnicy zwierząt, którzy potrafią doradzić i dobrać odpowiedni produkt w zależności od wieku, wagi czy rasy psa lub kota.

Kto może zostać waszym franczyzobiorcą?

W Husse wyróżniamy dwie formy współpracy – z franczyzobiorcami i dystrybutorami. Zarówno działalność franczyzobiorców, jak i dystrybutorów polega zasadniczo na tym samym, czyli bezpośredniej obsłudze klientów, z dowozem zamówień do domu, oznakowanym samochodem. Dystrybutorzy współpracują i funkcjonują na terenie podlegającym danemu franczyzobiorcy. Podstawową różnicą jest wielkość inwestycji – w przypadku franczyzobiorcy wynosi zwykle od 40 do 50 tys. zł i uzależniona jest od wielkości terytorium, na którym chce działać. W przypadku współpracy dystrybucyjnej, koszty rozpoczęcia działalności są znacznie niższe i nie przekraczają maksymalnie 5 tys. zł.

Jak szybko biznes staje się rentowny?

Biznes na licencji Husse, m.in. ze względu na brak konieczności wynajmowania powierzchni handlowej, charakteryzuje się niskimi kosztami stałymi. Zdarzają się sytuację, że franczyzobiorca osiąga rentowność operacyjną już w pierwszym miesiącu działalności. Dla bezpieczeństwa kandydatów zakładamy jednak, że pierwsze zyski pojawiają się po kilku miesiącach działalności. Całkowity zwrot z inwestycji zależy od wielu czynników ale przy poprawnie prowadzonej franczyzie nie powinno to zająć dłużej niż 12-18 miesięcy.

Aktywnie działający franczyzobiorca jest w stanie obsłużyć średnio 500-600 klientów. Przekłada się to na ponad 200-300 transakcji w skali miesiąca i przychody w okolicach 50-60 tys. zł miesięcznie. Przy takiej skali biznesu franczyzobiorca często decyduje się na rozpoczęcie współpracy z lokalnymi dystrybutorami, aby utrzymać tempo wzrostu. Taki poziom przychodów gwarantuje też wysoką rentowność całego biznesu.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska

 

WIZYTÓWKA SIECI HUSSE

Producent karmy oraz kosmetyków i drobnych smakołyków dla psów i kotów.

  • ponad 50 franczyzobiorców i ponad 150 dystrybutorów
  • kwota inwestycji: franczyzobiorcy – 40-50 tys. zł, dystrybutorzy – 5 tys.

Trzeba się starać / Aktywnie działający franczyzobiorca jest w stanie obsłużyć średnio 500-600 klientów.