Proces rekrutacyjny będzie trwał kilka miesięcy, a otwarcia będą mieć miejsce tylko we wrześniu. Jeśli ktoś chciałby więc rozpocząć współpracę z Socatots w przyszłym roku, to musi zgłosić się najpóźniej w styczniu 2015.
Przemysław Olewnik z Socatots Polska
Piątek
24.10.2014
O planowanych rewizjach niektórych umów franczyzowych opowiada Przemysław Olewnik, prezes Socatots Polska.
 

W Socatots szykują się zmiany. Podobno niektórzy franczyzobiorcy pożegnają się z siecią?
Tak, rozwiązaliśmy kilka umów. Planujemy restrukturyzację, dzięki której punkty Socatots pozostaną w rękach ludzi, którzy zaangażują się w biznes na 100 proc.

Do tej pory tak nie było?
Dla niektórych franczyzobiorców Socatots nie były jedynym biznesem. Część partnerów prowadziła też inne firmy, niejednokrotnie w pokrewnych dziedzinach, ale jednak nie była w stanie poświęcić szkole wystarczająco wiele energii i czasu.

Jako franczyzodawcy wiedzieliście o tym od początku, czy to działo się bez waszej wiedzy?
Wiedzieliśmy. Uznaliśmy jednak, że działalność w podobnej branży nie przeszkodzi w prowadzeniu Socatots na licencji. Okazało się, że jest inaczej. Doszliśmy do porozumienia z partnerami, którzy nie byli w stanie realizować założonych celów i rozwiązaliśmy umowy, oczywiście zachowując stosowne okresy wypowiedzenia.

Czy można to uznać za błąd popełniony na etapie rekrutacji?
Kiedy pozyskiwaliśmy franczyzobiorców, zależało nam, by osiągnąć jak największy zasięg regionalny. Dziś dojrzeliśmy i chcemy skupić się przede wszystkim na pozyskiwaniu odpowiednich partnerów. Dlatego też proces rekrutacyjny będzie trwał kilka miesięcy, a otwarcia będą mieć miejsce tylko we wrześniu. Jeśli ktoś chciałby więc rozpocząć współpracę z Socatots w przyszłym roku, to musi zgłosić się najpóźniej w styczniu 2015.

Czy to znaczy, że w sieci nie będzie już miejsca na biorców prowadzących równolegle inne firmy?
Będzie, ale musimy mieć pewność, że taka osoba mocno zaangażuje się w Socatots. Mieliśmy takie doświadczenia, że np. franczyzobiorca, który posiadał własny sklep z artykułami sportowymi, twierdził, że nie będzie się „zniżać” do takich czynności, jak np. przeniesienie skrzynek z materiałami do zajęć czy rozdawanie ulotek. Mieliśmy wrażenie, że dla niego to były zadania wręcz uwłaczające godności biznesmena. Z takim podejściem nie ma szans na odniesienie sukcesu na swoim.

Teraz proces rekrutacyjny ma „uszczelnić” system i zabezpieczyć go przed takimi przypadkami?
Tak. Poza tym wprowadzamy pewne progi bezpieczeństwa, tzn. poziomy sprzedażowe, których nieosiąganie będzie sygnałem dla nas, że coś dzieje się nie tak, jak powinno. Będziemy wtedy rozmawiać z franczyzobiorcami, starać się pomóc.

Czy możemy zatem spodziewać się kolejnych zamknięć? A jeśli tak, to co czeka klientów tych placówek?
Najprawdopodobniej tak, pożegnamy się przynajmniej z jednym, dwoma partnerami. Natomiast w każdym przypadku do sprawy obecnych klientów podchodzimy indywidualnie. Docelowo chcemy oczywiście doprowadzić do przejęcia regionu przez innego franczyzobiorcę.

Taka okazja była na Targach Franczyza 2014, które odbyły się niedawno w Pałacu Kultury i Nauki. Socatots na nich zabrakło…
Jesteśmy w trakcie zmian i dopiero od przyszłego roku intensywnie rozpoczniemy poszukiwania partnerów. W tej chwili nasze punkty są rozmieszczone w całym kraju tak, że nasz potencjał pozwala dotrzeć do 75 proc. mieszkańców Polski. Docelowo chcemy otworzyć oddziały jeszcze w 20-30 miastach. W przyszłym roku na Targi na pewno zawitamy.

Rozmawiał (gum)


POPULARNE NA FORUM

What is academic essay writing?

Academic essay is a exact writing type which has its own set of norms, rules. The main purpose of these essays is to influence the readers into a exact and reasoned talk....

1 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Inspire the students to learn writing

The student life is the most very beautiful period of life. It has to be lived most carefully because it is the base for the other three step of life. If this stage of life is...

1 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Z korepetytora na dyrektora

Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...

3 wypowiedzi
ostatnia 21.09.2018
Z korepetytora na dyrektora

Hm, ciekawe - i pracować z dziećmi mogą osoby bez przygotowania pedagogicznego? Trochę to dziwne...

3 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

Jasne, że się opłaca! W ogóle branża szkoleniowa daje dużo satysfakcji - i organizatorom, i uczestnikom :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Firma szkoleniowa - pomysły na aktywizację uczestników

Jest dużo metod - praca projektowa, case study. Dobre efekty daje też odrobina rywalizacji na zajęciach :)

5 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Półkolonie dają zysk

Fakt, na półkoloniach mozna się dorobić. Z tym, że sezonowo. Chyba, że ktoś myśli nad dodatkową organizacją także warsztatów całorocznych :)

2 wypowiedzi
ostatnia 05.09.2018
Szkolenia biznesowe?

The more taught we are the less demanding it is to settle on educated choices and our aptitudes and capacities are much looked for after by businesses. An a valid example would...

2 wypowiedzi
ostatnia 15.08.2018