Biznes godny zaufania

Piątek
20.03.2015
Podstawą sukcesu firmy franczyzowej jest zaufanie partnerów. Najpierw trzeba je zdobyć, ale dla wizerunku ważniejsze jest, aby to zaufanie utrzymać.
 

Franczyza to z zasady sprawdzony pomysł na biznes. Sieci, które nie są w stanie zaoferować partnerom pewnego i zyskownego pomysłu na biznes, znikają z rynku. Przekonał się o tym w ostatnim czasie właściciel salonów fotodepilacji Nomasvello, który został wykluczony z Polskiej Organizacji Franczyzodawców. Trudno uwierzyć, aby marka z tak nadszarpniętym wizerunkiem miała jeszcze kiedykolwiek szansę odnieść franczyzowy sukces.

Przykład hiszpańskiej sieci pokazuje, że o wizerunek należy dbać nie tylko na etapie poszukiwania franczyzobiorców. To, jak układa się współpraca z partnerami, ma w dłuższej perspektywie znacznie większy wpływ na wizerunek firmy. Zgodnie z ideą franczyzy, partner może liczyć na wsparcie na każdym etapie prowadzenia działalności. Franczyzobiorcy oczekują aktywności, dlatego zadaniem franczyzodawcy jest rozwijanie sieci i dbanie o jakość współpracy z partnerami, a nie tylko o należne honorarium. Coroczne konferencje, rada franczyzobiorców, narzędzia wspierające sprzedaż czy szkolenia to przykłady działań, które coraz częściej oferują sieci swoim franczyzobiorcom. Firmy coraz chętniej się tym również chwalą, choć ta umiejętność przychodzi franczyzodawcom znacznie wolniej.

Franczyzodawcy z pewną dozą nieśmiałości stawiają swoim przyszłym partnerom warunki i wymagania, jakby nie do końca wierząc w siłę swojej marki. Rynek natomiast wymusza zmianę tej postawy. Silna konkurencja i stale rosnąca liczba firm franczyzowych sprawiła, że muszą one się wyróżnić, aby zwrócić na siebie uwagę przyszłych partnerów.

To, co wyróżnia firmy franczyzowe i świadczy o ich wizerunku, to znane logo. Jednak znajomość marki nie musi oznaczać znajomości sieci franczyzowej, która się pod tą marką rozwija. Nawet jeśli marka jest rozpoznawalna i dobrze kojarzona przez klientów, nie musi być znana jako pomysł na biznes, który można kupić. Dlatego najważniejsze, aby potencjalni franczyzobiorcy mieli szanse dowiedzieć się o możliwości współpracy.

W pracy nad wizerunkiem firmy franczyzowej ważne jest, aby komunikacja oferty odbywała się wielokanałowo. Franczyzobiorcą może bowiem zostać jeden z klientów albo zupełnie niezwiązany dotychczas z branżą przedsiębiorca. Dlatego do współpracy należy zachęcać na wiele sposobów – począwszy od promocji w sklepie, przez stronę internetową po media zewnętrzne i targi franczyzy.

W Polsce działa blisko tysiąc sieci franczyzowych, a to oznacza, że w każdej branży jest co najmniej kilku, jeśli nie kilkudziesięciu potencjalnych konkurentów. Do tej grupy należy doliczyć kolejnych spoza branży, którzy będą kusić podobną kwotą inwestycji. Z gąszcza ofert franczyzobiorca wybierze tę, która zwróci jego uwagę i zrobi na nim dobre wrażenie.

To, jak zostaną zbudowane relacje z franczyzobiorcami, będzie miało znaczący wpływ na wizerunek sieci. We franczyzie obie strony pracują na wspólny sukces, a zadowolony franczyzobiorca to najlepsza reklama sieci i zachęta dla przyszłych partnerów. Powinni o tym pamiętać wszyscy ci, którym zależy, aby biznes utrzymać na wysokich obrotach przez wiele lat. 


Karolina Kazuła, ekspert ds. franczyzy
doradca we franczyzie
/1/
ZOBACZ WIĘCEJ

POPULARNE NA FORUM

Jaka reklama się opłaca?

Tak, marketing szeptany, dobra opinia rozchodząca się pantoflowo zawsze na plus. Ale to nie w każdej branży przynosi aż takie efekty. Ja mam zróżnicowane produkty, a...

83 wypowiedzi
ostatnia 21.01.2019
Pomysł na biznes - restauracja regionalna

Jak ma się dobrych ludzi to wszystko jest możliwe. Samemu nie trzeba gotować. Trzeba umieć zarządzać.

14 wypowiedzi
ostatnia 17.01.2019
Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Są różne sposoby na zdobycie pieniędzy. Najlepiej jest oczywiście zaoszczędzić, ale to wszystko zależy od wypłaty, jak i od wydatków. Warto też pomyślec o partnerze...

2 wypowiedzi
ostatnia 02.01.2019
Własny biznes z małym kapitałem

Stosunkowo niewielkim kosztem można uruchomić mobilną myjnię parową. warto zerknąć na greensteam.pl po więcej informacji

124 wypowiedzi
ostatnia 30.12.2018
kolektura lotto

A ja wam mówię że to złodzieje ! ProwiZje rzędu 300-400 zł Zdrpki na których ciągle chcą oszulac, nigdy nie mieliśmy problemu z pracownikami zawsze wszystko się...

13 wypowiedzi
ostatnia 18.12.2018
Witam

Witam wszystkich użytkowników. Właśnie dołączyłem do waszego grona.

1 wypowiedzi
ostatnia 07.12.2018
Ubezpieczenie samochodu

Orientujecie sie moze gdzie najlepiej bedzie je wykupic?

1 wypowiedzi
ostatnia 15.11.2018
Sklep z odżywkami w Poznaniu

Olimp trzyma poziom, znam ich suple od lat i zawsze się po nich dobrze czuję, czy buduję masę, czy spalam, to zawsze te efekty są przyśpieszone, zdrowe, naturalne....

9 wypowiedzi
ostatnia 03.10.2018