Niemały wydatek / Inwestycja w monobrandowy salon marki premium w renomowanej galerii handlowej to wydatek ok. 1 mln zł.
Czwartek
15.09.2022
– W Polsce odzież premium sprzedaje się bardzo dobrze – mówi Tomasz Wasiucionek, dyrektor handlowy GPoland Group.
 

Czy rynek modowy miał szansę odbić się po chudych latach pandemii?

Już w drugiej połowie 2021 roku pojawiła się widoczna poprawa. Ewidentnie wzrosło zainteresowanie lifestylem, modą casualową i z segmentu premium, który wręcz wystrzelił po trudnym okresie pandemii. Obroty zaczęły wracać do poziomu z 2019 roku. Nic dziwnego, że na początku tego roku oczekiwania całej branży były bardzo wysokie. Niestety, wybuchła wojna w Ukrainie. W lutym i marcu sprzedaż była praktycznie zamrożona. I to zarówno w sieci stacjonarnej, jak i w e-commerce, który w czasie pandemii przecież kwitł. Jednak już w kwietniu/maju sytuacja zaczęła się ponownie stabilizować, co pozytywnie odbiło się na wynikach sprzedaży. Ogólnie w całym pierwszym półroczu tego roku obroty naszych sklepów znowu były porównywalne z okresem sprzed pandemii. Jeśli wziąć pod uwagę całe szerokie tło: wojnę, problemy makroekonomiczne, rosnącą cenę euro, wzrost inflacji to naprawdę są bardzo zadowalające wyniki.

Grupa GPoland ma w swoim portfolio ponad 80 brandów z sektora premium, m.in: Elisabetta Franchi, Emporio Armani, Liu Jo, Patrizia Pepe, Pinko, Twinset, Tom Tailor. Czym kierujecie się przy doborze marek?

Marki dobieramy bardzo starannie. Dołączając nowy brand do naszego portfolio dbamy o to, aby był konkurencyjny zarówno jeżeli chodzi o ofertę, stylistykę, jak i półkę cenową. Ważnym czynnikiem jest też potencjał marki do rozwoju sieci monobrandowych. Oprócz rynku polskiego, GPoland ma też wyłączność na niektóre brandy w Czechach, na Słowacji czy w Ukrainie.

Ile trzeba zainwestować w otwarcie salonu z marką premium?

Inwestycja w monobrandowy salon marki premium w renomowanej galerii handlowej to wydatek ok. 1 mln zł, przy lokalu o powierzchni 100 m2. Należy pamiętać, że marki premium wymagają odpowiedniej lokalizacji i odpowiedniego „towarzystwa” w sąsiedztwie. Z tego powodu otwieramy salony w prestiżowych galeriach handlowych. Niestety, nie we wszystkich galeriach brand mix jest odpowiedni, dlatego zaczynamy się rozglądać za lokalizacjami przy ulicach handlowych największych miast, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Oprócz salonów monobrandowych GPoland daje również możliwość otwierania salonów multibrandowych, działających pod szyldem „Made in G”, oferujących odzież kilku marek z portfolio agencji. Oferta jest tworzona tak, aby była spójna, uzupełniała się cenowo, a zarazem była dopasowana do potrzeb lokalnego rynku. Współpracę z nami mogą też nawiązać właściciele już działających salonów odzieżowych, którzy chcieliby poszerzyć asortyment o marki z naszego portfolio.

W jaki sposób wspieracie swoich franczyzobiorców?

Pomagamy w wyborze odpowiedniej lokalizacji oraz doborze marek do lokalnego rynku. Wspieramy w zaprojektowaniu salonu oraz partycypujemy w kosztach inwestycji. W zależności od marki i konceptu, możemy pokryć nawet prawie jej połowę. Pomagamy także skompletować ofertę produktową. Przy każdej kolejnej kontraktacji sezonowej nasi brand menedżerowie wspierają franczyzobiorców przy wyborze kolekcji. Analizujemy pracę każdego salonu, dane sprzedażowe i dostosowujemy wsparcie handlowe tak, aby po sezonie jak najmniej towaru pozostało w magazynie.

Czy segment premium nie jest narażony na spadki sprzedaży? W dobie szalejącej inflacji i rosnących kosztów życia Polacy coraz bardziej będą się przecież liczyć z wydatkami.

Bacznie obserwujemy zmiany zachodzące na rynku. Tym bardziej kładziemy nacisk na właściwe dopasowanie oferty, odpowiednie przygotowanie sprzedawców w trakcie szkoleń, na opiekę nad klientami w serwisie posprzedażowym. Generalnie w Polsce odzież premium sprzedaje się bardzo dobrze. W przypadku marek Pinko i Elisabetta Franchi jesteśmy drugim rynkiem w Europie pod względem sprzedaży, zaraz po rynku włoskim. Warto podkreślić, że marże sprzedażowe w segmencie premium także są bardzo interesujące. Marża początkowa to 60 proc., a średnia marża sezonowa 43 proc.

Rozmawiała Monika Wojniak-Żyłowska

 

WIZYTÓWKA GPOLAND

Agencja modowa z segmentu premium.

  • ponad 80 marek w portfolio
  • ponad 100 salonów monobrandowych
  • ponad 200 salonów multibrandów

 

 


Tomasz Wasiucionek, dyrektor handlowy GPoland Group / "Dołączając nowy brand do naszego portfolio dbamy o to, aby był konkurencyjny zarówno jeżeli chodzi o ofertę, stylistykę, jak i półkę cenową".

POPULARNE NA FORUM

Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

ja bym obstawiał dla niemowlaków to zawsze schodi a młode mamusie mają swira na punkcie wyglądu dziecka

38 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Jak założyć stronę Online z luksusową odzieżą?

Sama strona z takimi rzeczami, to koszt od3 do 10 tys, ale drugie to koszt pozycjonowania i reklamy to juz worek bez dna

4 wypowiedzi
ostatnia 19.01.2023
Kto prowadził / prowadzi salon Esotiq

Chciałabym się dowiedzieć coś więcej na temat współpracy z frmą Esotiq, Bardzo proszę o kontakt osób które prowadziły , bądź prowadzą franczyzę...

27 wypowiedzi
ostatnia 19.12.2022
Klienci patrzą na metkę

Ten człowiek to zwykły oszust. Prowadząc firmę wyłudził duże środki od wielu osób. Przegrał sprawy Sądowe, komornik siedzi mu na głowie od wielu lat. Na hipotece...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.10.2022
Sklep Z odzieżą używaną

Dzień dobry. Chodzi mi po głowie otwarcie sklepu z odzieżą używaną o powierzchni około 500 metrów kwadratowych. Czynsz wydaje się niewygórowany, około 13 tys zł...

1 wypowiedzi
ostatnia 12.12.2021
Greenpoint we franczyzie- jak to działa naprawdę?

Czy masz sklep na warunkach Greenpoint? Jak wygląda współpraca? Podobno ta marka się dobrze rozwija. Może znacie więcej szczegółów współpracy poza tymi ogólnymi,...

1 wypowiedzi
ostatnia 16.08.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

Myślę, że jest to dobry pomysł na biznes, ale trzeba się czymś wyróżnić. Nie ma sensu sprzedawać ciuchów takich, jakie są w każdym innym sklepie.

38 wypowiedzi
ostatnia 12.04.2021
Czy warto otworzyć sklep odżieżowy??

A chciałabyś sprowadzać odzież czy raczej coś swojego produkować?

38 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2021