Sieć rośnie / Żabka liczy już ponad 9,6 tys. sklepów.
Sobota
01.07.2023
Sklepy pod szyldem Żabka prowadzi już ponad 240 obcokrajowców. Jedną z nich jest Saiko Yelyzaveta.
 

Wśród franczyzobiorców Żabki są m.in. osoby pochodzące z Włoch, Czech, Białorusi, Kazachstanu czy Armenii. Największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele Ukrainy. Jedną z nich jest Saiko Yelyzaveta, która mieszka w Polsce od 2019 roku.

Franczyzobiorczyni od samego początku pobytu w Polsce związana jest z siecią Żabka. Najpierw pracowała jako sprzedawczyni, aż w końcu zdecydowała się na franczyzę i od października 2022 roku prowadzi własny sklep w Warszawie. W Ukrainie studiowała zarządzanie organizacją i towaroznawstwo w handlu. Dziewięć miesięcy przed przyjazdem do Polski zapisała się na kurs języka polskiego, którego uczyła się od podstaw.

– Nie miałam wcześniej styczności z polskim. W Ukrainie uczęszczałam na klasyczny kurs językowy, gdzie uczyłam się w trybie szkolnym gramatyki, pisowni i słownictwa. Najlepszą szkołą była jednak praca w sklepie już w Warszawie. Dzięki obsłudze klientów, rozmowom z nimi szybko opanowałam język w stopniu komunikatywnym – przyznaje Saiko Yelyzaveta.

Warunki do spełnienia

Kandydatów spoza Polski obowiązują wymóg certyfikacji językowej i zaliczenia testu znajomości języka polskiego. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Ci, którzy chcą poprowadzić biznes pod szyldem Żabki, musza znać język polski na poziom co najmniej B2. Jeśli wynik wypadnie poniżej, mają prawo przystąpić do testu ponownie, w późniejszym terminie. Kolejnym aspektem jest posiadanie poręczycieli. Wszyscy kandydaci z i spoza UE przebywający w Polsce minimum dwa lata powinni posiadać dla weksla jednego poręczyciela lub potrzebny jest weksel i kaucja w wysokości 20 tys. zł. W przypadku potencjalnych franczyzobiorców przebywających w Polsce krócej niż dwa lata wymagany jest weksel, poręczyciel i kaucja w wysokości 25 tys. zł lub dwóch poręczycieli z polskim obywatelstwem dla weksla. Niezbędne jest także okazanie dokumentów potwierdzających legalny pobyt na terenie Polski przez ostatnie dwa lata (paszport z wizą i/lub Karta Pobytu). Jednocześnie osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa i pochodzą z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, muszą okazać dokument w postaci np. zezwolenia na pobyt stały czy zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE. Saiko Yelyzaveta skorzystała ze zmiany przepisów w polskim prawie w 2020 roku i zgłosiła się po numer PESEL, który zaświadcza o jej pełnoprawnym pobycie na terenie Polski i daje możliwość korzystania z przywilejów (w zakresie prowadzenia własnego biznesu) na równi z Polakami.

Wsparcie równe dla wszystkich

Saiko Yelyzaveta na franczyzobiorczynię zarekomendował jej były pracodawca, który sam prowadzi sklep Żabka, w którym zatrudniona była jako sprzedawczyni. Sieć zaoferowała jej, jak i wszystkim nowym kandydatom, lokalizację dopasowaną do wytycznych przedstawionych przez kandydatów podczas rozmów wstępnych i mającą potencjał do rozwoju.

– Istotna jest informacja na temat wielkości sklepu i lokalizacji, w jakiej ma funkcjonować – na osiedlu czy w centrum miasta? Na tej podstawie kandydat otrzymuje konkretnę propozycję. Ja wybrałam sklep w Warszawie, w dzielnicy Bielany, która jest dobrze skomunikowana z centrum miasta – mówi Saiko Yelyzaveta.

Sieć zadbała o adaptację i remont lokalu. Do zadań franczyzobiorczyni należało znalezienie pracowników.

– Musiałam poszukać osób do pracy, co nie jest łatwym zadaniem, szczególnie na początku działalności, gdy dopiero wdrażamy się w biznes. Mi pomogli znajomi. Teraz zatrudniam cztery osoby, co jest optymalne, biorąc pod uwagę poziom sprzedaży, natężenie ruchu klientów w sklepie i częstotliwość zatowarowania – wyjaśnia Saiko Yelyzaveta.

Osoby pochodzące z Ukrainy stanowią największą liczbę kandydatów na franczyzobiorców, dlatego umowa franczyzowa oraz dokument „Zasady rozliczeń finansowych” tłumaczone są na język ukraiński. Na życzenie kandydata wywodzącego się z innego niż Ukraina kraju możliwe jest również przygotowanie dokumentów w innych językach. Podobnie jak kandydaci z polskim dowodem osobistym, obcokrajowcy potrzebują także wnieść niewysoki wkład własny wynoszący ok. 5 tys. zł. Ponadto każda osoba, chcąca rozpocząć współpracę z siecią franczyzową Żabka, musi przejść proces rekrutacji, którego element stanowią szkolenia w sklepie trenerskim. Dodatkowym wymogiem jest rejestracja w CEIDG własnej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Saiko Yelyzaveta, jak wszyscy franczyzobiorcy, otrzymała od sieci wsparcie w postaci: dostępu do bezpłatnych szkoleń, pełnego zaplecza logistycznego, ubezpieczenia „Polisy na biznes” czy pomocy serwisowej. Korzysta również z szeregu nowoczesnych narzędzi pomagających jej zarządzać sklepem i personelem, w tym aplikacji Cyberstore.

 

WIZYTÓWKA ŻABKI

Sieć sklepów convenience.

  • ponad 9,6 tys. sklepów
  • wkład własny 5 tys.

Saiko Yelyzaveta, franczyzobiorczyni Żabki: / "Wybrałam sklep w Warszawie, w dzielnicy Bielany, która jest dobrze skomunikowana z centrum miasta."
doradca we franczyzie

POPULARNE NA FORUM

sklepy spożywcze

Pozycjonowanie lokalne to kluczowa strategia dla firm pragnących zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności. Proces ten skupia się na optymalizacji...

7 wypowiedzi
ostatnia 25.03.2024
Franczyzodawca otwarty na osoby z niepełnosprawnościami

Jestem osobą niepełnosprawną ostatnio umiarkowanym czy jest szansa żebym mogła wejść we franczyznę i jako osoba niepełnosprawna

1 wypowiedzi
ostatnia 24.03.2024
Franczyza Odido w nowym wydaniu: Odido Elevator

Witam, Czy ktoś może zdecydował się na współpracę z zOdido w ramach Odido Elevator i może podzielić się doświadczeniami? Chodzi o twardszą franczyzę / wyposażenie...

1 wypowiedzi
ostatnia 30.09.2023
Nagrodzeni franczyzobiorcy

Należałoby zostawić sobie te nagrodę na spłatę powstających lawinowo długów franczyzobiorców, którzy przez kanibalizacje lokalizacji padają po kilku miesiącach....

1 wypowiedzi
ostatnia 03.02.2023
sklepy spożywcze

Polecam Franczyzę sklepów Cortez szybko rozwijająca się marka.

7 wypowiedzi
ostatnia 29.03.2022
Jubileuszowy sklep

Pani Julito proszę uciekać z sieci póki jeszcze dług nie urósł do niebotycznych rozmiarów

1 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Nowe warunki współpracy dla franczyzobiorców

Widzę ,że przestępczość zorganizowana od nowego roku w natarciu na Franchising.pl:)

1 wypowiedzi
ostatnia 27.01.2022
Franczyza, która daje niezależność

No no i tutaj polecę jutrzejszy program Anity Gargas. Redakcjo opamiętajcie się i przestańcie promować reklama i tekstami natywnymi przestępczość zorganizowana....

1 wypowiedzi
ostatnia 26.01.2022