Sprzątanie w Socatots
Przemysław Olewnik z Socatots Polska
W Socatots szykują się zmiany. Podobno niektórzy franczyzobiorcy pożegnają się z siecią?
Tak, rozwiązaliśmy kilka umów. Planujemy restrukturyzację, dzięki której punkty Socatots pozostaną w rękach ludzi, którzy zaangażują się w biznes na 100 proc.
Do tej pory tak nie było?
Dla niektórych franczyzobiorców Socatots nie były jedynym biznesem. Część partnerów prowadziła też inne firmy, niejednokrotnie w pokrewnych dziedzinach, ale jednak nie była w stanie poświęcić szkole wystarczająco wiele energii i czasu.
Jako franczyzodawcy wiedzieliście o tym od początku, czy to działo się bez waszej wiedzy?
Wiedzieliśmy. Uznaliśmy jednak, że działalność w podobnej branży nie przeszkodzi w prowadzeniu Socatots na licencji. Okazało się, że jest inaczej. Doszliśmy do porozumienia z partnerami, którzy nie byli w stanie realizować założonych celów i rozwiązaliśmy umowy, oczywiście zachowując stosowne okresy wypowiedzenia.
Czy można to uznać za błąd popełniony na etapie rekrutacji?
Kiedy pozyskiwaliśmy franczyzobiorców, zależało nam, by osiągnąć jak największy zasięg regionalny. Dziś dojrzeliśmy i chcemy skupić się przede wszystkim na pozyskiwaniu odpowiednich partnerów. Dlatego też proces rekrutacyjny będzie trwał kilka miesięcy, a otwarcia będą mieć miejsce tylko we wrześniu. Jeśli ktoś chciałby więc rozpocząć współpracę z Socatots w przyszłym roku, to musi zgłosić się najpóźniej w styczniu 2015.
Czy to znaczy, że w sieci nie będzie już miejsca na biorców prowadzących równolegle inne firmy?
Będzie, ale musimy mieć pewność, że taka osoba mocno zaangażuje się w Socatots. Mieliśmy takie doświadczenia, że np. franczyzobiorca, który posiadał własny sklep z artykułami sportowymi, twierdził, że nie będzie się „zniżać” do takich czynności, jak np. przeniesienie skrzynek z materiałami do zajęć czy rozdawanie ulotek. Mieliśmy wrażenie, że dla niego to były zadania wręcz uwłaczające godności biznesmena. Z takim podejściem nie ma szans na odniesienie sukcesu na swoim.
Teraz proces rekrutacyjny ma „uszczelnić” system i zabezpieczyć go przed takimi przypadkami?
Tak. Poza tym wprowadzamy pewne progi bezpieczeństwa, tzn. poziomy sprzedażowe, których nieosiąganie będzie sygnałem dla nas, że coś dzieje się nie tak, jak powinno. Będziemy wtedy rozmawiać z franczyzobiorcami, starać się pomóc.
Czy możemy zatem spodziewać się kolejnych zamknięć? A jeśli tak, to co czeka klientów tych placówek?
Najprawdopodobniej tak, pożegnamy się przynajmniej z jednym, dwoma partnerami. Natomiast w każdym przypadku do sprawy obecnych klientów podchodzimy indywidualnie. Docelowo chcemy oczywiście doprowadzić do przejęcia regionu przez innego franczyzobiorcę.
Taka okazja była na Targach Franczyza 2014, które odbyły się niedawno w Pałacu Kultury i Nauki. Socatots na nich zabrakło…
Jesteśmy w trakcie zmian i dopiero od przyszłego roku intensywnie rozpoczniemy poszukiwania partnerów. W tej chwili nasze punkty są rozmieszczone w całym kraju tak, że nasz potencjał pozwala dotrzeć do 75 proc. mieszkańców Polski. Docelowo chcemy otworzyć oddziały jeszcze w 20-30 miastach. W przyszłym roku na Targi na pewno zawitamy.
Rozmawiał (gum)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Jakie biznesy zakładają dwudziestolatkowie, czy warto zainwestować we franczyzę z branży edukacyjnej i jak zarobić na Walentynkach? Przeczytaj we "Własnym Biznesie FRANCHISING".
– W minionym roku nie otworzył się żaden oddział Socatots, ani BSS. Jednak w tym roku spokojnie wznawiamy ofertę – mówi Dorota Uciechowska, prezes Polskiej Konfederacji FDS
Nowy numer miesięcznika "Własny Biznes FRANCHISING" już w sprzedaży! Sprawdź, jakie pomysły na biznes przeanalizowaliśmy w kwietniowym wydaniu magazynu.
Franczyzodawca Socatots i Brazylijskich Szkółek Piłkarskich (BSS) nie udostępnia już dużych rynków na wyłączność. Dlaczego?
Widmo powstania ustawy regulującej franczyzę, uruchomienie studiów Zarządzanie Franczyzą, powiększenie grona sygnatariuszy Kodeksu Dobrych Praktyk to zaledwie kilka z ważnych wydarzeń dla rynku franczyzy w Polsce w 2022 r.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Kredigo otwiera więcej biur niż planował. Partnerzy, żeby zarobić, muszą nauczyć się dobrze weryfikować klientów.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
POPULARNE NA FORUM
Żłobek
Hej! Chciałabym otworzyć żłobek- macie doświadczenia z jakąś franczyzą? Może jest tutaj jakis właściciel, który zechciałby ze mną porozmawiać nt. opłacalności...
Praca licencjacja - franczyza McDonald's
Piszę pracę licencjacką na temat franczyzy jako formy prowadzenia działalności gospodarczej na przykładzie McDonald 's. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety...
Akademia Bystrzaka
Podłączam się do pytania.
Akademia Bystrzaka
Witam serdecznie Zastanawiam się nad Akademia Bystrzaka. Macie jakieś doświadczenia?
Wirtualna Asystentka?
Moja siostra i jest bardzo zadowolona. Z tego co wiem to swój poczatek miała po kursie Poli Sobczyk z Barand Assist. I potem zaangażowała się w to całkowicie i dziś...
Wirtualna Asystentka?
Czy ktoś może pracuje jako WA i może podzielić się opinią? Zastanawiam się nad taką pracą. Znalazłam kilka kursów od Poli Sobczyk właśnie dla Asystentek i wygląda...
Czy warto zainwestować w szkołę językową?
Moim zdaniem warto. Jestem pewien, że znajomość języka angielskiego na pewno ci się przyda w przyszłości. Znając jakiś język obcy możesz też starać się o lepszą...
Z korepetytora na dyrektora
Fajny artykuł o ciekawej historii. Trzeba przyznać, że pomysł jest dość oryginalny i na pewno jest na to zapotrzebowanie. Sama chodziłam na korepetycje z matmy, więc...