Własny biznes - bieg z przeszkodami
Anna Flaga, prezes Fundacji Twoja Inicjatywa!
Blisko 80 proc. polskich firm upada w ciągu pierwszych dwóch lat swojej działalności. Z jakimi problemami najczęściej spotykają się początkujący przedsiębiorcy?
Najpowszechniejszą bolączką młodych przedsiębiorców jest oczywiście brak dostatecznego kapitału na założenie i rozwój firmy. Inną deklarowaną przyczyną niepowodzeń jest brak wystarczającej wiedzy o podatkach, prawnych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej i źródeł pozyskania dofinansowania. Z badania zrealizowanego przez Business Link wynika, że wśród głównych barier rozwoju, z którymi spotkają się w Polsce start-up’y, są: wysokie obciążenia podatkowe (67 proc.), ograniczenia prawne (42 proc.) i ograniczony dostęp do zewnętrznych środków finansowania (25 proc.).
Zgromadzenie odpowiedniego kapitału na założenie czy rozwój firmy we własnym zakresie może trwać latami, a w tym czasie można przegrać walkę z konkurencją.
Aby dostać zastrzyk pieniędzy można skorzystać z takich instrumentów finansowych jak np. kredyt, leasing czy faktoring. Z sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator wynika, że kredyt wybiera 54 proc. małych i średnich firm, podczas gdy leasing ponad 30 proc. Można też poszukać alternatywnych źródeł dofinansowania. W ostatnim czasie na popularności zyskał tzw. crowdfunding. To rozwiązanie dedykowane jest jednak dla młodych i kreatywnych biznesów, które aby zyskać dofinansowanie, muszą przekonać do swego pomysłu internetową społeczność. Inną ścieżką, o której też często mówimy na naszych warsztatach jest dofinansowanie z Unii Europejskiej. Aktualnie w unijnej perspektywie budżetowej na lata 2014-2020 polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na 16 mld euro. Kolejnym źródłem może być właśnie fundusz Banku Gospodarstwa Krajowego dedykowany rozwojowi start-up’ów i środki z PARP. W tej ostatniej instytucji, możliwe jest uzyskanie zarówno wsparcia organizacyjnego, jak i finansowego.
Warto też być na bieżąco ze zmianami, jakie szykuje nam resort finansów. Co czeka sektor MŚP w 2015 roku?
W drugiej połowie 2015 ustawodawca chce polepszyć funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Skrócenie czasu oczekiwania na sprostowanie pomyłek, lepsza jakość danych w CEIDG oraz walka z fałszywymi adresami firm to najważniejsze cele nowego projektu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z początkiem roku zmieni się też zakres opodatkowania zbycia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Dodatkowo, większa grupa przedsiębiorstw będzie miała obowiązek instalacji kas fiskalnych. Ze zwolnień nie będą mogli skorzystać np. mechanicy samochodowi, lekarze, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki i osoby świadczące usługi gastronomiczne. Co szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorców, z początkiem roku zniesiony zostanie też obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Sporo też modyfikacji szykuje się w kwestii samego VAT-u. Zmienią się m.in. zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, oraz innych wydatków związanych z tymi pojazdami. Warto zatem śledzić na bieżąco działania resortu finansów, gdyż mogą one mieć nie mały wpływ na sprawne funkcjonowanie naszej firmy.
rozmawiał (dw)
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
– Usługi równoległe to nasz wyróżnik. Dzięki temu zarabiamy więcej i oszczędzamy czas klientów – tłumaczy Maryia Terekhova, współzałożycielka salonów urody Fast Line Studio.
– Chcemy naszym franczyzobiorcom jak najbardziej ułatwić i usprawnić zarządzanie biznesem – mówi Andrzej Kostiuk z Haircut Express.
– W Polsce stale rośnie poziom świadomości klientów, jeśli chodzi o korzystanie z usług pośrednictwa w sprzedaży czy zakupie nieruchomości – mówi Agata Korzeniewska, dyrektor sieci franczyzowej Metrohouse.
– Zainteresowanie treningami EMS cały czas rośnie – mówi Tomasz Szczołek, współwłaściciel Platinum Active EMS.
– Chcemy się rozwijać we franczyzie, dzięki temu będziemy mogli sprawniej otwierać sklepy w każdym zakątku Polski – mówi Adam Małojec, country manager w Candy Pop.
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
Wiele osób wciąż myli franczyzę z franszyzą, która jest pojęciem z rynku ubezpieczeń. Niepoprawna jest również franczyzna czy też franszczyzna.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...