Fundusze Phare
Phare (ang. Poland and Hungary Assistance for Reconstructing of their Economies). Jest funduszem przedakcesyjnym. Jego założeniem jest przygotowanie nowych państw do członkostwa w Unii Europejskiej oraz pomoc w wyrównaniu różnic gospodarczych. To najważniejszy program bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Został utworzony w 1989 r. aby wesprzeć przemiany gospodarcze i ustrojowe w Polsce i na Węgrzech i rozszerzony na pozostałe kraje Europy Środkowo-Wschodniej. W 1997 r. Phare przekształcono w instrument pomocy przedakcesyjnej i skierowano do 10 państw kandydujących - Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, Bułgarii oraz Słowenii.
Obecnie tylko Bułgaria i Rumunia nie są krajami członkowskimi Unii Europejskiej, jednakże w wyniku opóźnień dotyczących wdrażania poszczególnych edycji Phare, Polska może jeszcze wnioskować z niedawno uruchomionej edycji Phare 2003.
Program krajowy
Jest on realizowany na terenie całej Polski. Pomoc jest przeznaczona na inwestycje i usługi doradcze. W skład programu krajowego wchodzą następujące działania:
- Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie:
- Wsparcie na doradztwo
Dla firm, które zamierzają wprowadzić nowoczesną technologię lub linię technologiczną. Zostaną wsparte następujące działania: audyt technologiczny, plan rozwoju przedsiębiorstwa i technologii, wdrożenie pozyskanych technologii oraz własnych innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Maksymalna kwota dofinansowania poniesionych kosztów inwestycji wynosi do 50%, a kwota dotacji zawiera się w przedziale 1,5 – 10 tys euro.
Ostatni termin składania wniosków mija 9 września 2005 r. - Wsparcie na inwestycje
Dla firm, które chcą podnieść swój poziom konkurencyjności na rynku. W ramach tego programu dofinansowany może być zakup: maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem, sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, wyposażenie biurowe, wartości niematerialne i prawne (np. licencje i patenty), transport. Kwota dofinansowania zawiera się w przedziale 2 tys. – 100 tys. euro, przy czym dofinansowanie nie może przekroczyć 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych inwestycji.
Jedyny i ostatni termin minął 9 sierpnia 2005 r.
- Wsparcie na doradztwo
- Ścieżki od innowacji do biznesu:
- Wsparcie na doradztwo
Celem działania jest rozwój firm przez zwiększenie możliwości produkcyjnych i usługowych. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z doradztwa ekspertów w zakresie: ustalenia strategii działania, oceny rynku, znalezienia partnerów handlowych. O dotację mogą ubiegać się nie tylko firmy wprowadzające nowe technologie, ale również projekty z dziedziny: nowych materiałów, nanotechnologii, biotechnologii, chemii, technologii IT, nowych metod testowania, technologii w dziedzinie medycyny, trybologii, korozji i optyki elektronicznej. Maksymalna kwota dofinansowania poniesionych kosztów inwestycji wynosi do 50 proc., a kwota dotacji zawiera się w przedziale 3 tys. – 30 tys. euro.
Ostatni termin składania wniosków mija 9 września 2005 r. - Wsparcie na inwestycje
Celem jest wsparcie przedsiębiorstw w oparciu o rozwiązania innowacyjne. Dotacje będą obejmowały takie koszty jak: zakup nowych maszyn i urządzeń z oprzyrządowaniem, zakup nowego sprzętu komputerowego, zakup sprzętu biurowego, itp. Kwota dofinansowania zawiera się w przedziale 2 tys. – 100 tys. euro, przy czym nie będzie mogła przekroczyć 50% proc. poniesionych kosztów inwestycji.
Jedyny i ostatni termin minął 10 sierpnia 2005 r. - Pożyczka na innowacje
Pożyczka na wdrożenie inwestycji może być udzielona na: wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, zakup licencji krajowych lub zagranicznych, polegających na nabyciu uprawnień do wykorzystania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych; zakup i montaż maszyn i urządzeń; budowę, rozbudowę lub modernizację budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia innowacji. Pożyczka nie będzie mogła przekroczyć 75 proc. kosztów inwestycji oraz równowartości 500 tys. euro. Może być udzielona na okres do 6 lat.
Wnioski przyjmowane są na bieżąco.
- Wsparcie na doradztwo
Program regionalny
Poszczególne działania wdrożone będą tylko w niektórych województwach. W ramach tego programu przewiduje się 3 rodzaje dotacji na usługi doradcze oraz dotacje na inwestycje:
- Program Rozwoju Przedsiębiorstw
Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dofinansowanie usług doradczych w wysokości 50% kosztów tej usługi. Kwota dotacji zawiera się w przedziale od 500 do 5 tys. euro. Wsparcie będzie dotyczyć takich działań jak: przygotowanie planów inwestycyjnych, określenie pozycji firmy na rynku czy też tworzenie strategii rozwoju.
Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 19 sierpnia, 9 września, 3 października, 21 listopada 2005 r., 16 stycznia 2006 r. - Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych.
Program ten obejmie usługi doradcze takie jak: planowanie eksportu, rozwój produktów eksportowych, rozwój umiejętności związanych z marketingiem eksportowym, rozpoczęcie działań eksportowych. Dofinansowanie w tym programie to maksymalnie 50% kosztów usługi, od 500 do 10 tys. euro.
Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 16 sierpnia, 2 września, 24 października, 18 listopada 2005 r., 2 stycznia 2006 r. - Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw
Wysokość dotacji to 500 – 10 tys. euro, jednocześnie wysokość wsparcia nie może przekroczyć 50% kosztów. Działania, które mogą być dofinansowane to: audyt technologiczny, tworzenie aplikacji dla programów informatycznych, tworzenie baz danych, lokalnych sieci, stron internetowych, identyfikacja potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie technologii informatycznych.
Wyznaczono 5 terminów składania wniosków: 22 sierpnia, 12 września, 14 października, 19 grudnia 2005 r., 30 stycznia 2006 r. - Fundusz Dotacji Inwestycyjnych
Wysokość dotacji zawiera się w granicach 2 tys. – 50 tys. euro, jednocześnie wsparcie nie może przekroczyć 50 proc. kosztów inwestycji. Firmy mogą uzyskać zwrot części poniesionych kosztów poniesionych przede wszystkim na wymianę parku maszyn i wdrożenia nowych technologii związanych z kluczową działalnością produkcyjną i usługową firmy.
Wyznaczono 2 terminy przyjmowania wniosków w 2005 r.: do 7 października i 9 grudnia oraz 1 termin w 2006 r. do 3 lutego.
Anna Grzegorzewska, PROFIT system
PRZECZYTAJ ARTYKUŁY
Fiskus walczy z tzw. fikcyjnym samozatrudnieniem, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania.
Przedsiębiorcy zbyt nisko wyceniają produkty i usługi ze strachu przed utratą klienta. Tymczasem mądrze skalkulowana cena nie tylko przynosi zyski, lecz także pomaga w budowaniu prestiżu marki.
Franczyza to sprawdzona metoda współpracy, z której korzystają tysiące przedsiębiorców na całym świecie. Na czym polega ten model biznesowy?
Warto zacząć od prewencji, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia. Co robić, jeśli pomimo tego problemy się pojawią?
Ile można zarobić na wynajmie mieszkań? I jak się do tego zabrać, żeby maksymalizować korzyści i minimalizować ryzyka?
NAJCZEŚCIEJ CZYTANE
Gastronomia, bankowość, usługi? Sprawdzamy, jakie branże i koncepty franczyzowe dobrze radzą sobie na rynku i jaki pomysł na biznes najprawdopodobniej sprawdzi się w 2024 roku.
Żeby myśleć o otwarciu własnego McDonalda nie wystarczą tysiące ani setki tysięcy złotych . Potrzeba więcej. Ile? I co franczyzobiorca Złotych Łuków dostanie w zamian?
Paweł Marynowski z ZapieCKanek startuje z franczyzą. Czym zapiekanki jego marki wyróżniają się od konkurencji?
Dwa gabinety pod szyldem Yasumi to za mało dla Aleksandry Michalskiej. Jakie ma plany na rozwój?
Pieczarkarnia to opłacalny biznes nawet na niedużą skalę. Właściciel jednej hali zbiera plony co sześć tygodni. Gdy ma się więcej pomieszczeń – wtedy na zyski można liczyć co tydzień.
POPULARNE NA FORUM
Co sądzicie o Oskrobie?
Witam, Z calego serca odradzam jakąkolwiek wspolprace z ta firma. Okolo 2 miesiące temu zglosilam sie do Oscroby bedac zainteresowana franczyza ich sieci. Wyslalam do nich...
Planuję założyć własną działalność - od czego zacząć?
Najlepiej zacząć od kupna gotowej spółki . Zakup gotowej spółki daje pewność, że firma istnieje i ma już zarejestrowany kapitał zakładowy, co może być ważne z...
Oszukani przez franczyzodawcę
Wspolpraca z firma Ship Center jako franczyzobiorca??? ODRADZAM SPRAWDZ ICH UMOWE U SWOJEGO PRAWNIKA, jest ona jednostronna i ukierunkowana na kary umowne ktore sobie sami...
Czy na odzieży można jeszcze zarobic?
Ja kupuję na hurtowni stradimoda.pl od jakiegoś roku nie zawiodłam się doradzą zawsze dobrze dbają o klienta a uwierzcie mi jest dużo hurtowni które chcą tylko...
piszę pracę na temat franchisingu :)
hej, tez poszukuję danych, znalazłaś coś może oprócz ilości placówek i marek franczyzowych?
Sukcesja w Intermarché i Bricomarché
przeciez to złodzieje
piszę pracę na temat franchisingu :)
Szukam szcegółowego raporty na temat franczyzy w latach przed pandemią i po. Rozumiem że osttani raport opublikowany był za rok 2010 ale niestety jego również nię mogę...
Praca magisterska - licencjacka o franchisingu
Witam, Jestem studentką III roku Finansów i Rachunkowości na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Obecnie prowadzę badania w ramach seminarium dyplomowego. Poniższa ankieta...