Serwis komputerowy we franczyzie

Do naprawy / Serwisy Laptopos naprawiają laptopy, komputery stacjonarne, także telefony.
Piątek
21.06.2024
Czy warto otworzyć serwis komputerowy we franczyzie? I czy to w ogóle może być dochodowy biznes?
 

Andrzej Bandyk od ponad 20 lat prowadzi działalność związaną z serwisowaniem i naprawą komputerów.

– Miałem też kiedyś sklep komputerowy. Niestety, markety spowodowały, że przestał się opłacać – nie ukrywa Andrzej Bandyk. – Natomiast serwis nadal radzi sobie bardzo dobrze. Ludzie naprawiają komputery i myślę, że wciąż będą to robić. Raz jest więcej zleceń, raz mniej, ale zawsze biznes się spina.

Komputer do naprawy

Franczyzodawca Laptopos ocenia, że w Polsce bardzo dobrze rozbudowany jest rynek wtórny w tej branży – jest dostęp do części, zamienników.

– A zamienniki są dobrej jakości i jest ich coraz więcej. Dzięki temu naprawa ma ekonomiczny sens – wyjaśnia Andrzej Bandyk.

Komputery naprawiają i młodsi i starci.

– Niektórzy młodzi próbują najpierw sami w nich grzebać, a jak się nie udaje, to dopiero przychodzą do nas. Niestety sprzęt bywa wtedy jeszcze bardziej uszkodzony – dodaje franczyzodawca Laptopos.

Oprócz laptopów serwisy naprawiają też komputery stacjonarne. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu sprzętów tygodniowo w jednym punkcie. Laptopos ma obecnie dwa punkty własne i dwa partnerskie. Podstawowe naprawy można zrobić w każdym, ale też każdy specjalizuje się w jakimś zakresie.

– Np. nasz partnerski serwis w Kielcach wyspecjalizował się w naprawie płyt głównych- dodaje Andrzej Bandyk. – Choć drobne naprawy z każdego zakresu można oczywiście zrobić w każdym punkcie.

Część serwisów naprawia też telefony komórkowe, co – jak mówi franczyzodawca – jest bardzo dochodowe.

Inwestycja w biznes

Teraz Laptopos chce rozwinąć sieć franczyzową. Jest to propozycja dla już działających serwisów lub dla osób, które taki serwis chcą otworzyć.

– Powinny mieć już na starcie podstawową wiedzę informatyczną, ale też chęć poszerzania tej wiedzy – podkreśla Andrzej Bandyk.

Na punkt serwisowy nie potrzeba dużego lokalu, wystarczy 30-40 mkw. To wystarczająca powierzchnia, aby mogło pracować dwóch serwisantów. Lokal powinien mieć dostęp do parkingu, i to jak najbliżej wejścia.

Na starcie trzeba dysponować budżetem w wysokości min. 50 tys. zł. Pieniądze są potrzebne na wyposażenie, umeblowanie, towar – czyli części zamienne i akcesoria: zasilacze, dyski, pamięci, myszki itd.

– Sprzedaż akcesoriów podnosi rentowność biznesu, bo z samego serwisowania na początku trudno się utrzymać – nie ukrywa Andrzej Bandyk.

Na zakup sprzętu do napraw trzeba przeznaczyć 10-20 tys. zł. W punkcie powinien też zostać zamontowany monitoring.

– Także po to, aby zarejestrować przebieg napraw, w razie ewentualnych reklamacji – wyjaśnia franczyzodawca Laptopos.

Warunki współpracy

Franczyzodawca Laptopos deklaruje, że wspiera franczyzobiorców od samego początku. Pomaga w wyborze lokalu, doborze korzystnej formy działalności gospodarczej, organizuje szkolenia, zapewnia bieżącą pomoc np. w zakresie trudnych napraw. Zajmuje się też reklamą, przez pierwsze 3 do 6 miesięcy współpracy franczyzowej. Na to zresztą przeznaczana jest jednorazowa opłata wstępna, która wynosi 5 tys. zł.

– Franczyzobiorcy korzystają też z faktu, że są częścią grupy zakupowej. Dzięki temu mają atrakcyjniejsze ceny na części zamienne – zachęca Andrzej Bandyk.

Miesięczna opłata na rzecz centrali liczona jest w procentach od przychodu. Jak mówi franczyzodawca, pierwsze odczuwalne zyski przychodzą po pół roku do roku od rozpoczęcia działalności.

Strategia rozwojowa Laptopos zakłada rozwój sieci w miastach od 50 tys. mieszkańców.

– Kiedy zaczynaliśmy, w Polkowicach, gdzie mamy swój punkt własny, były cztery serwisy komputerowe. Z czasem wszyscy poza nami się zamknęli. A teraz ludzie znów chcą otwierać takie usługi, bo rośnie na nie popyt – zauważa Andrzej Bandyk.

 

WIZYTÓWKA LAPTOPOS

Sieć serwisów komputerowych. Chce rozwijać się w miastach liczących od 50 tys. mieszkańców. Kieruje ofertę franczyzową do już istniejących serwisów, które chcą dołączyć do sieci oraz do osób, które chcą dopiero otworzyć taki punkt usługowy.

  • 2 serwisy własne, 2 partnerskie
  • minimalna inwestycja 50 tys.
  • opłata wstępna 5 tys.

Średnie i większe rynki / Strategia Laptopos zakłada rozwój sieci w miastach od 50 tys. mieszkańców.

POPULARNE NA FORUM

Punkt przesyłek kurierskich

Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...

74 wypowiedzi
ostatnia 22.09.2023
Broker Kurierski

Do Koszałka Można coś więcej o ship center

6 wypowiedzi
ostatnia 21.11.2022
Interes pompowany helem

Warto zajrzeć do KRS i posprawdzać z jakimi spółkami jest ten Pan powiązany - KPCG SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ...

3 wypowiedzi
ostatnia 29.04.2022
Myjnia samochodowa z dojazdem do klienta?

Znajomi z Myjnia samochodowa Warszawa przyjeżdżają do mnie za małą dopłatą. Myślę, że jeśli zapytasz to i przyjadą do cb

73 wypowiedzi
ostatnia 30.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

Ja tam jestem w miare zadowolona z franczyzy Pakersów. Są szkolenia, materiały marketingowe. Na początku jak jeszcze tego potrzebowałam zawsze mogłam zadzwonić na...

74 wypowiedzi
ostatnia 09.03.2022
Punkt przesyłek kurierskich

To ja dodam coś od siebie. Nigdy się nie dorobicie i nie zarobicie otwierając taki biznes z pośrednikiem.

74 wypowiedzi
ostatnia 04.01.2022
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021
Punkt przesyłek kurierskich

O kurczę, dobrze, że mówicie jak jest. Ja w sumie też się zastanawiałam, ale finalnie wybrałam Pakersów i wszystko śmiga jak narazie. Udało mi się szybko to...

74 wypowiedzi
ostatnia 13.12.2021