Pieniądze na kawiarnię / Kwota inwestycji w Cofix zależy od wybranego formatu, zasadniczo to koszty na poziomie 200-350 tys. zł.
Środa
16.11.2022
– Wprowadziliśmy do oferty nowy format modułowy Flex, w którym uruchomienie kawiarni trwa zaledwie kilka dni – mówi Błażej Małoszuk, dyrektor generalny Cofix Polska.
 

Jak oceniacie Państwo ten rok pod względem poziomu sprzedaży, obrotów, rozwoju sieci?

Bardzo dobrze. Generalnie rok zamkniemy zgodnie z planem jeśli chodzi o liczbę nowych otwarć. Na koniec roku planujemy mieć 15 kawiarni w pięciu miastach – czyli o 12 nowych Cofixów więcej. Zadebiutowaliśmy też z lokalami poza Warszawą: w Białymstoku, Lublinie, jeszcze w tym roku otwieramy się w Krakowie i Katowicach. Z tego ponad połowa to lokale franczyzowe. Sprzedaż rośnie i oscyluje wokół poziomu 30-40 proc. like for like. Sukcesywnie powiększa się baza lojalnych gości. Z wielu stron płyną do nas dobre opinie na temat lokali, obsługi, produktów czy atmosfery. Cieszy nas też bardzo rozwój franczyzy, nie tylko w kontekście pozyskiwania nowych partnerów, lecz także rozwijania relacji z dotychczasowymi. A to wszystko udało się osiągnąć mimo niesprzyjających warunków biznesowych w Polsce.

A jakie są wasze plany na przyszłość?

Plany są „umiarkowanie” ambitne. W przyszłym roku chcemy otworzyć 20 kawiarni, większość z nich to lokale franczyzowe. Patrząc na liczbę projektów w toku nie powinno być to wyzwaniem, jednak ostatnie lata pokazały dość dobitnie, że sytuacja rynkowa może zmieniać się w całkowicie nieobliczalny sposób. Zachowujemy więc zdrowy dystans – bardziej liczą się jakościowe otwarcia niż ich mnogość. Dlatego też ciągle rozwijamy naszą ofertę dla partnerów – nie tylko pod kątem analizy i optymalizacji modelu biznesowego, ale także w kontekście nowych rozwiązań. Lubimy myśleć o sobie, że jesteśmy Uberem na rynku kawiarnianym – mocno rozwijamy się technologicznie, inwestując we własne systemy czy aplikacje. W październiku na Targach Franczyza pokazaliśmy nasz innowacyjny format – Cofix Flex, kawiarnię modułową, której uruchomienie zajmuje de facto kilka dni. Wystarczy dobra lokalizacja, nawet taka bez dostępu do bieżącej wody. Poszczególne elementy składamy z sobą elastycznie, jak klocki Lego – w zależności od dostępnej powierzchni i potrzeb. Wszystkie systemy są odpowiednio zaprojektowane i wyposażone w specjalne czujniki, dzięki którym na bieżąco informują, co się dzieje w lokalu – od tematów operacyjnych przez rozliczenia finansowe. Także model rozliczeniowy dla franczyzobiorcy w przypadku Flexa będzie inny niż przy tradycyjnym lokalu. Natomiast na poziomie globalnym – bo Cofix jest międzynarodową siecią – rozwijamy kolejne formaty i testowe koncepty, które świetnie uzupełnią nasze dotychczasowe portfolio, np. premium, vegan czy streetfood.

Kto może zostać waszym franczyzobiorcą?

Szukamy niezmiennie osób przedsiębiorczych, które czują rynek i chcą się na nim rozwijać. Nie wymagamy dużego doświadczenia, prowadzimy partnerów krok po kroku, od wspólnego zbudowania modelu biznesowego, przez szukanie lokalizacji, przygotowywanie projektów architektonicznych, budowę/wykończenie lokalu, po rekrutację, szkolenie zespołu i otwarcie. Zapewniamy stałe wsparcie marketingowe i operacyjne. Kwota inwestycji zależy od wybranego formatu, zasadniczo mówimy o kosztach na poziomie 200-350 tys. zł. Przez pierwsze miesiące po otwarciu elastycznie podchodzimy do opłat, uzależniamy je od wyniku, nie obarczamy partnerów dodatkowo opłatami, tak by mogli w pełni skoncentrować się na biznesie. Gdy osiągną stabilny poziom wzrostu, pojawia się tzw. royalty fee i marketing fee, które razem dają 8 proc..

Na jakie średnie przychody mogą liczyć franczyzobiorcy?

To bardzo zależy od wybranego formatu, wielkości lokalu czy lokalizacji. Nie lubimy uśrednień, bo każdy przypadek jest nieco inny. Np. mamy w sieci lokal 30-metrowy nastawiony na wynos, ale i 300-metrowy. Jeżeli ktoś myśli o standardowej kawiarni, powiedzmy 70 m2, w dobrym punkcie miasta, może liczyć na przychody na poziomie 90-95 tys. zł. Konkretne kwoty pokazujemy jednak dopiero w modelu zbudowanym pod dany lokal i okolicę.

 

WIZYTÓWKA COFIX

Międzynarodowa sieć kawiarni.

  • kwota inwestycji: 200-350 tys.
  • opłaty miesięczne: 8 proc. od obrotu

 


Błażej Małoszuk, dyrektor generalny Cofix Polska / "W przyszłym roku chcemy otworzyć 20 kawiarni, większość z nich to lokale franczyzowe".

POPULARNE NA FORUM

Kawiarnie Cafe Nescafe

Nie chciałabym tej franczyzy

6 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2023
McDonalds opinie o franczyzie

Ja bym pomyślała o tej franczyzie

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2023
Doświadczenia z Bafra Kebab

Witam wszystkich, zastanawiam się nad otwarciem punktu Bafry Kebab. Czytając komentarze w internecie mam mieszane odczucia. Czy ktoś się tym interesował? Otworzył? Jakie...

1 wypowiedzi
ostatnia 25.04.2023
Własny, mobilny punkt gastronomiczny lody, gofry, granita - sprzedaż

Dzień dobry, Noszę się z zamiarem sprzedaży przyczepy (cesja leasingu) po franczyzie znanej jako Lodolandia. Jeśli jest ktoś zainteresowany to zachęcam do...

1 wypowiedzi
ostatnia 06.03.2023
Sushi we franczyzie - przegląd sprawdzonych pomysłów na bines

Pytanie do Redakcji: Dlaczego na pasku reklamowym pojawiają się reklamy franczyzodawców którzy działają na granicy prawa, zawierają w umowach klauzule abuzywne, są...

1 wypowiedzi
ostatnia 02.02.2023
Ile kosztuje McDonald's?

Ciekawe że budujesz restauracje za własne pieniądze ale zostaję własnością centrali

1 wypowiedzi
ostatnia 24.12.2022
Dolci Sapori - Mniami

Jeżeli jesteś również poszkodowaną osobą przez tą firmę proszę o kontakt, do pozwu zbiorowego przeciwko tej firmie.

2 wypowiedzi
ostatnia 27.11.2022
Dolci Sapori - Mniami

OSTRZEGAM WSZYSTKICH PRZED TĄ FIRMĄ !!!! Jako były franczyzobiorca mogę potwierdzić, że firma nie jest w żaden sposób wiarygodna, rzetelna ani godna zaufania....

2 wypowiedzi
ostatnia 27.11.2022