Kup sobie bank na licencji

Przedstawiamy rynek placówek bankowych oraz punktów kasowych i kredytowych działających na licencji. Odkrywamy tajemnice prywatnego życia polskich menedżerów i opisujemy, jak nasi rodzimi biznesmeni spędzają swój wolny czas. Jerzy Bralczyk, językoznawca i specjalista w zakresie mediów i reklamy, opowiada o języku biznesu i biznesmenów. Specjaliści z rynków finansowych obliczają wysokość kredytu hipotecznego dla przedsiębiorców o różnej wiarygodności finansowej.
 

W marcowym numerze 3/2007 (25)

Temat numeru

Kup sobie bank na licencji
Polacy polubili banki. Coraz częściej zaciągają kredyty i otwierają rachunki. Bankowcy robią wszystko, by klienci wybierali oddziały ich firmy. Coraz więcej biznesmenów decyduje się na prowadzenie biznesu na licencji.

W przeglądzie licencji na biznes w branży finansowej opisujemy sieć: PKO BP, Dominet, Polbank EFG, ING Bank Śląski, Multibank, GE Money, minibank (BZ WBK), BPH oraz Okienka Kasowe, Unilink, Expander, Monetia i PAF Operator Pocztowy.

Raport specjalny

Biznesmeni nurkują przed telewizorem
Podobno nurkują, podglądają ptaki i kolekcjonują starodruki. To wyidealizowany obraz polskiego biznesmena. Wielu z nich, gdy wreszcie ma chwilę wolnego czasu, po prostu pada przed telewizorem. Polscy biznesmeni mają wiele zainteresowań, ale nie zawsze mają na nie czas.

Moim zdaniem

Doktryna jakości
- Mało kto dziś pamięta, że na początku lat 50-tych wszystko co japońskie uznawane było za tandetę. Japończycy nie śmieli marzyć o wejściu na rynki amerykańskie i europejskie. Co zatem tak radykalnie zamieniło Japonię z kraju trzeciego świata w kraj, którego przemysł szanują dziś największe potęgi gospodarcze? – pisze Andrzej Blikle, prezes firmy cukierniczej A. Blikle.

Dojrzały rynek franczyzy
- Firma PROFIT system już po raz piąty przygotowała raport o franchisingu i systemach agencyjnych w Polsce. Na koniec 2006 roku 19,3 tys. sklepów i punktów usługowych działało w ramach 309 systemów franczyzowych, a 11,2 placówek agencyjnych było zrzeszonych w sieciach – pisze Michał Wiśniewski, dyrektor ds. franczyzy w PROFIT system.

Fakty trendy

Vistula&Wólczanka, dwie siostry za pan brat
Dwie polskie firmy odzieżowe z tradycjami połączyły w ubiegłym roku swoje siły. Teraz rozbudowują sieć sprzedaży i powiększają grono odbiorców.

Koniunktura złapana za gardło
Firma BRW Wnętrza z Grupy Black Red White – korzystając z koniunktury budowlanej – przygotowała atrakcyjne warunki dla franczyzobiorców. I buduje sieć razem z nimi.

Sezon na Cropp Town
W trakcie najbliższego sezonu letniego firma Cropp Town planuje otwarcia kolejnych sklepów franczyzowych. W miejscowościach o dużym natężeniu ruchu turystycznego powstaną punkty sezonowe.

Tatuum, i tam, i tu
Łódzka firma Kan, właściciel marki odzieżowej Tatuum, zamierza w tym roku otworzyć w Polsce 6 nowych sklepów. Spółka ma również ambitne plany rozwoju za granicą. Nowe sklepy mają powstać w Rosji, Ukrainie, Niemczech i w Czechach.

Stacje nie tylko z paliwem
BP Polska, która ma obecnie 322 stacje benzynowe w całym kraju planuje w tym roku powiększyć sieć sprzedaży.

Witalność bez recepty
ProFitnass, dystrybutor preparatów dla dbających o kondycję i zdrowie zamierza podbić polski rynek. Firma rozwija sieć Vitaland i poszukuje franczyzobiorców.

Mix Electronics zbiera punkty
Spółka Mix Electronics walczy o udziały w rynku telekomunikacji. Otwiera nowe placówki, by umocnić w ten sposób swoją pozycję.

Ponadto informacje o firmach: Starbucks Coffee, AmRest, Cropp Town, Vision Express, Telepizza, Próchnik i Direct English.

Własny Biznes

Kaska czyli kapustka
Adam Michnik nie mówi językiem Starszych Panów – o języku biznesu i biznesmenów mówi profesor Jerzy Bralczyk.

Katalog franczyz i systemów partnerskich

190 pomysłów na biznes
Franchising, partnerstwo lub agencja to sposób na własny biznes. A własny biznes to najlepsza droga do satysfakcjonujących zarobków.

Moja firma

Prasa wybiera salony
e-gazety przegrywają z tradycyjną prasą papierową. Dlatego inwestycja w kiosk jest ciągle opłacalna. O powodzeniu decyduje lokalizacja.

Energobiohandlarze?
Pomagają czy bardziej szkodzą? Biznes medycyny niekonwencjonalnej to potężna, ale nie podlegająca kontroli gałąź rynku. Wystarczy przejrzeć internet, w którym aż gęsto od ofert znachorów, kręgarzy, bioenergoterapeutów. Aby zostać jednym z nich, nie potrzebne jest nawet wykształcenie medyczne, wystarczy żyłka do interesów i dobry marketing. A zarobić można sporo.

Spowiedź agenta nieruchomości
Klienta w znanej agencji nieruchomości najczęściej obsługuje agent, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Na zewnątrz jest nie do odróżnienia od pracownika etatowego: ma wizytówkę agencji, ale rozlicza się jako niezależny przedsiębiorca. – mówi nasz informator, pracownik jednej z większych na rynku agencji nieruchomości.

Szusem po zyski
Na narciarzach można zarobić nawet, gdy skończy się zima. A gdy zimy będą tak ciepłe jak tegoroczna, zarobią tylko właściciele prywatnych stoków narciarskich pokrytych sztuczną nawierzchnią.

Umyj sobie sam
Otwierając automyjnię trzeba uzbroić się w cierpliwość. Uzyskanie wszystkich niezbędnych pozwoleń może potrwać nawet rok.

Duża szkoła w małym mieście
Jak prowadzić szkołę franczyzową w małym mieście – zapytaliśmy Marcina Tobysa, który wspólnie z żoną Anetą prowadzi w Mosinie koło Poznania szkołę Leader School.

Marketing to jest to
Gdyby posmakować obiektywnie, ani smak, ani kolor nie zachęcają do wypicia Coca-Coli.

Kanapka w portfelu
Kanapka z szynką może zaspokoić także głód finansowy. Musimy tylko założyć firmę sprzedającą sandwicze.

Dobre rady

Sąd coraz mniej powszechny
W umowach franczyzowych coraz częściej spotykane są specjalne klauzule, które zobowiązują strony do poddawania sporów pod rozstrzygnięcie sądów polubownych, a wyłączają właściwość sądów powszechnych.

Muzyka wyciąga z portfela
W nowoczesnym biznesie muzyka jest niezbędnym i skutecznym narzędziem handlowania. Marketingowcy uważają wręcz, że dzięki płynącym z głośników dźwiękom sklep czy restauracja mogą sprzedać znacznie więcej.

Wzrośnie spadnie

Domy (za)pożyczone
Ceny mieszkań w styczniu 2007 znowu wzrosły, ale średni wzrost nie przekroczył 5 proc. Na rynku wtórnym miesiące zimowe są zazwyczaj okresem uspokojenia i mniejszej aktywności kupujących. Bankowcy jednak informują o ciągle rosnącym zainteresowaniu kredytami hipotecznymi. Kredyty są coraz chętniej udzielane na coraz dłuższe okresy.

Urządzamy mieszkanie na sprzedaż
Kupując mieszkanie otrzymujemy go w standardzie deweloperskim, czyli w biało-betonowym dessu. Jeśli mieszkanie przeznaczyliśmy pod wynajem , musimy wycenić jego urządzenie celując w status klienta, który będzie u nas mieszkać. Urządzenie i wyposażenie mieszkania można też rozważyć przed sprzedażą. Nowocześnie urządzone mieszkanie może przyspieszyć jego sprzedaż i zwrócić z nawiązką poniesione na remont koszty.

Niektóre rady prowadza do piekła
Od kilku miesięcy specjaliści Expandera w rozsyłanym mailingu przestrzegają przed bąblem spekulacyjnym na giełdzie. Analitycy od listopada przewidują co najmniej 20 proc. korektę na rynku. Tymczasem symbolem ostatnich miesięcy są rekordy i po raz pierwszy w historii – 1000 zł za akcję – wybrańcem jest walor banku BPH.

Zakładamy rachunek maklerski
Giełda daje nieograniczone możliwości inwestowania. Ale najpierw trzeba założyć rachunek maklerski, najwygodniej w internecie.

Miesięcznik Własny Biznes FRANCHISING możesz zamówić przez internet w księgarni (pojedyncze egzemplarze, prenumerata, numery archiwalne). Magazyn jest dostępny także w sprzedaży detalicznej w sieci salonów prasowych EMPiK, Inmedio / Relay, Kolporter, Ruch oraz FranPress.


Zasady i warunki zakupów

Prenumerata roczna - 12 numerów w promocyjnej cenie

Prenumerata obejmuje 12 kolejnych numerów miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" i jest sprzedawana w promocyjnej cenie 59 zł. Zamawiający wybiera wydanie, od którego rozpocznie się okres prenumeraty. W pierwszej przesyłce wysyłamy miesięczniki, które ukazały się dotychczas. Kolejne numery będą nadawane w pierwszym dniu sprzedaży bezpośrednio z drukarni.

Koszt dostawy

Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna, dotyczy to wszystkich produktów dostępnych na Franchising.pl. Koszt dostawy poza Polskę:

  • Europa (w tym Rosja, Turcja i Izrael) - 25 zł (w przypadku prenumeraty 300 zł);
  • Ameryka Północna i Afryka - 30 zł (w przypadku prenumeraty 360 zł);
  • Ameryka Południowa i Azja - 36 zł (w przypadku prenumeraty 432 zł);
  • Australia i Oceania - 50 zł (w przypadku prenumeraty 600 zł).

Warunki dostawy

Zamówienia wysyłamy w ciągu 2 dni roboczych po potwierdzeniu otrzymania zapłaty lub potwierdzeniu zamówienia pobraniowego. Zamówienia wysyłamy za pośrednictwem Poczty Polskiej. Czas dostawy zamówienia na terenie Polski to zazwyczaj od 1 do 5 dni roboczych. Czas dostawy kurierem Inpost to zazwyczaj 1-2 dni robocze. Przesyłki zagraniczne nadajemy wyłącznie Pocztą Polską. Czas dostawy zamówienia za granicę to zazwyczaj od 7 do 14 dni roboczych. 

Formy płatności

Lista dostępnych form płatności:

  • BLIK
  • Google Pay, Apple Pay, Masterpass,
  • karta: Visa, Mastercard, Maestro: (debetowa lub kredytowa),
  • bankowość internetowa: Alior Bank, Bank Nowy, BNP Paribas, BOŚ, Banki Spółdzielcze, CitiHandlowy, Crédit Agricole, Getin, ING, iPKO, Inteligo, mBank, Millennium, Nest Bank, Pekao, Plus Bank, Santander,
  • tradycyjny przelew bankowy: (potwierdzenie wpłaty otrzymujemy wraz z wyciągiem bankowym za dzień poprzedni),
  • pobranie: zapłata kurierowi Inpost przy odbiorze za dopłatą 9,50 zł.

Płatności BLIK i przez system bankowości internetowej realizowane są przez PayU S.A.

Proforma

Jeżeli potrzebują Państwo proformy do dokonania płatności przelewem prosimy o zamieszczenie informacji w uwagach podczas składania zamówienia. Proformę prześlemy na wskazany adres mailowy.

Zwroty i reklamacje

Prasa nie podlega zwrotom, w przypadku pozostałych artykułów nabywca może je zwrócić 14 dni od otrzymania przesyłki. Prosimy o odesłanie zwracanych artykułów na adres firmy podany poniżej. Pytania i reklamacje prosimy kierować na adres zakupy@franchising.pl lub telefonicznie na numer +48 22 560 80 22.

Dane firmy

PROFIT system Sp. z o.o.
ul. Brązownicza 16
01-929 Warszawa
NIP 5222550821, REGON 016299073, KRS:183748