Partnerstwo jak w banku
W 2011 roku Alior Bank otworzył 150 punktów agencyjnych. Na tle całego rynku franczyzy bankowej taki wynik oznacza spory sukces, bo liczba placówek partnerskich w branży zmniejszyła się o ok. 400.
- Kluczem do sukcesu rozbudowy naszej sieci było stworzenie dogodnych warunków do rozwoju własnego biznesu pod marką Alior Banku, a także zapobieganie wewnętrznej konkurencji pomiędzy poszczególnymi partnerami. Zgodnie z zasadą rejonizacji bank nie otwiera własnych punktów ani nie udziela licencji kolejnym franczyzobiorcom w miastach poniżej 30 tys. mieszkańców, w których już działają partnerzy. Dodatkowo oferujemy naszym agentom cały szereg programów ułatwiających komunikację z centralą i innymi partnerami - mówi Marcin Tauber, dyrektor ds. rozwoju sieci Alior Bank.
Z myślą o wewnętrznym dialogu w sieci Alior Bank powołał Radę Partnerów, która ma stanowić forum rozmów między biorcami a dawcą licencji. W jej skład wchodzi ośmiu agentów wybieranych w drodze głosowania spośród wszystkich franczyzobiorców banku. Ich kadencja trwa rok. Dwa razy na kwartał członkowie rady spotykają się z przedstawicielami centrali, by przedstawić im swoje uwagi i wnioski dotyczące dotychczasowej działalności. Jak podkreśla Marcin Tauber dzięki radzie udało się już wprowadzić udogodnienia dla partnerów.
- Dotychczas wymagaliśmy od franczyzobiorców przedstawiania dwa razy w roku zaświadczeń o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i podatków. Na wniosek Rady Partnerów oraz mając na uwadze wygodę przedsiębiorców, zgodziliśmy się na przedstawianie takich zaświadczeń tylko raz w roku – mówi Tauber.
Zdarzały się jednak i takie prośby, do których centrala nie chciała się przychylić. Przykładem jest wniosek o możliwość oklejenia prywatnych samochodów franczyzobiorców oznakowaniem Alior Banku. Bank nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej standaryzacji wszystkich aut, dlatego ta koncepcja została odrzucona.
Przystępujący do sieci Alior Banku przedsiębiorcy już po podpisaniu umowy mają możliwość odbycia praktyki w istniejącej placówce. Nie wszyscy jednak decydują się na ten staż.
- Często ograniczają ich obowiązki związane z rozpoczęciem działalności, m.in. przygotowanie lokalu czy rekrutacja pracowników – mówi Marcin Tauber. - Oprócz praktyk, oferujemy partnerom również pomoc zespołu coachingowego. Nawet jeśli ktoś nie znajdzie czasu na odbycie praktyk, może liczyć na wsparcie osób z centrali, które pomogą właścicielowi placówki przyjąć pierwszych klientów.
Obecnie pod marką Alior Banku działa 260 placówek partnerskich, a w ciągu najbliższych dwóch miesięcy ich liczba zwiększy się do 320. Wielu agentów już podpisało umowy i właśnie przygotowuje się do rozpoczęcia działalności.
(gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Zainspiruj się sukcesami i poznaj sprawdzone pomysły na biznes! Grudniowy numer „Własny Biznes FRANCHISING” pełen praktycznych porad i historii przedsiębiorców już w sprzedaży!
To, że poszedłeś pracować na etat, nie oznacza, że całe życie tak musi być. Kup listopadowy numer "Własny Biznes FRANCHISING", odważ się i zmień swoje życie zawodowe.
To już ostatnia okazja w tym roku, aby spotkać się z setką franczyzodawców pod jednym dachem! Przyjdź jeszcze dziś na Targi Franczyza do Pałacu Kultury i Nauki!
24-26 października w Pałacu Kultury i Nauki możesz poznać 100 sprawdzonych pomysłów na biznes we franczyzie. Przeczytaj relację z targów i przyjdź wybrać franczyzę dla siebie!
Franczyza Alior Banku liczy już 15 lat. Marta Radziwiłko, jedna z pierwszych franczyzobiorczyń marki, mówi, że nigdy się nie zawiodła i ciągle się rozwija.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Fabryka Pizzy zamieniła się we włoską restaurację, która serwuje różnorodne dania. Czy ten ruch się opłacał?
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Franczyza Credit Agricole/Alior Bank
Witam, czy ktoś ma doświadczenie z bankiem Credit Agricole i mógłby doradzić w jakim stopniu ta współpraca jest rentowna.
Velobank
Witam, czy ktoś prowadzi lub ma zamiar zacząć z velobankiem?
Pekao SA - czy to dobry pomysł na biznes
Warto interesować się tematem czy lepiej wybrać inny bank ?
PEKAO PARTNER - FRANCZYZA
Witam, Czy posiada ktoś jakiekolwiek informacje na temat franczyzy Banku Pekao ? Chodzi głównie o wynagrodzenie i przyznawalnośc kredytów. Warto interesować się tematem...
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
W co inwestować
Nieruchomości Złoto Kryptowaluty
Skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy?
dofinansowania są różne konkursy organizowne przez gmine, miasto, ministerstwa w zaleznosci od pomyslu na biznes.
Firma pożyczkowa
Ja gdy wiem, że chce uzbierać na dany cel, stosuje zasadę50/30/20, dzięki temu oszczędzam i nie potrzebuję pożyczać pieniędzy.