Tomasz Koczara, kierownik ds. sprzedaży sieci franczyzowej CroppTown
Poniedziałek
29.12.2008
- W handlu odzieżą sezon trwa przez cały rok – mówi Tomasz Koczara, kierownik ds. sprzedaży sieci franczyzowej CroppTown.
 

Od czego zależy sukces sklepu odzieżowego?
Przede wszystkim od lokalizacji i towaru. To są dwa najważniejsze czynniki. Dobra lokalizacja to taka, która mieści się w najpopularniejszym sprzedażowo miejscu w danym mieście. Otwieramy sklepy CroppTown przede wszystkim w wiodących handlowo miejscach. Unikamy inwestowania w nowy punkt, gdy wiemy, że nie jest to najlepsza lokalizacja w miejscowości. Zachowujemy wówczas wstrzemięźliwość i czekamy, aż taki lokal się znajdzie.

Ile trzeba zainwestować, aby otworzyć sklep odzieżowy?
Kwota jaką przedsiębiorca będzie musiał zainwestować w przygotowanie sklepu odzieżowego uzależniona jest m.in. od stanu wynajętego lokalu. W przypadku sieci CroppTown wynosi średnio 2 tys. zł na m2. W kwotę tę wliczony jest remont lokalu, adaptacja sklepu oraz wyposażenie.

Skąd przedsiębiorca ma wiedzieć, jaka odzież będzie się najlepiej sprzedawać w jego sklepie?
Przedsiębiorca jeszcze przed otwarciem sklepu musi wiedzieć, jakie ubranie chce w nim sprzedawać. Czy będzie dobierał towar według własnego gustu, czy przyłączy się do sieci franczyzowej, która zajmie się wymyślaniem kolekcji. Do takiej decyzji należy podejść czysto biznesowo, bo nie zawsze ubrania, które podobają się nam, będą dobrze sprzedawały się w posiadanej lokalizacji. Trzeba zorientować się, kto mieszka bądź bywa w okolicy naszego sklepu - czy jest to młodzież, czy też osoby starsze. To właśnie pod nich trzeba stworzyć ofertę.

rozmawiała smoli